eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Aktywność fizyczna młodzieży w Polsce

Aktywność fizyczna młodzieży w Polsce

2012-04-12 00:05

Aktywność fizyczna młodzieży w Polsce

Jak często zachęca się młodzież do uprawiania sportu? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na zlecenie marki Coca-Cola, Instytut Badawczy TNS OBOP przeprowadził, ogólnopolskie badanie opinii publicznej na próbie reprezentatywnej 1000 osób w wieku 15-19 lat oraz na próbie reprezentatywnej 1000 rodziców młodzieży w wieku 12-19 lat. Celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu młodzież w Polsce jest aktywna fizycznie oraz poznanie opinii rodziców, na temat zaangażowania, ich własnego oraz ich dzieci w sport.
Z badania wynika, że zarówno rodzice młodzieży (88%) jak i sama młodzież (97%), deklarują, że młodzi ludzie uprawiają sport poza zajęciami WF w szkole. Młodzież najczęściej przyznaje się do aktywności fizycznej poza zorganizowanymi zajęciami (poza szkołą) – 63% respondentów, najczęściej kilka razy w tygodniu (41% deklaracji).

Do najbardziej popularnych zajęć ruchowych zalicza się piłka nożna (38%), jazda na rowerze (35%) oraz bieganie (31%), czyli takie sporty, które nie wymagają dostępu do specjalnych obiektów sportowych (poza boiskami np. przyszkolnymi), czy pomocy trenera.

Jak wskazuje badanie, częstotliwość uprawiania sportu spada wraz z wiekiem. O ile prawie 100% młodzieży w wieku 15-19 lat potwierdza aktywność fizyczną, o tyle odsetek tych osób jest zdecydowanie niższy w grupie rodziców: w wieku 28-39 lat wynosi 81%, w wieku 40-49 lat to 72%, a w najstarszej badanej grupie 60+ wynosi 23%. Spadek ten jest wynikiem braku czasu, związanego z rosnącymi obowiązkami zawodowymi i domowymi oraz brakiem motywacji.

Z deklaracji respondentów wynika, że zachęcająca do podjęcia aktywności fizycznej byłaby możliwość uprawiania wybranej dyscypliny w pobliżu miejsca zamieszkania (41% młodzieży) i pod okiem trenera (45% rodziców dzieci w wieku 12-19 lat). Na poziom zainteresowania sportem wpływ mają, także postawy rodziców – ich własne zainteresowanie sportem (74% deklaracji), podejmowanie przez nich aktywności fizycznej (74% deklaracji), a także uprawianie sportu razem z dziećmi (54% deklaracji rodziców). Ponad jedna czwarta (27%) młodzieży jest często zachęcana przez rodziców do uprawiania sportu.

fot. mat. prasowe

Jak często zachęca się młodzież do uprawiania sportu?

12% opiekunów młodzieży nie zachęca do uprawiania sportu


Zarówno młodzież (44%) jak i ich rodzice (60%) uważają za potrzebne, aby w okolicy miejsca ich zamieszkania obecny był animator sportu – osoba, która organizowałaby zajęcie sportowe.

fot. mat. prasowe

Czy potrzebny jest animator sportu?

Potrzeba animatora sportu jest bardzo duża w każdej grupie wiekowej


Ponad połowa badanych (59% młodzieży i 60% rodziców) miała już styczność z lokalnymi animatorami sportu. Rodzice oceniają przydatność tych osób wyżej niż młodzież, jednak w obu grupach ponad połowa badanych sądzi, że są oni potrzebni.

fot. mat. prasowe

Działalność animatora sportu

W wiekszości miast działają animatorzy sportu


Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.