eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wakacyjna praca ciągle dostępna

Wakacyjna praca ciągle dostępna

2012-08-05 00:20

Wakacyjna praca ciągle dostępna

Kelnerka © Kablonk Micro - Fotolia.com

Wakacje w pełnym rozkwicie. Czy osoby, które do tej pory nie zdecydowały się na podjęcie pracy w okresie wakacyjnym mają jeszcze szanse na znalezienie ciekawej oferty? Serwis Praca.pl sprawdził, co proponują pracodawcy w sezonie urlopowym.

Przeczytaj także: Jest praca na wakacje

Dla większości firm, wakacje to tzw. sezon ogórkowy. Pracownicy i kontrahenci na urlopie, dni płyną zatem nieco wolniej, a zadań jest mniej. To spowolnienie nie dotyka jednak branży gastronomicznej, produkcji, handlu czy turystyki – w tych też obszarach najłatwiej jest o wakacyjne zatrudnienie. Jakie oferty czekają jeszcze na zainteresowanych pracą w wakacje?

Ofert pracy wakacyjnej jest w sierpniu nieco mniej niż było ich pod koniec maja i w czerwcu – kiedy pracodawcy przygotowywali się do sezonu. Wiele osób zdecydowało się podjąć pracę na okres całych wakacji. Nadal jednak można znaleźć ciekawe propozycje, które pozwolą podjąć zatrudnienie w okresie najbliższych dwóch miesięcy” - komentuje sytuację na rynku pracy prezes serwisu pracy Praca.pl – Krzysztof Kirejczyk. W jakich zatem obszarach można obecnie szukać pracy?

fot. Kablonk Micro - Fotolia.com

Kelnerka

Poszukiwani są kelnerzy, barmani, recepcjoniści oraz animatorzy czasu wolnego – szczególnie dla dzieci

Turystyka, gastronomia i handel

Te trzy branże przodują w ofertach pracy na wakacje. Najwięcej pracy jest w miejscowościach turystycznych oraz dużych ośrodkach miejskich, które w okresie wakacyjnym przyjmują większe niż zazwyczaj ilości turystów. Pracownikom oferuje się umowy o pracę tymczasową bądź umowę – zlecenie. Poszukiwani są kelnerzy, barmani, recepcjoniści oraz animatorzy czasu wolnego – szczególnie dla dzieci. Ze względu na większy ruch w handlu w miejscowościach turystycznych, agencje pracy tymczasowej poszukują również kasjerów, merchandiserów i magazynierów.

Praca na dwa tygodnie?

Ze względu na okres urlopowy firmy poszukują również osób, które będą w stanie zastąpić stałych pracowników firmy, którzy wyjeżdżają na wakacje. Najczęściej są to oferty pracy na okres 2-3 tygodni. „Ze względu na krótki okres pracy, najczęściej są to stanowiska nie wymagające wysokich kwalifikacji – pracodawca nie ma czasu na szkolenie pracownika i wdrażanie go w bardziej skomplikowane zadania. Z reguły na zastępstwo urlopowe zatrudniane są osoby na stanowiska asystenckie. Część takich ofert, to również praca w handlu – najczęściej na stanowisku kasjera.” - wyjaśnia Krzysztof Kirejczyk.

Krótkoterminowych ofert pracy sporo jest też w zachodniopomorskim i w Trójmieście. Najczęściej są to oferty pracy w charakterze barmana / kelnera oraz sprzedaży pamiątek oraz artykułów spożywczych na plażach. Zarobki nie są niestety wysokie – wynagrodzenie w przypadku pracy w gastronomii to około 7-12 zł netto za godzinę. W przypadku handlu obnośnego, pracodawcy najchętniej rozliczają się poprzez system prowizyjny. „Decydując się na taką pracę trzeba pamiętać o tym, że jeśli pogoda nie będzie sprzyjać, potencjalnych klientów będzie znacznie mniej i może okazać się, że zarobek – mimo całego dnia pracy – będzie niski.”- przypomina ekspert Praca.pl.

W okresie wakacji pojawia się również większe zapotrzebowanie na opiekunki do dzieci – wynika to z faktu zamknięcia większości przedszkoli w tym okresie – rodzice niestety nie mogą pozwolić sobie na dwumiesięczny urlop - zatem są zmuszeni do wynajęcia opiekunki do dziecka.
Przeczytaj także: Rynek pracy wakacyjnej Rynek pracy wakacyjnej

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: