eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Dostawcy energii pod presją rządów

Dostawcy energii pod presją rządów

2012-11-26 13:17

Dostawcy energii pod presją rządów

Energia odnawialna © vencav - Fotolia.com

Capgemini, jeden z wiodących światowych dostawców usług w zakresie konsultingu, outsourcingu i nowych technologii, we współpracy z Exane BNP Paribas, CMS Bureau Francis Lefebvre i VaasaETT Global Energy Think Tank, ogłosiło wyniki najnowszego, czternastego raportu European Energy Market Observatory (EEMO). Badania pokazują, że w okresie niepewności ekonomicznej, rządy i regulatorzy rynku wywierają dodatkową presję na dostawców, zagrażając nie tylko przyszłej rentowności, ale także bardzo potrzebnym inwestycjom w infrastrukturę energetyczną.

Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2015

Kryzys gospodarczy spowodował niestabilność cen i stagnację w europejskim zużyciu energii (przy stałej temperaturze), co powoduje presję na notowania akcji i wyniki finansowe dostawców. Plany kilku krajów, co do ponownego przyjrzenia się ich polityce energetycznej w obliczu wypadku w Fukushimie, nowe podatki i treść unijnej ustawy z 2014 roku karzącej podmioty, których klienci nie osiągnęli konkretnych oszczędności energii, dodatkowo obciążyły dostawców. Wobec wymaganego 1 biliona euro inwestycji w infrastrukturę energetyczną w ciągu następnej dekady (unijna estymacja przed wypadkiem jądrowym w Fukushimie), dostawcy muszą planować długoterminowo pomimo coraz trudniejszych warunków krótkoterminowych. Colette Lewiner, Doradca Prezesa Grupy Capgemini ds. Energy and Utilities, komentuje: “Rządy powinny uważać, żeby nie zabić kury znoszącej złote jaja, szczególnie kiedy wielcy dostawcy aktualnie rezygnują z Europy. Podważanie działań dostawców, w zakresie bardzo potrzebnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną, może być bardzo kosztowne, w momencie kiedy gospodarka odbije się i zapotrzebowanie na elektryczność oraz gaz znowu wzrośnie.”

fot. vencav - Fotolia.com

Energia odnawialna

Wraz z osiągnięciem 70% dodatkowej mocy w roku 2011 r., odnawialne źródła energii kontynuują swój rozwój w Europie.


Niskie europejskie ceny węgla stanowią zagrożenie dla koniecznej opłacalności elektrowni gazowych

Mimo, że ceny ropy naftowej pozostają wysokie ze względu na kwestie geopolityczne, związane z groźbą wojny z Iranem, kryzysem ekonomicznym w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz słabszym wzrostem gospodarczym w Chinach i Brazylii, to i tak w zużyciu gazu i elektryczności trwa zastój.

W Stanach Zjednoczonych producenci wykorzystują gaz łupkowy w bardzo konkurencyjnej cenie obniżając tym samym amerykańskie ceny gazu. Jednakże sytuacja w Europie jest inna, jako że gaz nie jest związany z rynkiem międzynarodowym, a długoterminowe kontrakty na gaz indeksowane cenami ropy zaowocowały dużo wyższymi cenami gazu. Dlatego w Europie kontynentalnej długoterminowe ceny gazu są w przybliżeniu aż o 300% wyższe niż w USA. Niska cena gazu w Stanach Zjednoczonych spowodowała nadwyżkę węgla, obniżając tym samym ceny węgla w Europie, powodując zamknięcie niektórych elektrowni gazowych i potencjalną stratę 10000 MW energii do 2014 roku (potencjalne zamknięcia mogą dotyczyć 10000MW energii do roku 2014). Jednakże europejskie elektrownie gazowe są bardzo potrzebne jako zapas dla energii odnawialnej i wsparcie sieci energetycznej w przypadku wzrostu popytu (w dni bardzo zimne lub gorące). Dlatego utworzenie „rynku zdolności produkcyjnych”, w celu pozwolenia tym zakładom na pozostanie rentownymi, jest priorytetowym celem sektora.
Przeczytaj także: Europejski rynek energii 2014 Europejski rynek energii 2014

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: