eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2012

Przetargi - raport IX 2012

2012-11-02 13:45

Przetargi - raport IX 2012

Kolejny okres słaby dla budownictwa © CandyBox Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W dziewiątym miesiącu roku 2012 liczba ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w ujęciu miesięcznym wzrosła tylko kosmetycznie, w relacji rocznej zaś zauważalnie spadła – podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl. Zestawienie kwartalne wskazuje zaś na kolejny okres słaby dla budownictwa. Problemy tej branży nie powinny już jednak dziwić, bowiem i budownictwo i inwestycje infrastrukturalne wyhamowują już od ubiegłego roku.

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2012

Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, we wrześniu 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się 15 tys. 454 ogłoszenia o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Rezultat ten od poprzedniego miesiąca (sierpnia 2012) jest tylko kosmetycznie większy – o zaledwie 16 ogłoszeń (0,1 proc.), względem zaś analogicznego miesiąca roku ubiegłego zauważalnie gorszy – spadek wyniósł 7,4 proc.

W relacji rocznej ujemną dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (spadek o 6,14 proc.), dostawy usług (spadek o 3,27 procent) oraz zamówienia na prace budowlane (-12,37 proc.). W relacji miesięcznej przyrost zanotowano tylko w przypadku dostaw towarów (o 11,28 proc.), pozostałe kategorie miały wynik „na minusie”: dostawy usług o 1,74 proc. i prace budowlano-remontowe o 8,39 procent.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń we wrześniu (w poszczególnych kategoriach oraz łącznie) w wybranych latach

W relacji rocznej ujemną dynamikę zanotowały wszystkie trzy notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (spadek o 6,14 proc.), dostawy usług (spadek o 3,27 procent) oraz zamówienia na prace budowlane (-12,37 proc.).


W relacji kwartalnej, w III kw. 2012 w BZP pojawiło się mniej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku 2011 czy 2010, przy czym w segmencie budowlanym został osiągnięty wynik najniższy na przestrzeni pięciu lat.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w III kwartale (w poszczególnych kategoriach oraz łącznie) w wybranych latach

W relacji kwartalnej, w III kw. 2012 w BZP pojawiło się mniej ogłoszeń niż w analogicznym okresie roku 2011 czy 2010, przy czym w segmencie budowlanym został osiągnięty wynik najniższy na przestrzeni pięciu lat.


Wszystkie podawane liczby tyczą postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, czyli postępowań o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej „progów unijnych”.

fot. CandyBox Images - Fotolia.com

Kolejny okres słaby dla budownictwa

Zła passa budowlanki trwać będzie niestety nadal, bo główny motor wzrostu, czyli duże, publiczne inwestycje infrastrukturalne, praktycznie stanął.


Dane nadal wskazują na trwający już od ubiegłego roku trend spadkowy w zamówieniach na prace budowlano-remontowe. Zła passa budowlanki trwać będzie niestety nadal, bo główny motor wzrostu, czyli duże, publiczne inwestycje infrastrukturalne, praktycznie stanął. Przyczyna jest prosta: susza w państwowej kasie. Niejasne są również perspektywy finansowania ze środków unijnych na najbliższe lata. Ponadto pogarszająca się ogólna koniunktura gospodarcza, wyższe bezrobocie i nie zwiększające się płace nie skłaniają do zakupu własnego lokum. Wszystkie te czynniki nie wróżą dobrze „budowlance” na najbliższe miesiące. Zła kondycja tego sektora przekłada się rosnącą liczbę bankructw firm budowlanych, a kondycja pozostałych jest dodatkowo pogarszana przez rosnące zatory płatnicze.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, wrzesień 2007-2012

Dane nadal wskazują na trwający już od ubiegłego roku trend spadkowy w zamówieniach na prace budowlano-remontowe.


Zła kondycja sektora budowlanego, dla którego to właśnie zamówienia publiczne są istotnym źródłem przychodów, widoczna jest szczególnie w zestawieniach kwartalnych. III kwartał bieżącego roku okazał się być najgorszym od 5 lat.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, III kwartał 2008-2012

Zła kondycja sektora budowlanego, dla którego to właśnie zamówienia publiczne są istotnym źródłem przychodów, widoczna jest szczególnie w zestawieniach kwartalnych.


Rynek pracy stoi, przemysł spowalnia

Według GUS, we wrześniu 2012 r. w porównaniu do sierpnia odnotowano wzrost liczby bezrobotnych przy niezmienionej stopie bezrobocia, która wyniosła 12,4 proc. Natomiast w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zaobserwowano zarówno wzrost liczby bezrobotnych jak i stopy bezrobocia (we wrześniu 2011 stopa bezrobocia wyniosła 11,8 proc.). Większa niż przed miesiącem i przed rokiem była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych. Również więcej osób niż przed miesiącem i przed rokiem wyrejestrowano z urzędów pracy.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: