eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Nobel z ekonomii za teorię gier

Nobel z ekonomii za teorię gier

2012-10-15 17:52

Nobel z ekonomii za teorię gier

Nagroda Nobla za teorię gier © nobleprize.org

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Lloyd S. Shapley i Alvin E. Roth podzielą się tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Amerykańscy naukowcy zostali uhonorowani przez przez Szwedzki Bank Centralny za "teorię stabilnych alokacji" i "praktykę projektowania rynku".

Przeczytaj także: RODM: wirtualny spacer po Marsie

89-letni Lloyd Stowell Shapley jest matematykiem i ekonomistą, emerytowanym profesorem University of California w Los Angeles. W latach 60. sformułował teorię "stabilnych alokacji", czyli metodę poszukiwania stabilnych związków pomiędzy ludźmi czy grupami w sytuacjach, w których nie mają zastosowania proste reguły rynkowe. Teorię tę w latach 80. wykorzystał drugi z tegorocznych noblistów. 61-letni Alvin Eliot Roth zweryfikował postawione przez Shapleya tezy w badaniach nad rynkiem pracy lekarzy, "dopasowaniach" studentów do uczelni a nawet organów do potrzebujących ich pacjentów.

Tegoroczni laureaci nie byli wymieniani na "giełdzie nazwisk" przed ogłoszeniem werdyktu. Pod uwagę brani byli bowiem przede wszystkim ekonomiści związani z aktualnymi problemami dotyczącymi kryzysu czy recesji.

fot. nobleprize.org

Nagroda Nobla za teorię gier

W tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali Lloyd S. Shapley i Alvin E. Roth.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została utworzona najpóźniej - przyznaje się ją od 1969 roku. Nie pochodzi też ona z funduszy przeznaczonych na pozostałe nagrody, jest fundowana przez Szwedzki Bank Centralny, a jej oficjalna nazwa to "Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii". Do tej pory przyznawano ją 44 razy, nagradzając łącznie 71 ekonomistów. Zazwyczaj nie przyznaje się jej za przełomowe odkrycia a raczej za tworzenie i praktyczne wykorzystanie teorii w takich dziedzinach jak makroekonomia, teoria gier, ekonometria, finanse publiczne czy zarządzanie. To najbardziej "zmaskulinizowana" nagroda - jak do tej pory otrzymała ją tylko jedna kobieta.

Wysokość tegoroczej nagrody to 1,2 mln dolarów - około 20% mniej niż w roku ubiegłym.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: Nagroda Nobla, teoria gier, ekonomia, nauka, Nobel, Szwecja

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: