eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Oprogramowanie w chmurze

Oprogramowanie w chmurze

2012-09-04 10:55

Oprogramowanie w chmurze

Oprogramowanie w chmurze © ernando Madeira - Fotolia.com

Od zarania dziejów ludzie starali się szukać czegoś, co pomoże im w liczeniu. Na dobry początek była to własna dłoń. Następnie rysowali kreski i krzyżyki na kościach. W XVII wieku ludzie zaczęli mechanizować i rozwijać bardziej profesjonalne wynalazki. W Niemczech pojawia się suwak logarytmiczny, dziesięć lat później pascalina we Francji.

Przeczytaj także: Cloud computing: historia "energii obliczeniowej" dopiero na starcie

Proste komputery, czyli złożone kalkulatory powstały jeszcze przed II wojną światową. Szybko uznano ich ogromną wartość, stąd rozpoczął się ich dynamiczny rozwój. Już w latach 70. XX wieku rozpoczęto produkcję minikomputerów i trafiły one do niektórych uczelni. Przedsiębiorstwa, kuszone znaczną poprawą wydajności produkcji i jakości, zaczęły inwestować w nowe maszyny i ich oprogramowanie. W 1981 roku IBM zaprezentował pierwszy, rewolucyjny model komputera osobistego PC.

Początkowo na nabycie PC decydowały się tylko duże przedsiębiorstwa. Było to związane z bardzo dużymi kosztami zakupu i eksploatacji oraz brakiem odpowiedniego oprogramowania.

Kolejnym etapem był rozwój programów ułatwiających nie tylko prowadzenie ewidencji, ale także przetwarzanie danych liczbowych gromadzonych przez księgowość. Systemy te dawały możliwość przygotowania sprawozdań finansowo-księgowych dla potrzeb kierownictwa, jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

Następnym krokiem w rozwoju software’u było powiązanie księgowości z innymi obszarami działalności przedsiębiorstwa. Począwszy od planowania produkcji, kosztów z nią związanych, aż po obsługę sprzedawanych wyrobów, ewidencję materiałów i działań marketingowych. Takie systemy umożliwiają zintegrowane gromadzenie danych liczbowych oraz ułatwiają dostęp do informacji.

Arkusze kalkulacyjne

Podstawą rozwoju obecnych programów ERP były arkusze kalkulacyjne. Zrewolucjonizowały one ówczesny rynek. W formie papierowej były one znane od setek lat. Za „ojca” elektronicznych arkuszy uznaje się Dana Bricklina, który stworzył VisiCalc. Jednak już 10 lat wcześniej pojawił się pierwszy taki pomysł. Dalszy rozwój arkuszy kalkulacyjnych był bardzo szybki. Dziś najpopularniejszy jest Microsoft Excel, o którym słyszał chyba każdy użytkownik komputera. W oparciu o Internet działa Google Documents, umożliwiający korzystanie z prostych funkcji arkusza, a także oferuje różne ciekawe opcje. Można stworzyć dokument, który udostępnimy do edycji innym osobom. Zapis dokonuje się automatycznie po wprowadzeniu nowych danych. Dodatkowo można skorzystać z funkcji auto zapisu w Internecie lub ściągnąć dokument na pen-driva.

Zarządzaniem przedsiębiorstwem

Obecnie programy do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem są dostosowane do potrzeb klienta i w łatwy sposób pomagają managerom w pracy. Oprogramowanie jest podzielone na odpowiednie produkty, tak aby zadowolić klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, większych firm oraz korporacji. Czołowymi producentami na świecie są: SAP, Oracle, IBM, Microstoft, Peachtree, Intuit oraz Sage. Najbardziej znanym polskim producentem jest krakowski Comarch. Do tej pory najpopularniejsze były programy instalowane na serwerach oraz komputerach bezpośrednio w firmach. W związku z rozwojem technologii obecnie oferowane są już nowsze rozwiązania.

fot. ernando Madeira - Fotolia.com

Oprogramowanie w chmurze

Oprogramowanie w chmurze jest bardziej funkcjonalne i generuje mniejsze koszty

Cloud-based software

Oprogramowanie w chmurze, polega na pracy on-line. Za pomocą strony producenta wykupujemy licencję na określony czas i otrzymujemy dostęp do internetowych programów ERP lub CRM. Nie musimy nic instalować, wszystkie dane wprowadzamy przy użyciu przeglądarki internetowej, a zapis dokonywany jest bezpośrednio na serwerach dostawcy. Pierwsze takie programy zostały stworzone już w 1998 roku. Innowatorem w tej dziedzinie była firma Oracle. Obecnie formy on-line oferują nam różni producenci. Można wybierać spośród programów mniej lub bardziej zaawansowanych dostosowanych do potrzeb konkretnej firmy.

Oprogramowanie w chmurze jest bardziej funkcjonalne i generuje mniejsze koszty. Serwer, na którym przechowywane są dane, znajduje się w profesjonalnym centrum danych. Producent udostępnia odpowiednią moc obliczeniową, a jeśli zapotrzebowanie na nią rośnie, wynajmuje się ją za odpowiednią dopłatą bez inwestowania w drogą infrastrukturę. Wzrasta też niezawodność systemu IT, a pracownicy wcześniej tam zatrudnieni mogą zostać oddelegowani do innych zadań. Kolejnym plusem jest zauważalny spadek kosztów oraz poprawa komunikacji i wymiany plików między pracownikami.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: