eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Budżet domowy 2011

Budżet domowy 2011

2012-06-01 09:42

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa Polaków gorsza niż w 2010 r.


Gospodarstwa domowe o najwyższych dochodach (V grupa kwintylowa) zajmowały nieznacznie mniejsze mieszkania niż gospodarstwa o najniższych dochodach (I grupa kwintylowa), jednak ich członkowie dysponowali blisko 2 razy większą powierzchnią przypadającą na jedną osobę.

Powierzchnia użytkowa mieszkań maleje wraz ze wzrostem liczby mieszkańców miejscowości zamieszkiwanej przez gospodarstwo domowe. Przeciętna powierzchnia mieszkań położonych na wsi (94,5 m2) była o około 40 m2 większa niż zlokalizowanych w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Gospodarstwa domowe na wsi dysponowały też największą powierzchnią użytkową przypadającą na 1 osobę (28,6 m2 wobec 24,5 m2 w miastach).

Blisko 57% wszystkich gospodarstw domowych zamieszkiwało mieszkania w budynkach wielorodzinnych (w miastach ok. 78% gospodarstw domowych, a na wsi – 14%).

Około 40% mieszkań na wsi i niemal 33% w miastach znajdowało się w budynkach liczących więcej niż 50 lat, a tylko nieco ponad 10% w budynkach wybudowanych po 1996 roku (zarówno na wsi jak i w miastach). Najwięcej gospodarstw domowych zamieszkujących w budynkach wybudowanych po 1996 roku znajdowało się w miastach liczących 500 tysięcy i więcej mieszkańców (17,4%).

Wyposażenie mieszkań w instalacje sanitarno-techniczne systematycznie poprawiało się.

Ponad 99% gospodarstw domowych zajmowało mieszkania wyposażone w wodociąg i wskaźnik ten nie zmienił się od ubiegłego roku. W porównaniu do 2010 roku również wyposażenie w łazienkę, ustęp spłukiwany i ciepłą wodę bieżącą wzrosło nieznacznie osiągając poziom około 95%-96%.

Najlepiej wyposażone w wodociąg, łazienkę, spłukiwany ustęp, ciepłą wodę bieżącą i centralne ogrzewanie, były mieszkania gospodarstw domowych pracujących na własny rachunek oraz gospodarstwa pracowników, a najsłabiej gospodarstwa rolników oraz rencistów.

Gospodarstwa domowe zamieszkujące miasta były lepiej wyposażone w instalacje techniczno-sanitarne niż gospodarstwa zamieszkujące wieś. Różnica w tym zakresie wyniosła od 1,7 pkt proc. w przypadku wodociągu do 6,3 pkt proc. w przypadku ustępu spłukiwanego. Natomiast dynamika poprawy wyposażenia była wyższa na wsi niż w mieście.

fot. mat. prasowe

Wyposażenie mieszkań w wybrane instalacje sanitarno-techniczne

Wyposażenie mieszkań w wybrane instalacje sanitarno-techniczne według miejsca zamieszkania


Istnieje wyraźna zależność między dochodami gospodarstwa, a wyposażeniem w instalacje sanitarno-techniczne. Jedynym wyjątkiem jest gaz, z którego najrzadziej korzystają najbogatsze gospodarstwa.

W ciągu ostatniego roku największą poprawę w wyposażeniu w podstawowe instalacje techniczno-sanitarne zaobserwowano w gospodarstwach mieszkających na wsi oraz – co jest z tym związane – w gospodarstwach domowych zajmujących domy jednorodzinne oraz gospodarstwach rolników.

Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstw domowych

W 2011 roku, podobnie jak w 2010 roku, ponad połowa badanych gospodarstw domowych oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, co czwarte gospodarstwo postrzegało ją jako raczej dobrą albo bardzo dobrą, a co piąte jako raczej złą albo złą.

Odsetek gospodarstw domowych, które oceniały swoją sytuację materialną jako bardzo dobrą albo dobrą w porównaniu do roku 2010 zmniejszył się o 2 pkt proc.

Jednocześnie wzrósł o 1,4 pkt proc. odsetek gospodarstw domowych oceniających swoją sytuację materialną jako raczej złą albo złą.

Najlepiej oceniały swoją sytuację materialną (bardzo dobrze lub raczej dobrze) gospodarstwa domowe pracujących na własny rachunek (45,0%) oraz gospodarstwa domowe pracowników (26,5%). W obu przypadkach oceny gospodarstw domowych w stosunku do ubiegłego roku spadły odpowiednio o 3,2 pkt proc. i 2,5 pkt proc. Zdecydowanie najgorzej oceniały swoją sytuację materialną (raczej źle lub źle) - gospodarstwa rencistów (42,9 %).

fot. mat. prasowe

Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstwa domowego

Subiektywna ocena sytuacji materialnej gospodarstwa domowego (miasta i wieś)


Zróżnicowanie ocen zależne jest również od miejsca zamieszkania gospodarstw domowych. Gorzej oceniają swoją sytuację materialną gospodarstwa mieszkające na wsi, niż mieszkańcy miast, a zwłaszcza tych o liczbie mieszkańców 500 tysięcy i więcej. Co trzecie gospodarstwo domowe w miastach o liczbie mieszkańców 500 tysięcy i więcej, ale mniej niż co piąte gospodarstwo na wsi uznało swoją sytuację materialną jako raczej dobrą albo bardzo dobrą.

Opracowanie: Zespół pod kierunkiem Krystyny Siwiak
Przeczytaj także: Budżet domowy 2012 Budżet domowy 2012

poprzednia  

1 ... 6 7

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: