eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2012

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2012

2012-10-29 10:53

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2012

Biurowce © clamo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne nieznacznie wzrósł dzięki ożywieniu popytu wśród inwestorów krajowych. Aktywność inwestorów zagranicznych zmniejszyła się o 19,5%, natomiast krajowych wzrosła o 20%, dzięki czemu ich udział w rynku wzrósł z poziomu 56% w drugim kwartale do 65%, zwłaszcza w Norwegii, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii - - wynika z badania firmy doradczej Cushman & Wakefield.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie II kw. 2012

Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) firmy Cushman &Wakefield, powiedział: „Przy nadal niskich zyskach z obligacji inwestorzy są najbardziej zainteresowani bezpiecznym źródłem przychodów. Ostrożność inwestorów w trzecim kwartale była zrozumiała, ale spadek aktywności zagranicznych graczy odzwierciedla raczej wzrost zainteresowania najważniejszymi rynkami oferującymi większą płynność niż rezygnację z inwestycji”.

W trzecim kwartale aktywność inwestorów zagranicznych zmniejszyła się w Europie Południowej o 92%, a w Europie Wschodniej o 75%. Natomiast wolumen inwestycji na trzech głównych rynkach inwestycyjnych, tj. Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii, wzrósł o 14%, dzięki czemu ich udział w rynku osiągnął nowy rekordowy poziom 66% (59% w drugim kwartale). Na wzroście zainteresowania bezpiecznymi inwestycjami zyskały również rynki skandynawskie, których udział w rynku wzrósł z 15% ubiegłym roku do prawie 18%.

fot. clamo - Fotolia.com

Biurowce

Aktywność inwestorów w Polsce koncentrowała się głównie na sektorze biurowym, na który przypadło 87% wartości wszystkich zawartych w tym czasie transakcji.


Pomimo ograniczonej dostępności finansowania większych inwestycji nadal obserwuje się silny popyt na duże aktywa na najważniejszych rynkach, zwłaszcza wśród wiodących inwestorów kapitałowych takich jak państwowe fundusze inwestycyjne, które często poszukują najbardziej atrakcyjnych aktywów. Jednak w trzecim kwartale bieżącego roku popyt inwestycyjny generowały także inne podmioty, między innymi z Bliskiego Wschodu, Chin i Europy w krajach takich jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy, a także zamożni inwestorzy indywidualni, którzy najbardziej interesowali się inwestycjami w Londynie i Paryżu.

Michael Rhydderch: „Pomimo nadal niewielkiego zainteresowania aktywami drugorzędnymi, niektórzy sprzedający po przeanalizowaniu sytuacji na rynkach decydują się na obniżkę cen nieruchomości, uwzględniającą zarówno aktualne zagrożenia, jak i możliwości reinwestowania. Z tego względu wzrosła liczba transakcji przygotowywanych na różnych rynkach, co wróży ożywienie aktywności inwestycyjnej. Według aktualnych prognoz wolumen obrotów może wzrosnąć w ostatnim kwartale o 2-3% i wynieść za cały rok ok. 116 mld euro, czyli tylko 9% mniej niż w 2011 r.”.

fot. mat. prasowe

Rynek inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie

W trzecim kwartale bieżącego roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wyniósł 29,7 mld euro i był wyższy w porównaniu z drugim kwartałem o 3,7%.


Dobrymi wynikami w trzecim kwartale mogą się pochwalić zarówno mniejsze rynki inwestycyjne, między innymi Austria, Polska i Luksemburg, jak i większe, takie jak Niemcy i Wielka Brytania, w których wolumeny obrotów wzrosły odpowiednio o 26% i 21%. Wzrost inwestycji odnotowano także w Norwegii, Szwajcarii i Holandii, jednak w niektórych krajach zaliczanych do grupy najważniejszych, takich jak Dania, Szwecja i Francja, wartość obrotów zmniejszyła się wskutek ostrożności inwestorów i niewystarczającej podaży najbardziej atrakcyjnych aktywów oraz zmian podatkowych we Francji. Natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej wolumen transakcji zmniejszył się pomiędzy drugim a trzecim kwartałem o 40% pomimo nieznacznego wzrostu w niektórych krajach takich jak Polska i Rumunia. Do spadku wartości obrotów w tym regionie przyczyniła się głównie Rosja, w której jednak w skali całego roku odnotowano dobre wyniki inwestycyjne, głównie w sektorze nieruchomości handlowych.

fot. mat. prasowe

Inwestycje według sektorów

Trendy inwestycyjne w poszczególnych sektorach nadal trudno przewidywać. Mimo wzrostu zainteresowania nieruchomościami handlowymi ich udział w rynku był wciąż niższy w porównaniu do ubiegłego roku (23% wobec 32% w 2011 r.).


Wolumen inwestycji w zadłużonych krajach Europy GIIPS (Portugalii, Włoszech, Irlandii, Grecji i Hiszpanii) zmniejszył się o 66%, głównie wskutek spadku aktywności inwestycyjnej w Hiszpanii i we Włoszech. Udział w rynku tych państw obniżył się z rekordowego poziomu 15% w 2007 r. do zaledwie 1,8%. Michael Rhydderch powiedział: „Wobec korekty cen i sprzedaży aktywów przez sektor publiczny i prywatny niektórzy inwestorzy mogą oczekiwać atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych w tych krajach, ale dopiero gdy powróci większa stabilizacja”.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: