eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Czy telewizja jest dla dzieci?

Czy telewizja jest dla dzieci?

2012-06-01 00:20

Przeczytaj także: Oglądalność TV: Euro 2012 zjednoczyło widzów


Uwaga - dziecko przed telewizorem

W Polsce dzieci oglądają telewizję niemal codziennie (95,1%). Wśród oglądanych przez dzieci oraz wspólnie z rodzicami programów przeważają zdecydowanie bajki i kreskówki (87,9%). Dzieci oglądają te same rodzaje programów w samotności, co z opiekunami. 51,9% dzieci często ogląda TV z jednym rodzicem, a zdecydowanie rzadziej (20,0%) z obojgiem rodziców – telewizja nie integruje wszystkich członków rodziny.

Oczekiwania rodziców względem telewizji

Rodzice deklarują, że chcieliby oglądać w telewizji więcej treści edukacyjnych.

- Większość rodziców, świadoma zagrożeń płynących z nieselektywnego korzystania z telewizji, poszukuje takich programów, które z jednej strony w sposób bezpieczny pozwoliłyby dziecku na samodzielne oglądanie telewizji, a równocześnie nie nudziłyby dorosłego – pozwoliły mu zaangażować się w świat dziecka, rozmawiać, organizować wolny czas. Chcą traktować telewizję zarówno jako wstęp do zabawy – głównej aktywności dziecka – jak i narzędzie do poznawania świata, poszerzania wiedzy o nim, skomentowała wyniki badań dr Magdalena Śniegulska, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

Aż 88,2% rodziców chciałoby aby telewizja była bezpieczna dla ich dzieci. Aby rodzice uznali telewizję za bezpieczną dla ich pociech, oczekują, że będzie ona zawierała mniej treści agresywnych i wulgarnych.

Nowe oblicze telewizji

Ponad połowa rodziców chce, by telewizja pobudziła ich dziecko do działania oraz inspirowała do eksplorowania otaczającego świata. Rodzice oczekują, że telewizja nie tylko dostarczy gotowej wiedzy, ale także wzbudzi w dziecku ciekawość poznawczą.

- Coraz więcej rodziców deklaruje gotowość zmiany w traktowaniu telewizji już nie jako „wyłącznika” dziecka – podczas posiłku, kiedy sami są zmęczeni, kiedy dzieci się nudzą, ale raczej jako „włącznika” do wspólnej aktywności, dodała dr Magdalena Śniegulska, SWPS.

Rodzice chcieliby aby telewizja angażowała całą rodzinę. Prawie połowa przyznaje, że nie ma w obecnej ofercie telewizyjnej kanałów edukacyjnych atrakcyjnych dla wszystkich członków rodziny. Rodzice zaznaczają, że chętnie wzięliby udział w procesie edukacji swoich dzieci, gdyby oferta edukacyjna telewizji była bogatsza.

Raport Da Vinci Learning wskazuje jednoznacznie, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na polskim rynku na wartościowe, edukacyjne, pozbawione agresji przekazy telewizyjne. Polscy rodzice oczekują, że telewizja wesprze ich w ich wychowawczej misji, pomoże w generowaniu nowych sposobów spędzania czasu i zachęci do poznawania świata.

fot. mat. prasowe

Co rodzice doceniają w telewizji?

Zdaniem 16% respondentów telewizja uspokaja


Informacje o badaniu
Badanie zostało zrealizowane przez Interactive Research Center na zlecenie Da Vinci Learning na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. Badanie zrealizowano przy wykorzystaniu dwóch narzędzi – ankiety internetowej oraz analizy dyskusji rodziców w internecie. Badanie danych deklaratywnych zostało realizowane na reprezentatywnej próbie matek (N=796), których dzieci rozpoczynają edukację szkolną lub są w trakcie edukacji szkolnej. Ankiety były emitowane drogą internetową (CAWI) do momentu wysycenia próby tj. 5 128 wypełnionych ankiet przez osoby scharakteryzowane jako próba badania. Badanie dyskusji rodziców w internecie zostało oparte o jakościową analizę wypowiedzi internautów, którzy w swoich wypowiedziach odnosili się zarówno do telewizji (korzystają z takich słów, jak: telewizja, tv, telewizyjny) i do dzieci (używają takich słów, jak: dziecko, syn, córka, syneczek). Uwzględnione zostały wypowiedzi rodziców umieszczone w internecie w przeciągu 6 miesięcy od daty rozpoczęcia badania.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: