eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Filmy online: VOD do regulacji

Filmy online: VOD do regulacji

2012-08-10 18:45

Filmy online: VOD do regulacji

Zmiany dotyczące VOD mają tylko dostosować prawo do wymogów UE © HaywireMedia - Fotolia.com

Rząd chce uregulować otoczenie prawne usług medialnych na żądanie (Video on Demand, VOD). W tym celu zamierza znowelizować ustawę o radiofonii i telewizji, odpowiedni projekt już przyjął Komitet Stały Rady Ministrów.

Przeczytaj także: Wideo w Internecie przyciąga reklamodawców

Usługi medialne na żądanie (VOD) to obecnie pod względem prawnym ziemia dziewicza - tego obszaru życia gospodarczego nie regulują żadne normy szczegółowe. Jednak niebawem ma się to zmienić - w tym celu ma być znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji. Do wprowadzenia odpowiednich przepisów zobowiązuje nas dyrektywa unijna o audiowizualnych usługach medialnych, nakazująca między innymi troskę o bezpieczeństwo dzieci czy wspieranie dostępności audycji europejskich. Jak zapewnia Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, zmianę przepisów projektowano według zasady "minimum regulacji", co oznacza, że wprowadzają one obowiązki i obciążenia na najmniejszym możliwym poziomie, spełniającym wymogi wspomnianej dyrektywy.

fot. HaywireMedia - Fotolia.com

Zmiany dotyczące VOD mają tylko dostosować prawo do wymogów UE

Urzędnicy zapewniają, że regulacje dotyczace VOD powstają tylko w celu dostosowania do unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych

Nowelizacja ma dotyczyć tylko tych polskich firm, których celem działalności gospodarczej jest udostępnianie audiowizualnych audycji na żądane. Oznacza to, że regulacjami będą objęte tylko firmy prowadzące działalność gospodarczą polegającą na udostępnianiu audycji audiowizualnych w celach zarobkowych.

MAC zapewnia, że projekt nowelizacji nie obejmie ani osób nieprowadzących działalności gospodarczej (a więc np. tych, którzy publikują w sieci swoje filmiki), ani firm, które np. reklamują swą działalność przez publikowanie filmów o tym, co robią, albo publikują instrukcje obsługi w formie filmów.

Polskie firmy, które udostępniają katalogi audycji, zostaną natomiast objęte wymogami dotyczącymi m. in. zakazu propagowania nienawiści, wymogów dotyczących przekazów handlowych (reklamy, sponsorowania, telesprzedaży, lokowania produktów) i ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami.

Dostęp do audycji zawierających szczególnie drastyczne sceny miałby być zabezpieczony, przy czym nakaz zabezpieczenia miałby objąć tylko takie treści, które w żadnym wypadku nie mogłyby być emitowane w telewizji (nie chodzi więc np. o typowe filmy "dla dorosłych").

Projekt nowelizacji nie przewiduje wprowadzenia obowiązku rejestracji czy nawet zgłoszenia świadczenie audiowizualnych usług medialnych na żądanie. Podmioty dostarczające usługi na żądanie zostaną jedynie zobowiązane do corocznego sprawozdawania.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: