eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 18/2005 (02-08.05.2005)

Tydzień 18/2005 (02-08.05.2005)

2005-05-08 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 17/2005 (25.04-01.05.2005)

  • Według prognoz demograficznych w 2050 roku Ziemię będzie zamieszkiwało ok. 9 mld ludzi, przy czym najliczniejszymi krajami będą Indie (1,59 mld), oraz Chiny (1,39 mld). Według tych prognoz Indie (w 2001 roku miały liczbę ludności na poziomie ok. 1 mld) wyprzedzą w liczbie ludności Chiny już za 15 lat.
  • Kolejny raz wzrastają stopy procentowe w USA. Fed podniósł je o 25pb i teraz podstawowa stopa wynosi 3%. W opinii ekspertów przyczyną tej decyzji jest obawa przed wzrostem inflacji, która mogłaby obniżyć tempo wzrostu gospodarczego. W I kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 3,1%, to jest o 0,7 pkt. proc. niżej niż w IV kwartale 2004 roku.
  • Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że popyt na ropę w Chinach w styczniu i lutym zwiększył się o 5,4% r/r ( w ubiegłym roku w tym samym okresie wzrost ten wyiósł 20,8%). W całym 2004 roku Chiny potrzebowały o 15,6% wiecej ropy niż w roku 2003. Obecnie światowa podaż ropy wynosi 84,3 mln baryłek dziennie, z czego kartel OPEC dostarcza 29 mln bd. Według MAE na rynku ropy utrzymuje się stabilna sytuacja i ustały przyczyny, które wywołały ostatnią zwyżkę cen ropy.
  • Według USA aż 14 krajów poważnie narusza prawa autorskie. Są to: Argentyna, Brazylia, Chiny, Egipt, Filipiny, Indie, Indonezja, Izrael, Kuwejt, Liban, Pakistan, Turcja i Wenezuela.
  • Kolejne wielkie przejęcie w USA. Telekomunikacyjna firna Verizon Telecom (o wartości rynkowej ponad 100 mld USD i ubiegłorocznym zysku 4,8 mld USD), za 8,5 mld USD przejmie drugiego co do wielkości operatora połaczeń dalekosiężnych MCI (obecna jego wartość rynkowa wynosi 6,6 mld USD, a ubiegłoroczne straty były na poziomie 3,9 mld USD). To kolejna wielka fuzja w przemyśle telekomunikacyjnym. W styczniu South Bell Communications za 16 mld USD przejął kontrolę nad AT&T, a w grudniu ubiegłego roku operator telefonii komórkowej Sprint przejął za 35 mld USD swojego konkurenta Nextela.
  • Po ogłoszeniu, że Air India zakupi 50 samolotów od Boeinga, europejski Airbus oskarźył tę firmę o faworyzowanie amerykańskiego producenta. Airbus zaapelował do rządu ndii i zbadanie prawidłowości kontraktu.
  • Kolejny etap ocieplenia między Chinami i Taiwanem (nastapiło zniesienie ceł na taiwański eksport owoców i likwidacja ograniczeń dla turystów).
  • Agencja Standard & Poor's obniżyła ratingi dwóch największych na świecie producentów samochodów GM (poziom BB) i Forda (BB+). Akcje tych firm natychmiast spadły o 5%.
  • Wydajność pracy w USA w I kwartale wzrosła o 2,6%.
  • Koncern IBM zamierza zwolnić 10-13 tys. pracowników w ramach programu restrukturyzacji. Redukcja będzie rozpoczeta już w tym kwartale i będzie kosztowała 1,3-1,7 mld USD. Koncern już od pewnego czasu odchodzi od działalności produkcyjnej w dziedzinie komputerów i przekształca się w firme konsultingową.
  • Do połowy kwietnia kraje zrzeszone w ramach kartelu OPEC zwiększą produkcję o 2,5 mln b/d. Obecnie produkuje ponad 30 mln b/d. Ceny ropy w USA spadły poniżej 50 USD/b.
  • Shell jako jeden z pierwszych podpisał z Libią porozumienie na inwestycje w przemysl naftowy tego kraju.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RYWALIZACJA W ELEKTRONICE O ROCZNEJ STAWCE RZĘDU 20 MLD USD

Nie trzeba nikogo przekonywać, że elektronika jest od wielu już lat głównym nośnikiem postępu technicznego. To ona ma dziś istotny wpływ na liczne obszary życia gospodarczego i społecznego. Ilość, jakość oraz sposób zastosowania elektroniki tak w procesach technologicznych, jak i w produktach rynkowych decyduje o ich jakości i kosztach. To czynnik w dużym stopniu decydujący dziś o konkurencyjności. Elektronika w życiu społecznym decyduje o poziomie organizacji kraju i poziomie kultury technicznej.

W światowej elektronice bez przerwy trwa rywalizacyjny wyścig, dokonują się przemiany, które co jakiś czas mają charakter rewolucji. Zapisywanie obrazów i dźwięku to obecnie obszar kolejnej rywalizacji czołowych firm świata. Trwa walka o to, czyj standard zwycięży po okresie dominacji DVD. Ostatnio szeroko komentowana jest informacja, że dwaj konkurencj Sony i Toshiba zamierzają w tej dziedzinie połaczyć swoje siły i wspólnie stworzyć nowy, światowy standard. Chcą wspólnie zaproponować konsumentom rozwiązanie, który zastąpi współczsne DVD. Dotychczas Sony i Matsushita forsowały Blu-ray, wykorzystujące niebieski laser, ktory umożliwia pomieszczenie na płycie 50GB. Toshiba i NEC forsują swoje rozwiązanie HD DVD, które daje mniejszą pojemność na płycie, bo tylko 30GB. Problemem jest jednak brak kompatybilności między tymi systemami, a tego na pewno nie zaakceptują konsumenci. Przewagę większej pojemności dysku w technologii Blu-ray (rozwiazania te mają trafić na rynek w 2006 roku), technologia HD DVD kompensuje niższymi kosztami produkcji (które pojawią się na rynku w końcu 2005 roku).

Jeśli dojdzie do porozumienia między Sony i Toshibą, to wg rynkowych prognoz nowy, wspólny system wejdzie na rynek nie później niż w 2010 roku. Stawką jest rynek zbytu wartości ok. 20 mld USD rocznie. Podobną sytuację mieliśmy w latach osiemdziesiątych, kiedy to walczyły z sobą system VHS i promowany przez Sony system Betamax. Wówczas nie doszło do porozumienia liderów w tym wyścigu i koncepcja Sony przegrała. Jak będzie teraz?

Warto jednak dodać, że oprócz japońskich gigantów w tym wyścigu uczestniczy jeszcze ok. 200 światowych firm.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: