eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport VII 2012

Przetargi - raport VII 2012

2012-08-31 12:32

Przetargi - raport VII 2012

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w lipcu (w poszczególnych kategoriach oraz łącznie) w wybranych latach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W lipcu 2012 roku utrzymała się tendencja spadkowa w zamówieniach publicznych na prace budowlane - podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl. W połączeniu z informacjami o rosnącym zadłużeniu, zaległościach płatniczych i bankructwach przedsiębiorstw budowlanych oznacza to już nie tylko poważne problemy tej branży, ale prawie katastrofę.

Przeczytaj także: Ciepłownictwo i gaz: przetargi w I pół. 2012 roku

Dane opracowane przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, wskazują, że w lipcu 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 17 tys. 177 ogłoszeń przetargowych. To o 3,83 procent więcej niż rok wcześniej i 6,78 procent więcej niż w czerwcu 2012.

W odniesieniu do lipca 2012 roku ujemna dynamika wystąpiła tylko w przypadku zamówień na prace budowlano-remontowe. W pozostałych dwóch notowanych kategoriach, czyli dostawach towarów oraz dostawach usług, dynamika była wyraźnie dodatnia. W relacji miesięcznej we wszystkich notowanych kategoriach wystąpiły wzrosty, największe w segmencie dostawy usług.

fot. mat. prasowe

Tabela 1. Liczba ogłoszeń w lipcu (w poszczególnych kategoriach oraz łącznie) w wybranych latach

Lipcowy wynik całkowity to 17 tys. 177 ogłoszeń, wobec 16 tys. 87 postępowań o udzielenie ZP w czerwcu


Lipcowy wynik całkowity to 17 tys. 177 ogłoszeń, wobec 16 tys. 87 postępowań o udzielenie ZP w czerwcu, wobec 15 tys. 44 ogłoszeń w maju, 13 tys. 846 w kwietniu.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń publikowanych w BZP, w tys., lipiec, lata 2007-2012

W lipcu 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 17 tys. 177 ogłoszeń przetargowych


Nadal trwa zła passa sektora budowlanego, a spadająca już od wielu miesięcy liczba postępowań przetargowych na prace remontowo-budowlane nie otwiera przed tą branżą korzystnych perspektyw. To wszystko przekłada się na znacznie gorszą kondycję firm budowlanych oraz rosnącą liczbę ich upadłości. Według danych firmy Euler Hermes, od początku roku do końca lipca upadło 157 firm budowlanych. To już nie 45 czy nawet 60 procent więcej niż w roku 2011 (jak było jeszcze w marcu-maju) – po lipcu upadłości firm budowlanych liczonych od początku roku było o 75% więcej niż w tym samym okresie 2011 r. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie liczba upadłości w budownictwie była mniejsza – mało jest nowych inwestycji, czy to publicznych czy prywatnych, mogących zapewnić branży szybki dopływ nowych środków.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, w tys., lipiec, lata 2007-2012

W lipcu 2012 liczba ogłoszeń przetargowych na prace budowlano-remontowe była niższa niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego


Falę największych upadłości mamy już za sobą, wprawdzie nadal mogą być to firmy o znacznych nawet obrotach, nie będą to już raczej firmy wielkości PBG, o obrotach idących w miliardy złotych, największe przedsiębiorstwa są bowiem własnością zagranicznych grup budowlanych, które zapewniają im finansowanie. Upadać więc raczej będą podwykonawcy, a nie główni wykonawcy największych inwestycji infrastrukturalnych.

Niestety działa efekt domina i w problemy zaczynają popadać branże związane z budownictwem. Takich firm – produkujących, zaopatrujących czy świadczących usługi na rzecz budownictwa jest sporo w statystyce upadłości, bo aż 21 spośród 75. Szczególnie dużą grupę stanowią producenci i dostawcy drewna oraz wyrobów betonowych, ale pojawiły się tez firmy wykonujące instalacje elektryczne, prace ziemne czy transportowe.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: