eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IV 2012

Przetargi - raport IV 2012

2012-06-01 11:15

Przeczytaj także: Przetargi w branży edukacyjnej 2011


– Od wielu tygodni odmienia się przez wszystkie przypadki nazwę pewnego państwa. Chodzi o Grecję. Sytuacja finansowa tego kraju rzutuje już nie tylko na państwa unijne, ale wpływa na niepewność na rynkach światowych. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że wszyscy już właściwie tylko czekają na formalne ogłoszenie bankructwa Hellenów. A wtedy przez rynki finansowe ruszy walec. Skutki obecnie nawet trudno sobie wyobrazić, może bowiem wystąpić efekt domina. Zaczną upadać instytucje finansowe uwikłane w greckie długi, pociągając za sobą kolejne. Społeczeństwa też coraz głośniej protestują przeciw polityce wyrzeczeń i zaciskania pasa, co utrudnia opracowanie jednolitej polityki gaszenia tego pożaru – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – Pomimo dobrych ocen polskie finanse również nie są w dobrym stanie. Pre-reforma emerytalna wprawdzie została przyjęta przez Sejm, ale opór społeczny wobec niej nie słabnie. Dodatkowo, podniesienie wieku emerytalnego trudno uznać za rozwiązanie kompleksowe, mające działać prozatrudnieniowo. To raczej łatanie bieżących dziur i gra względem agencji ratingowych. Rzeczywistym problemem systemu ubezpieczeń społecznych nie są wydatki, ale szerokie przywileje i niskie wpływy. A te są pochodną niskiego poziomu zatrudnienia na umowy o pracę, który z kolei wynika z wysokiego obciążenia pracy podatkami i parapodatkami. Ktoś będzie musiał wreszcie to błędne koło przerwać, by pchnąć gospodarkę na tory prorozwojowe – dodaje Beata Szkodzin.

Na progu budowlanego krachu

W kwietniu przyrost liczby ogłoszeń przetargowych z segmentu budowlanego względem marca był niemal niezauważalny. Dopiero porównanie z analogicznymi miesiącami lat ubiegłych pozwala zauważyć skalę spowolnienia inwestycyjnego. Publiczne budowy ostro wyhamowują, co w perspektywie najbliższych kilku miesięcy wróży przedsiębiorstwom z tego sektora poważne problemy. Należy oczekiwać, że pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy budowlańców.

W czwartym miesiącu 2012 roku względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku znacznie spadła liczba ogłoszeń na instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych (spadek rdr o 42,16 procent), roboty w zakresie ochrony przeciwpowodziowej (-30,19 proc.), roboty budowlane związane z obiektami na terenach sportowych (spadek o 20,20 procent), usługi inżynierii projektowej w zakresie inżynierii lądowej i wodnej (-20,00 proc.), usługi nadzoru budowlanego (-15,09 procent), roboty budowlane wykończeniowe (-13,08 procent), roboty instalacyjne w budynkach (-12,39 proc.).

W relacji miesięcznej (względem marca 2012) najbardziej spadło zapotrzebowanie na usługi szkolnictwa podstawowego, różne produkty spożywcze, usługi ochroniarskie, roboty w zakresie konserwacji dróg, olej napędowy, różny sprzęt i artykuły biurowe, usługi ubezpieczeniowe, produkty farmaceutyczne czy materiały medyczne. Są to typowe wahnięcia sezonowe.

Względem kwietnia ubiegłego roku zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi ubezpieczeniowe (wzrost o 72,86 procent), usługi restauracyjne i dotyczące podawania posiłków (+44,74 proc.), roboty w zakresie konstruowania, fundamentowania oraz wykonywania nawierzchni autostrad i dróg (+37,59 proc.), przygotowanie terenu pod budowę (+32,55 procent), usługi edukacyjne i szkoleniowe (+31,63 proc.), roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne (+28,83 procent), roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne (+27,64 proc.), roboty w zakresie nawierzchni dróg (+25,47 proc.), roboty rozbiórkowe (+24,77 proc.), roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych, roboty ziemne, roboty budowlane w zakresie układania chodników i asfaltowania oraz roboty w zakresie stolarki budowlanej.

Względem marca najbardziej zwiększyła się liczba ogłoszeń na roboty w zakresie wykonywania pokryć i konstrukcji dachowych, pokrywanie podłóg i ścian, roboty w zakresie stolarki budowlanej, wykonanie izolacji cieplnej, tynkowanie, roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych oraz na roboty malarskie.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: