eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Piłka siatkowa w badaniach statystycznych GUS

Piłka siatkowa w badaniach statystycznych GUS

2012-07-27 11:38

Przeczytaj także: Piłka nożna w badaniach statystycznych


Według stanu w dniu 30 września 2010 r. - jako obiekty przyszkolne - funkcjonowały 17 063 hale i sale sportowe, co stanowiło aż 90% wszystkich hal sportowych i sal gimnastycznych w Polsce.

Uwzględniając wszystkie hale sportowe i sale gimnastyczne na 10 tys. mieszkańców przypadało w Polsce średnio 5 obiektów tego typu. Najwyższym wskaźnikiem mogły pochwalić się województwa podkarpackie (6,4) i lubelskie (5,6). Najniższy wskaźnik odnotowano w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim (4,6).

fot. mat. prasowe

Hale sportowe i sale gimnastyczne a na 10000 mieszkańców według województw w 2010 r.

Uwzględniając wszystkie hale sportowe i sale gimnastyczne na 10 tys. mieszkańców przypadało w Polsce średnio 5 obiektów tego typu


W 2010 r. sportowcy mogli ćwiczyć na 784 boiskach przeznaczonych do gry w piłkę siatkową oraz na 2193 boiskach uniwersalnych wielozadaniowych. Przy szkołach funkcjonowały 9803 boiska do piłki siatkowej (łącznie z boiskami do piłki siatkowej plażowej), co stanowiło 76,6% tych obiektów.

Na 10 tys. mieszkańców w Polsce przypadało 3,3 boiska. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwach lubelskim (4,7) i podkarpackim (4,6), najniższy natomiast w województwach łódzkim i śląskim (2,6).

Sukcesy polskich drużyn narodowych

Pod względem dorobku medalowego w najważniejszych imprezach sportowych ostatnie dziesięciolecie (lata 2002-2011) było bardzo owocne dla polskich reprezentacji siatkarskich. Na zawodach rangi Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w piłce siatkowej (razem z piłką siatkową plażową), łącznie w kategoriach seniorskich i juniorskich, nasi reprezentanci zdobyli 59 medali, z czego 25 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych.

Reprezentacja Polski mężczyzn w piłce siatkowej uczestniczyła w turniejach olimpijskich w Atenach (2004 r.) i Pekinie (2008 r.), plasując się w obu turniejach na 5 miejscu (ex aequo 5-8). Reprezentacja kobieca zagrała na Igrzyskach w Pekinie zajmując 9 miejsce (ex aequo 9-10). Siatkarze wywalczyli w 2006 r. tytuł wicemistrzów świata, a w 2009 r. zostali mistrzami Europy. Dwa lata później w tych zawodach wywalczyli brązowy medal oraz zajęli drugie miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata, a także trzecie miejsce w Lidze Światowej. Reprezentacja kobieca zdobywała dwukrotnie tytuł mistrzyń Europy (2003 r. i 2005 r.). W 2009 r. siatkarki zakończyły mistrzostwa Europy na 3 miejscu.

Rok 2012 przynosi kolejne sukcesy polskich siatkarzy i siatkarek. Reprezentanci Polski po raz pierwszy w historii wygrali Ligę Światową, a w siatkówce plażowej juniorzy zdobyli złoty i srebrny medal mistrzostw świata oraz srebro w mistrzostwach Europy, natomiast juniorki wywalczyły srebrny medal mistrzostw świata, oraz złoty w mistrzostwach Europy.

Informacje o badaniu
Notatka prezentuje wyniki sprawozdawczości statystycznej klubów sportowych (formularz KFT-1), realizowanej co dwa lata (ostatnie za 2010 r.), polskich związków sportowych (formularz KFT-2) realizowanej corocznie oraz badania obiektów sportowych (formularze KFT-OB/a i KFT-OB/b), zrealizowanego po raz pierwszy za 2010 r. - kolejne edycje planowane co cztery lata, a także danych administracyjnych. Notatkę opracowano w Wydziale Statystyki Turystyki i Sportu GUS oraz Ośrodku Statystyki Sportu i Turystyki US w Rzeszowie. Tel. (22) 449 4002.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: