eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inflacja II 2005: deflacja 0,1%

Inflacja II 2005: deflacja 0,1%

2005-03-15 00:09

W lutym 2005 r. odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych (o 0,1%) - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Niższy niż przed miesiącem był wzrost cen konsumpcyjnych w skali roku (3,6%, wobec 3,7%).

Przeczytaj także: Inflacja VII 2006

Ceny żywności obniżyły się w lutym br. o 0,3%. Nastąpił dalszy spadek cen cukru (o 2,8%), mięsa wieprzowego (o 2,2%), drobiu (o 2,1%) oraz wędlin i tłuszczów zwierzęcych (po 1,0%). Tańsza była również mąka (o 0,7%). Niższe niż przed miesiącem były ceny owoców (o 0,3%), podrożały natomiast warzywa (o 1,3%), artykuły w grupie „mleko, sery i jaja” (o 0,3%), mięso wołowe i ryby (po 0,2%). Nieco więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za tłuszcze roślinne (o 0,1%). Ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie zanotowanym miesiąc wcześniej. Za wyroby tytoniowe płacono o 0,2%, a za napoje alkoholowe - o 0,1% więcej niż w styczniu br.

W lutym br. ceny obuwia obniżyły się o 2,1%, a odzieży - o 1,2%.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych związanych z mieszkaniem wzrosły w lutym br. o 0,1%. Użytkowanie mieszkania podrożało o 0,3%, w tym opłaty za najem mieszkania podniesiono o 0,4%. Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, dostawę zimnej wody oraz wywóz śmieci. Ceny nośników energii, mimo różnokierunkowego ruchu cen, utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Opłaty za centralne ogrzewanie wzrosły o 0,3%, a ciepła woda podrożała o 0,2%. Potaniał natomiast gaz ciekły (o 1,2%). Ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. W tej samej skali podwyższono ceny środków do prania i czyszczenia. Na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem utrzymały się ceny mebli i elementów meblarskich oraz sprzętu gospodarstwa domowego.

Opłaty związane ze zdrowiem podniesiono o 0,1%, w tym ceny usług lekarskich - o 0,2%. Za artykuły farmaceutyczne oraz usługi stomatologiczne należało zapłacić (po 0,1%) więcej, natomiast za urządzenia i sprzęt terapeutyczny (o 0,1%) mniej niż w poprzednim miesiącu.

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w styczniu br. o 0,6%, głównie w wyniku wzrostu cen paliw do prywatnych środków transportu - o 1,2%. Ceny usług transportowych były wyższe o 0,2%. Samochody osobowe sprzedawano po cenach nieco niższych niż miesiąc wcześniej (o 0,1%).

Opłaty związane z łącznością, zarówno pocztowe jak i telekomunikacyjne, nie zmieniły się.

Ceny artykułów i usług związanych z rekreacją i kulturą pozostały przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Droższa niż w poprzednim miesiącu była turystyka zorganizowana - o 0,3%. Opłaty za radio i telewizję kablową wzrosły o 0,2%. Tańszy był sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,9%).

Spośród innych towarów i usług, podniesiono ceny usług świadczonych w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych oraz opłaty w zakresie ubezpieczeń (po 0,2%). Obniżono natomiast ceny środków do mycia (o 0,3%), a także wyrobów kosmetycznych i perfumeryjnych (o 0,1%).

Według NBP, w lutym br. zarówno kurs euro jak i dolara amerykańskiego był niższy niż w styczniu br. (odpowiednio o 2,4% oraz o 1,4%). W porównaniu z grudniem ub. roku kurs euro był niższy o 3,9 %, a dolara amerykańskiego - o 1,1%.
Przeczytaj także: Deflacja VI 2006 Deflacja VI 2006

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Produkcja samochodów II 2005

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: