eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przemysł spirytusowy - eksport receptą na kryzys

Przemysł spirytusowy - eksport receptą na kryzys

2012-09-18 09:23

Przemysł spirytusowy - eksport receptą na kryzys

Wartość obrotów produktami sektora spirytusowego © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Brak krajowych perspektyw wzrostu sprzedaży wódki, niska rentowność branży, silna pozycja sieci handlowych i dyskontów sprawiają, że jedyną nadzieją na poprawę kondycji producentów napojów spirytusowych jest rozwój handlu zagranicznego. Niestety, ze względu na trudności finansowe, blisko połowa producentów wstrzymała inwestycje budujące potencjał eksportowy. Wymuszone przez kryzys cięcia kosztów w perspektywie długofalowej mogą ograniczyć wielkość eksportu - podaje Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Przeczytaj także: Polskie wódki doceniane w USA

Przemysł spirytusowy stanowi ważną gałąź polskiej gospodarki odpowiadając za ok. 93 000 miejsc pracy, blisko 10 mld zł wpływów budżetowych pochodzących z akcyzy i podatku VAT. Od 2009 r. następuje jednak spadek sprzedaży napojów spirytusowych w kraju oraz wzrastają koszty produkcji i obsługi finansowej. Obniżenie kondycji finansowej producentów może mieć przełożenie na pogorszenie perspektyw eksportowych.

Eksport napojów spirytusowych w latach 2008-2011 miał tendencje wzrostową. Rynki zagraniczne stawały się znaczącym odbiorcą polskich wódek, czego dowodem jest rosnący udział eksportu w produkcji napojów spirytusowych. W 2011 r. wartość obrotów produktami sektora spirytusowego wyniosła 197,4 mln euro. W 2012 r. nastąpił jednak spadek i w pierwszych czterech miesiącach tego roku wartość obrotów produktami sektora spirytusowego wyniosła jedynie 47,1 mln euro, czyli o 13,5 mln euro mniej niż w pierwszych miesiącach ubiegłego roku. Za spadek odpowiada w całości załamanie eksportu spirytusu spowodowane w dużej mierze wzrostem kosztów produkcji.

fot. mat. prasowe

Wartość obrotów produktami sektora spirytusowego

W pierwszych czterech miesiącach tego roku wartość obrotów produktami sektora spirytusowego wyniosła jedynie 47,1 mln euro


Chociaż krajowi producenci wódki zawiedli się na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, to na szczęście, mimo trudnej sytuacji branży, udało się utrzymać tempo wzrostu eksportu napojów spirytusowych – komentuje Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Jest to znacznie ważniejsze, niż załamanie się handlu zagranicznego spirytusu, gdyż w markach krajowych trunków kryje się duża wartość dodana, której nie ma w samym spirytusie.

Największy udział w eksporcie napojów spirytusowych, bo ponad 80% ma wódka czysta.

Drugą pozycję stanowią likiery i wódki smakowe, których udział systematycznie rośnie i obecnie wynosi ok. 18% wartości eksportu napojów spirytusowych.

Największymi odbiorcami polskich napojów spirytusowych od kilku lat pozostają Francja oraz Stany Zjednoczone. Na rynek francuski w 2011r. trafiło ponad 60% napojów wysłanych na rynek unijny. Warto jednak dodać, że Francja jest w dużej mierze reeksporterem sprowadzanych przez siebie produktów. Ważne kierunki eksportu napojów spirytusowych to także Węgry, Niemcy, Włochy, Bułgaria oraz Kanada.

fot. mat. prasowe

Struktura geograficzna handlu zagranicznego napojami spirytusowymi

Największymi odbiorcami polskich napojów spirytusowych od kilku lat pozostają Francja oraz Stany Zjednoczone


Wszystkie dane makroekonomiczne wskazują na to, że jedynie eksport polskich towarów może być receptą na obecny kryzys ekonomiczny, w tym na załamanie branży spirytusowej. Niestety większości krajowych producentów wódki nie stać obecnie na finansowanie promocji w USA, czy rynkach wschodzących Ameryki Południowej i Azji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: