eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na city break raczej nie samolotem

Na city break raczej nie samolotem

2012-10-24 09:47

Na city break raczej nie samolotem

Praga © LianeM - Fotolia.com

Sezon na wyjazdy typu city break trwa. Z danych Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl wynika, że w tym roku weekendowe wypady mają trochę inny charakter - w sytuacji, gdy bilety lotnicze drożeją Polacy, decydują się na podróże do stolic krajów sąsiadujących lub odwiedzają duże polskie miasta. Liczba rezerwacji hotelowych w tych miastach - polskich i zagranicznych - zwiększyła się o 20 proc. Natomiast liczba rezerwacji lotniczych związanych z wylotami na city breaki zmniejszyła się o 12 proc.
- Od kilku lat city break jest jednym z najbardziej popularnych form wyjazdu. Pojawienie się jej i popularyzacja miało związek z tanimi liniami. A w następstwie również ze zwiększoną świadomością, jeżeli chodzi o taryfy linii regularnych. – wyjaśnia Łukasz Neska z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl – Nastąpił jednak taki moment, że tanie linie przestały być tanie, więc koszt weekendowego wypadu do jednej z europejskich stolic automatycznie znacznie się podniósł. Wiosną przeprowadziliśmy dokładne analizy związane z kosztami wypadów na city break, wynikało z nich, że w pierwszej piątce najtańszych kierunków znajduje się Berlin i Praga. Dlaczego? Bo noclegi są tam tanie, a Polacy na weekend wolą jechać samochodem.

Analizy przeprowadzone przez Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl dowodzą, że w tym roku o 20 proc. zwiększyła się liczba rezerwacji hotelowych na wyjazdy typu city break. Podkreślić jednak należy, że zwiększoną liczbę rezerwacji serwis odnotował głównie w miastach polskich i stolicach państw ościennych – plus Wiedeń i Budapeszt. Do każdego z tych miejsc taniej jest dojechać samochodem czy koleją niż samolotem.

fot. LianeM - Fotolia.com

Praga

Największą popularnością wśród Polaków od lat cieszy się Praga, gdy bierzemy pod uwagę rezerwacje zrobione na obiekty zagraniczne, 24 proc. klientów serwisu eSKY.pl planuje spędzić jeden z jesiennych weekendów właśnie w tym mieście.


City break w Polsce?

Liczba rezerwacji hotelowych na weekendy w Polsce zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 12 proc. Z czego to wynika? Po pierwsze - taki wyjazd nie wymaga długiego planowania i polowania na tanie bilety z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Po drugie – choć w dni robocze ceny noclegów w dużych polskich miastach rosną, ze względu na podróże biznesowe, to w weekendy, kiedy obłożenie w hotelach jest mniejsze, ceny za pobyt są obniżane. Oznacza to, że osoby chcące skorzystać z wyjazdu typu city break mają duże szanse, by za nocleg w Polsce zapłacić naprawdę niewiele. Przykładowo średni koszt rezerwacji hotelowej w Krakowie w ciągu tygodnia roboczego to 223 PLN, natomiast w weekend zmniejsza się on do kwoty 166 PLN – oznacza to, że w weekend nocleg w Krakowie jest o 26 proc. tańszy. A to właśnie Kraków jest w tym sezonie najpopularniejszym wśród polskich miast miejscem na city break, wybrało go aż 24 proc. klientów eSKY.pl, na kolejnej pozycji jest Warszawa – 18 proc., potem Poznań, Wrocław i Gdańsk - ex æquo po 11 proc., w czołówce znajduje się również Zakopane – 10 proc. i Sopot – 7 proc.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: