eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2012

2012-04-11 11:51

Przeczytaj także: PKPP Lewiatan: Czarna Lista Barier 2011


Prace nad nową ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie ograniczały się jedynie do przepisów regulujących przewóz osuszonych osadów ściekowych. Aktywnie działaliśmy nad wypracowaniem akceptowanych przez przedsiębiorców zapisów przedmiotowej ustawy – czyli takich, które przy przejęciu władztwa gmin nad gospodarowaniem odpadami gwarantowały pewne mechanizmy rynkowe i umożliwiały działalność sektora prywatnego na rynku.

W 2011 roku został również rozwiązany problem rozdziału uprawnień do emisji CO2 z Krajowej Rezerwy. Administracja zaplanowała bowiem podział tych uprawnień pomiędzy instalacje, które aplikowały o darmowe uprawnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Niestety w 2011 roku zidentyfikowaliśmy również nowe bariery wynikające z przepisów ochrony środowiska, głównie w obszarze gospodarki odpadami. Są to:
  1. Obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki odpadami, nie promują wykorzystania produktów ubocznych, przez co wykorzystywane są surowce naturalne.
  2. Brak jednoznacznego zapisu w Ustawie o odpadach dotyczącego zmiany statusu odpadu zarejestrowanego w REACH z odpadu na produkt uboczny.
  3. Brak konkretnych przepisów dotyczących możliwości zagospodarowania odpadów z wyłącznego spalania biomasy w rolnictwie
  4. Brak spójności zapisów ustawy o odpadach wydobywczych z Prawem geologicznym i górniczym oraz Ustawą o odpadach w zakresie gospodarowania odpadami wydobywczymi

Za najbardziej uciążliwe bariery z zakresu ochrony środowiska przedsiębiorcy uznają:
  1. Niepewność regulacyjną związaną z wdrażaniem dyrektywy o emisjach przemysłowych do pra¬wodawstwa krajowego
  2. Przepisy ograniczające rozwój rynku biopaliw
  3. Sztywne nakazy oczyszczania gruntów
  4. Nieefektywny system informacyjno-sprawozdawczy
  5. Brak przepisów promujących pierwszeństwo wykorzystania produktów ubocznych przed wykorzystaniem surowców naturalnych.

BARIERY BRANŻOWE



BRANŻA ENERGETYCZNA

Podstawową i stałą od lat barierą rozwoju konkurencyjnych rynków energii elektrycznej, cieplnej, gazu i odnawialnych źródeł energii jest ryzyko regulacyjne wynikające z braku transparentnych, długookresowych, przewidywalnych krajowych regulacji prawnych. Skomplikowanie przepisów prawnych przez kolejne nowelizacje i brak spójności z aktami wykonawczymi powoduje trudności w interpretacji i problemy w stosowaniu prawa oraz stwarza ryzyko w określaniu strategii rynkowych przez przedsiębiorstwa energetyczne. Niestabilne otoczenie prawne (krajowe, ale przyznać trzeba, że także wspólnotowe) powoduje wstrzymywanie się przedsiębiorców (zarówno prywatnych jak i państwowych) z podjęciem decyzji inwestycyjnych, co przyznaje także minister skarbu. Dawno zapowiadane projekty prawa energetycznego, gazowego oraz o odnawialnych źródłach energii zostały ogłoszone dopiero 20 grudnia 2011 roku i nie wiadomo kiedy i jaki przyjmą ostateczny kształt.

W przeciwieństwie do rządu niemieckiego, który już w 2011 roku podjął decyzję o przeznaczeniu 100% przychodów z aukcji CO2 na wsparcie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej i sektorów narażonych na „carbon leakage”, polski rząd nie rozpoczął nawet konsultacji społecznych na ten temat. W dalszym ciągu nie zostały też wydane rozporządzenia do (spóźnionej) ustawy o efektywności energetycznej, a tym samym nie jest wykorzystywany potencjał ograniczenia zużycia energii przez odbiorców biznesowych.

Z przedstawionych powodów, lista barier w sektorze energetycznym 2012 roku powinna być w zasadniczym stopniu powtórzeniem listy barier 2011 roku. Zamiast kopiowania zeszłorocznych zapisów, zdecydowaliśmy się na przedstawienie ogólnych uwag PKPP Lewiatan do projektów trzech ustaw energetycznych.

poprzednia  

1 ... 6 7 8 ... 10

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: