eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy technologicznie innowacyjne nie boją się kryzysu

Firmy technologicznie innowacyjne nie boją się kryzysu

2012-11-22 09:12

Firmy technologicznie innowacyjne nie boją się kryzysu

Nowe technologie © violetkaipa - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Szefowie środkowoeuropejskich firm technologicznie innowacyjnych z optymizmem myślą o przyszłości. Mimo spowolnienia gospodarczego aż dziewięciu na dziesięciu z nich jest przekonanych, że w ciągu następnego roku ich spółki osiągną wzrost przychodów. Zdecydowana większość nie liczy na dokapitalizowanie z zewnątrz, ale stawia na wewnętrzny wzrost swoich przedsiębiorstw - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród CEO firm zgłoszonych do rankingu "Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012".
Liczba prezesów, którzy ze spokojem oczekują rosnących przychodów swoich spółek jest porównywalna z ubiegłym rokiem (89 proc. - 2012 r., 87 proc. - 2011 r.). Jednocześnie wciąż na niskim poziomie (2 proc.) pozostaje odsetek pesymistów (spadek o 1 pp.). „Mimo, że ostatni rok przyniósł spowolnienie gospodarcze, to nie wpłynęło ono negatywnie na nastroje menedżerów zarządzających firmami technologicznie innowacyjnymi. Po przeanalizowaniu wyników finansowych spółek z rankingu można stwierdzić, że ich liderzy wydają się być przygotowani na czasy kryzysu, wierzą w swoje możliwości i produkt, który oferują” – mówi Piotr Świętochowski, Dyrektor w Dziale Audytu Deloitte.

fot. mat. prasowe

Spodziewany wzrost przychodów w ciągu najbliższych 12 miesięcy

Co piąty respondent deklaruje, że wzrost przychodów w ciągu następnych dwunastu miesięcy osiągnie poziom ponad 51 proc., 29 proc. spodziewa się wzrostu na poziomie 26-50 proc., a co trzeci pomiędzy 11 a 25 proc.


Potwierdzają to wyniki ankiety. Biorący w niej udział menedżerowie wierzą, że rozwój firmy zależeć będzie przede wszystkim od wysiłku ich samych i podwładnych. Stąd 83 proc. jest zdania, że w ciągu następnego roku rosnący poziom przychodów będzie wynikiem organicznego wzrostu firmy. Jedynie pięć procent wiąże nadzieje z fuzją ze strategicznym partnerem lub przejęciem innej spółki. Pogarszające się warunki makroekonomiczne nie wpłynęły też na optymistyczne oczekiwania dotyczące wysokości planowanych wpływów. Co piąty respondent deklaruje, że wzrost przychodów w ciągu następnych dwunastu miesięcy osiągnie poziom ponad 51 proc. (wzrost o 2 pp. rok do roku), 29 proc. spodziewa się wzrostu na poziomie 26-50 proc. (spadek o 6 pp.), a co trzeci pomiędzy 11 a 25 proc. (wzrost o 3 pp.).

Firmy technologicznie innowacyjne funkcjonują w wysoce konkurencyjnym środowisku, w związku z tym ich szefowie muszą myśleć o nieustannym rozwoju tych przedsięwzięć. Dlatego niemal połowa uważa, że to właśnie wysoce wykwalifikowany zespół przyczyni się do poprawy rynkowej pozycji ich organizacji. W ubiegłym roku na ten czynnik wskazywało 55 proc. badanych. Wzrósł za to odsetek osób, które szansę na wzrost przychodów upatrują w rozwoju usług uzupełniających dotychczasową ofertę. W tegorocznej fali badania uważa tak 36 proc. osób, w stosunku do 32 proc. w 2011 r. O 20 pp. do 31 proc. zmalała liczba menedżerów sądzących, że najważniejsze jest rozwijanie już istniejących produktów. „W branży IT innowacja jest decydującym czynnikiem stanowiącym o sukcesie firmy. Nie ma mowy o stagnacji, bo natychmiast pojawi się ktoś, która dostrzeże lukę na rynku. Szefowie firm technologicznych muszą być zawsze dwa kroki przed biznesowymi konkurentami” – argumentuje Krzysztof Sowada, Starszy Menedżer w Dziale Audytu Deloitte.

fot. mat. prasowe

Czynniki sprzyjające rozwojowi firmy w ciągu najbliższych 12 m-cy

Niemal połowa badanych uważa, że wysoce wykwalifikowany zespół przyczyni się do poprawy rynkowej pozycji ich organizacji.


Wśród przeszkód, które stoją na drodze rozwoju firmy w ciągu najbliższego roku menedżerowie wymieniali ograniczony dostęp do wykwalifikowanej kadry (60 proc.) oraz kapitału (36 proc.), a także rosnącą konkurencję ze strony wschodzących potęg gospodarczych (emerging powers) - 34 proc.

Prezesi spółek z branży IT odpowiadali także na pytania związane z osobistymi wyzwaniami. Dla niemal jednej trzeciej badanych najważniejszym z nich jest rozwój umiejętności przywódczych wśród pracowników i delegowanie odpowiedzialności (wzrost o 4 pp. rok do roku). Dla jednej czwartej ważniejsze jest osiągnięcie i utrzymanie zyskowności (wzrost o 2 pp.), a dla jednej piątej zaangażowanie podwładnych w realizację wizji firmy (spadek o 1 pp.).

fot. violetkaipa - Fotolia.com

Nowe technologie

Szefowie środkowoeuropejskich firm technologicznie innowacyjnych z optymizmem myślą o przyszłości. Dziewięciu na dziesięciu z nich jest przekonanych, że w ciągu następnego roku ich spółki osiągną wzrost przychodów.


Podobnie jak w ubiegłym roku dla prezesów firm najtrudniejszym wyzwaniem w kierowaniu ludźmi jest zarządzanie ich wydajnością (52 proc.). Mniejszą wagę niż w roku ubiegłym prezesi przywiązują do wyszukiwania potencjalnych talentów i rozwoju ich kompetencji. W 2011 r. taki cel stawiała sobie nieco ponad połowa badanych, zaś w tym jedynie 38 proc.

W opinii ponad 60 proc. prezesów obszar, który ma największy potencjał wzrostu w okresie najbliższego roku, jak i kolejnych dwóch lat to cloud computing. Na drugim miejscu prezesi wskazują niezmiennie oprogramowanie dla biznesu - 49 proc. (w perspektywie najbliższego roku), a 41 proc. (w perspektywie najbliższych trzech lat).

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w okresie 14 maj-13 lipiec br. wśród 130 prezesów firm technologicznie innowacyjnych z Europy Środkowej, którzy zgłosili swoje firmy do rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe 2012. Prezesi reprezentowali w 54 proc. sektor oprogramowania, 28 proc. spółki Internetowe a w 10 proc. były to spółki z sektora Telekomunikacji. Kraje biorące udział w badaniu to: Polska, Czechy, Węgry, Rumunia, Estonia, Słowacja, Litwa, Bułgaria i Serbia. Raport został opublikowany pod koniec października br.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: