eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 16/2005 (18-24.04.2005)

Tydzień 16/2005 (18-24.04.2005)

2005-04-24 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 15/2005 (11-17.04.2005)

  • W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy w Chinach wyniesie 9,5% ( w roku ubiegłym 9,2%).
  • USA przeznaczą kolejne 81 mld USD na kontynuację swoich operacji wojskowych w Iraku i w Afganistanie.
  • W 2004 roku światowe fuzje i przejęcia miały wartość 123 mld USD. Za największą w branży energetycznej w USA uznano transakcję przejęcia przez Exelon Corp. koncernu PSEG. W Europie za 20% akcji włoskiej firmy zapłacono 9,6 mld USD.
  • GM największy koncern motoryzacyjny po pierwszym kwartale ma 1,1 mld strat. W tym samym okresie w roku ubiegłym miał zysk netto 1,28 mld USD.
  • Chiny zakupią 30 Airbusów, w tym 5 sztuk samolotów klasy A 380.
  • Obchodzono 10-lecie istnienia WTO. Głównym tematem rozmów był kryzys w stosunkach wewnątrz organizacji, który uniemożliwiał zakończenie negocjacji w sprawie liberalizacji światowego handlu. Wyrażano nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis pod koniec roku w trakcie szczytu w Hongkongu.
  • Rząd chiński dokapitalizował największy bank Commercial Bank of China kwotą 15 mld USD.
  • Ropa coraz tańsza. Spadła jej cena w USA poniżej 50 USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ALAN GREENSPAN I MICROSOFT, CZYLI KTO LUBI GIGANTA - MONOPOLISTĘ

Microsoft to od wielu lat symbol globalnego sukcesu ostatnich kilkudziesięciu lat. Roczne przychody firmy są szacowane na 35 mld USD. Zdobywszy światową przewagę nad konkurentami zaczął zachowywać się z właściwą gigantom arogancją. Powszechnie stosował praktyki monopolistyczne. Dziś widać, że mali i mniejsi nie są bezsilni i dobrali się do skóry potentata. Ciągnące się latami procesy, co prawda kosztowały spore sumy, lecz zbliżyły się do końca. Microsoft przegrał spór z Brukselą, który kosztuje go 0,7 mld USD i konieczość wprowadzenia istotnych zmian w polityce rynkowej. Zapłacił już odszkodowania szacowane na 3 mld USD. To duża kwota nawet jak na tak znaczącą firmę. A grzeszki Microsoftu są znaczące, bo nie tylko wykorzystywał on monopolistyczną pozycję i windował ceny, ale też bezprawnie stosował i rozwijał pomysły innych firm.

Trudno dziś nie liczyć się ze światową pozycją amerykańskiej gospodarki. Wszyscy odczuwają skutki rekordowego deficytu budżetowego i handlowego oraz spadku wartości dolara. Alan Greenspan - szef amerykańskiego Fed-u, "bóg i car" amerykańskiej polityki gospodarczej występuje rzadko w mediach, lecz każde jego wystąpienie jest wydarzeniem. Ostatnio podczas wystąpienia w Kongresie podciął skrzydła planistom z Białego Domu. Po ostatnich wyborach prezydenckich zapowiadali oni szybkie działania mające na celu ograniczenie deficytów w gospodarce amerykańskiej. Teraz Greenspan jednoznacznie stwierdził, że deficyty (tak obrotów bieżących jak i budżetowy) są poważnym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki i bez istotnych decyzji strategicznych nie uda się ich zmniejszyć. Tegoroczny deficyt ma być na rekordowym poziomie 427mld USD (w poprzednim roku fiskalnym był na poziomie 412 mld USD). Stwierdził także, że aktywność gospodarki utrzymuje się na "umiarkowanie dobrym poziomie". W swoim wystąpieniu nie poruszył jednak problemu zmian stóp procentowych, które dziś wynoszą 2,75%.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: