eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 13/2005 (28.03-03.04.2005)

Tydzień 13/2005 (28.03-03.04.2005)

2005-04-03 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 3/2005 (17-23.01.2005)

  • PKB w USA wzrósł w IV kwartale o 3,8% ( w III kwartale wzrósł o 4%).
  • Światowy ubezpieczyciel AIG przezywa kłopoty. Oskarża się go o "kreatywną księgowość". Zawyżono wyniki firmy o 1,7 mld USD.
  • Bank Światowy to kluczowa instytucja w światowym systemie pomocy dla krajów rozwijających się. Mimo kontrowersji jego szefem został Paul Wolfowitz. Tradycyjnie kieruje nim kandydat zgłoszony przez amerykański rząd. Dla równowagi szefem Międzynarodo­wego Funduszu Walutowego jest przedstawiciel Europy (obecnie jest nim Rodrigo de Rato).
  • Unia Europejska nałożyła dodatkowy 15% podatek importowy na szereg wyrobów (np. papier, tekstylia, maszyny rolnicze) w związ­ku z unikaniem dostosowywania się do antydumpingowych zobowiązań WTO przez USA.
  • Na pomoc w rozwoju biednych krajów najbogatsi (zrzeszeni w OECD) przeznaczają 60 mld USD.
  • Z dniem 01.04.2005 weszła w życie umowa o wolnym handlu między Japonią a Meksykiem.
  • Światowy rekord pobiły ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku. Osiągnęła ona poziom 57,70USD za baryłkę. To skutek wzrostu po­pytu na ropę w USA i w Chinach. Eksperci przyrównują obecną sytuację do tej, jaka poprzedziła kryzys paliwowy w latach 70-tych.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

JAKI BĘDZIE JUTRO NASZ ŚWIAT

Jaki będzie jutro nasz świat? Tylko pozornie jest to pytanie, na które oczekuje się odpowiedzi od wizjonerów. Dziś w coraz większym stopniu odpowiedź na nie daje nam dynamicznie zmieniająca się sytuacja gospodarcza, szczególnie na rynku strategicznych surow­ców, które wkrótce staną się największym problemem światowej gospodarki i jej największym zagrożeniem. W coraz większym stopniu droga po której kroczy nasz świat zależy od tej jego słabości.

Pretekst do katastroficznych rozważań w mediach dał niedawny raport amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Jego analitycy stwierdzili, że jeszcze w tym roku ropa może kosztować 105 USD/baryłkę, a średnia jej cena będzie wahać się w przedziale 55-80 USD. Ale na tym nie koniec. Eksperci Goldman Sachs są zdania, że wzrośnie też cena innych surowców strategicznych takich jak miedź (do 4000 USD/tonę) czy też aluminium (do 2500 USD/tonę).
Potwierdzeniem tej prognozy są wzmożone zakupy tych surowców na rynkach przez fundusze inwestycyjne. Wczytując się w te prognozy warto też zwrócić uwagę na to, że eksperci przewidują w tym roku ucieczkę kapitału z rynku amerykańskich obligacji. Mówi się, że na początek wycofane zostanie nawet ponad 50 mld USD...

Jednak ostatnio sytuacja jeszcze bardziej skomplikowała się. Niepokojące informacje gospodarcze nadeszły z Japonii. Eksperci prze­widują, że w miejsce niedawnych jeszcze inwestycji w USD i w amerykańskie inwestycje, a także w jeny i w japońskie papiery środki pieniężne będą przepływały na rynki surowcowe...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: