eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy budowlane 2012

Polskie firmy budowlane 2012

2012-06-28 13:31

Polskie firmy budowlane 2012

Ogólna ocena poziomów dojrzałości zarządzania jakością projektu; źródło Deloitte © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rok 2012 jest rekordowym dla branży budowlanej pod względem wysokości przychodów. Jednocześnie, niesie ze sobą szereg wyzwań związanych z niestabilną sytuacją tego sektora. Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na przetrwanie firm budowlanych jest skuteczne i kompleksowe zarządzanie projektami. Najwięcej pracy będą wymagały aspekty związane z ryzykiem oraz zintegrowanym zarządzaniem projektem - to główne wnioski z badania "Polskie firmy budowlane 2012. Badanie poziomu dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Zaległe płatności dręczą polskie budownictwo

Budownictwo jest trzecim największym sektorem polskiej gospodarki po przemyśle oraz handlu. Jego udział w wytwarzanym PKB wyniósł w 2011 roku 7,06 % . W kwietniu 2012 roku zatrudnienie w branży budowlanej stanowiło 9% ogółu pracujących w sektorze przedsiębiorstw. W ostatnim czasie, sektor budowlany zanotował spadek liczby podmiotów o 7,1 % od 2010 do I kwartału 2012 roku. Branża notuje także wysokie tempo upadłości, w okresie od stycznia do maja bieżącego roku upadło 300 firm budowlanych. Natomiast średni wskaźnik ogólnego zadłużenia dla 8 największych spółek z indeksu WIG-BUDOW wynosi 60% ich wartości.

Z badania Deloitte wynika, że przeciętna spółka budowlana funkcjonująca na polskim rynku znajduje się na etapie tworzenia standardów i doskonalenia najlepszych praktyk w zakresie zintegrowanego zarządzania projektem budowlanym. Obszar ten ma kluczowe znaczenie, ponieważ spójność w zarządzaniu pozwala na realizację projektu zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

„Firmy uczestniczące w naszym badaniu relatywnie niżej niż inne obszary oceniły poziom zaawansowania procesów zintegrowanego zarządzania projektem. Może to wynikać z faktu, że w ostatnich latach wiele spółek weszło w fazę szybkiego wzrostu. Złożoność realizowanych przedsięwzięć spowodowała wzrost potrzeby integracji wielu obszarów. Odbywa się to w ramach zarządzania projektami budowlanymi i dopasowania procesów oraz rozwiązań projektowych wdrażanych przez spółki do tempa ich rozwoju. Narzędziami, które wspierają zintegrowane zarządzanie są rozwiązania IT pozwalające na stałe monitorowanie poszczególnych elementów projektów. Na polskim rynku nadal mało firm inwestuje w tego typu usprawnienia” – mówi Daniel Martyniuk, Starszy Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Jednym z najwyżej ocenianych aspektów związanych z projektami budowlanymi jest zarządzanie jego kosztami, które obejmuje m.in. określanie budżetu i jego kontrolę. Średni wskaźnik dojrzałości dla tego obszaru wyniósł 3,77. Równie wysoką ocenę uzyskało zarządzanie finansami – 3,74, które obejmuje m.in. planowanie i administrację finansową oraz kontrolę. Aż 33% spółek z udziałem kapitału zagranicznego zadeklarowało najwyższy poziom procesów zarządzania finansami w projekcie, co świadczy o rozbudowanym systemie planowania i kontroli.. Największym wyzwaniem firm budowlanych nadal są problemy z płynnością.

fot. mat. prasowe

Ogólna ocena poziomów dojrzałości zarządzania kosztami projektu; źródło Deloitte

Zdecydowanie najbardziej zaawansowane pod tym względem są spółki notowane na GPW – 50% z nich wskazuje na poziom „Optymalizacja”, a 30% na poziom „Pełne wdrożenie”

Biorąc pod uwagę średni czas rozliczenia projektu, który wynosi ok. 6 miesięcy oraz strukturę finansowania, w której głównym elementem są kredyty, właściwe zarządzenie finansami jest kluczowym czynnikiem powodzenia projektu.

Wyniki badania Deloitte wskazują, że polskie spółki budowlane mają świadomość najlepszych praktyk i starają się je stosować w swojej działalności. „Wiele firm budowlanych działających na polskim rynku relatywnie wysoko ocenia swój poziom dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi (średnia 3,5 w skali 1 do 5). Najwyższą dojrzałością procesów zarządzania projektami budowlanymi charakteryzują się spółki z kapitałem zagranicznym, notowane na GPW o przychodach przewyższających 500 mln złotych. Firmy z rozwiniętymi technikami zarządzania projektami cieszą się silniejszą pozycją na rynku i lepszymi wynikami finansowymi. Inwestycja w poprawę dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi powinna się więc bezpośrednio przełożyć na lepsze zarządzanie strukturą kosztów i harmonogramem prac projektowych, a także poprawić wiarygodność firm na rynku” – podkreśla Maciej Krokosiński, Menedżer w Dziale Audytu Deloitte.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: