eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Netia wygrała przetarg na UMTS

Netia wygrała przetarg na UMTS

2005-05-09 13:30

Przeczytaj także: Przetarg na UMTS



Przetarg GSM 1800

W przetargu GSM 1800 rezerwacja częstotliwości miała obejmować 99 dupleksowych kanałów w zakresach 1710-1730 MHz oraz 1805-1825 MHz. Całość miała zostać przyznana dla jednego podmiotu na okres do 31 grudnia 2022 r. do wykorzystania na terenie całego kraju.

W ogłoszonym 22 lutego 2005 r. postępowaniu przetargowym do URTiP wpłynęły oferty od 3 podmiotów: Polkomtel, Netia Mobile i PTK Centertel.

Do II etapu zostały zakwalifikowane oferty Netia Mobile i PTK Centertel. Oferta spółki Polkomtel była niezgodna z wymogami dokumentacji przetargowej, określonymi przez Prezesa URTiP na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Poszczególne oferty uzyskały następującą łączną liczbę punktów:
- Netia Mobile – 140,553 pkt.
- PTK Centertel – 106,305 pkt.

Z uwagi na nie uzyskanie przez obu oferentów wymaganego minimum kwalifikacyjnego (300 pkt.), Prezes URTiP uznał przetarg GSM 1800 za nierozstrzygnięty, zgodnie z art. 118 ust. 9 pkt 1) ustawy Prawo telekomunikacyjne.

W przetargu na częstotliwości GSM 1800 zaproponowane przez oferentów kwoty za rezerwację były na tak niskim poziomie, że znacząco zmniejszyły ich szansę na zwycięstwo. W tym przetargu PTK Centertel również zadeklarował zerową kwotę ponad wymaganą minimalną opłatę za rezerwację częstotliwości wynoszącą 3.960.000 zł. Natomiast Netia Mobile zadeklarowała kwotę 1.000.000 zł ponad wymagane minimum.


Efekt przetargów

Po ogłoszeniu wyników przetargu na pasmo UMTS, na wniosek złożony przez zwycięzcę przetargu, Prezes URTiP wyda w możliwie najkrótszym terminie decyzję o dokonaniu rezerwacji częstotliwości będących przedmiotem przetargu. Z chwilą otrzymania tej decyzji operator będzie mógł uruchomić własną sieć i rozpocząć świadczenie usług telefonii komórkowej UMTS.

Wyniki przetargu na pasma GSM 1800 MHz dają podstawy by sądzić, że zaproponowany w formule przetargu sposób rozdysponowania tych częstotliwości wzbudził umiarkowane zainteresowanie. Wobec braku rozstrzygnięcia przetargu Prezes URTiP ma teraz możliwość innego zadysponowania 99 kanałami z pasma 1800 MHz – zgodnego z aktualnym zapotrzebowaniem uczestników rynku telekomunikacyjnego. Jeśli po raz kolejny zgłaszane przez podmioty potrzeby częstotliwościowe przekroczą dostępne zasoby, wówczas zostanie przygotowany nowy przetarg na pasmo GSM 1800 ze zmodyfikowanymi wymaganiami.

poprzednia  

1 2

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Platforma Inotel w Energis

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: