eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Biznes woli niższe podatki niż ulgi podatkowe

Biznes woli niższe podatki niż ulgi podatkowe

2012-05-25 10:51

Biznes woli niższe podatki niż ulgi podatkowe

Czy przedsiębiorcy korzystali z ulg podatkowych? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

70% przedsiębiorców nie korzysta z takich preferencji podatkowych, jak wspólne rozliczenie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem - wynika z badania przeprowadzonego przez Tax Care. Zaledwie jedna trzecia prowadzących działalność uwzględniła w zeznaniu za 2011 r. ulgi podatkowe, wśród których najpopularniejsze były internetowa i prorodzinna.
Tylko 34% ankietowanych przedsiębiorców skorzystało z ulg podatkowych – wynika z badania Tax Care i Idea Bank, w którym sprawdziliśmy między innymi, jak wyglądało roczne rozliczenie najmniejszych przedsiębiorców – osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (w ankiecie wzięło udział 1000 osób). Zbadaliśmy między innymi, ile osób skorzystało z preferencyjnych sposobów rozliczenia, a ile z dostępnych na gruncie ustawy o PIT ulg podatkowych.

fot. mat. prasowe

Czy przedsiębiorcy korzystali z ulg podatkowych?

2/3 przedsiębiorców nie korzystała z ulg podatkowych


Ulgi nie dla wszystkich przedsiębiorców

Tak mała liczba mikrofirm korzystających z dostępnych w ustawie o PIT odliczeń może wynikać w znacznej mierze z wyboru formy opodatkowania. Osoby prowadzące działąlność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania: skalę podatkową ze stawkami 18% i 32%, 19-proc. podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i kartę podatkową. Pełne prawo do skorzystania z ulg podatkowych – łącznie z preferencyjnym wspólnym opodatkowaniem małżonków lub rozliczeniem jako osoba samotnie wychowująca dziecko - daje tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych. Prawo do niektórych odliczeń - np. dokonanych darowizn czy wydatków na korzystanie z internetu - mają także przedsiebiorcy, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Osoby płacące 19-proc. podatek liniowy mogą odliczyć w PIT tylko zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, natomiast „kartowicze” - tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne (osoby na karcie podatkowej nie składają rocznego zeznania, lecz deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne).

fot. mat. prasowe

Z jakich ulg skorzystali przedsiębiorcy?

Najpopularniejsza była ulga intenetowa


Najpopularniejsza ulga internetowa

2011 r. był przedostatnim rokiem, w którym można było skorzystać z ulgi internetowej. I chociaż nie daje ona specjalnych korzyści finansowych (odliczyć od dochodu można maksimum 760 zł, co daje oszczędność na podatku między 136 zł – przy opodatkowaniu stawką 18%, a 243 zł – przy stawce 32%), to jednak cieszy się największą popularnością. Z tego rozwiązania podatkowego skorzystała ponad połowa (55,52%) przedsiębiorców, którzy przyznali się w badaniu do korzystania z ulg. Na drugim miejscu znalazła się ulga prorodzinna (czyli obniżenie podatku o 1112,04 zł na każde wychowywane dziecko) – odliczyło ją około 47% przedsiębiorców korzystających z ulg. Znacznie mniej zdecydowało się na darowizny na rzecz organizacji realizujących cele pożytku publicznego. W ten sposób obniżyło swoje zobowiązanie wobec fiskusa zaledwie 18% korzystających z ulg przedsiębiorców. Jak wynika z badania wciąż najmniej dostępna jest ulga na nowe technologie. Skorzystało z niej tylko 1,45% przedsiębiorców obniżających zobowiązania wobec fiskusa za pomocą ulg.

fot. mat. prasowe

Sposób rozliczenia

Przedsiębiorcy preferują samodzielne rozliczanie


Większość przedsiębiorców rozlicza się samodzielnie

Wspólnie z małżonkiem rozliczyło się tylko 27% ankietowanych, a jako samotni rodzice - zaledwie 3% przedsiębiorców. Zdecydowana większość, bo 70% badanych, rozliczyła się oddzielnie. Tak duża dysproporcja pomiędzy osobami, które skorzystały z preferencyjnych form rozliczenia, a tymi, którzy rozliczyli swój PIT samodzielnie, bez wątpienia wiąże się z formą opodatkowania (co potwierdza wynik dotyczący korzystania z ulg). Jak widać, przedsiębiorcy bardziej cenią rozliczenie z fiskusem za pomocą 19-proc. stawki liniowej czy jeszcze niższych stawek stosowanych przy zryczałtowanych formach opodatkowania, niż możliwość wspólnego rozliczenia lub skorzystania z oferowanych w ustawie odliczeń.

Agata Szymborska – Sutton,

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.