eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Sprzedaż samolotów napędza przemysł lotniczy

Sprzedaż samolotów napędza przemysł lotniczy

2012-03-23 10:34

Sprzedaż samolotów napędza przemysł lotniczy

20 największych firmy z sektora lotniczego i obronnego na świecie © fot. mat. prasowe

W 2012 r. i w kolejnych latach spodziewany jest systematyczny wzrost zamówień na samoloty pasażerskie. Wyższa produkcja maszyn komercyjnych spowodowana jest rosnącym popytem na wyjazdy turystyczne i podróże służbowe, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku. Niższą dynamikę sprzedaży odnotuje za to sektor obronny. Jest to związane ze spadkiem wydatków na zbrojenia, głównie w USA i Europie - to najważniejsze wnioski z raportu "2012 Global aerospace and defense outlook: A tale of two industries", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

Przeczytaj także: Sektor lotniczy i obronny w opałach

Według ekspertów Deloitte, głównym motorem wzrostu w przemyśle lotniczym, będzie produkcja i rozwój pasażerskich samolotów nowej generacji, które pozwolą na zmniejszenie zużycia paliwa. Trend ten wymuszają rosnące ceny ropy naftowej na świecie. Dowodem, na dobrą koniunkturę w sektorze, są plany zwiększenia produkcji ogłoszone przez światowych gigantów – Boeing i Airbus oceniają rynkowe zapotrzebowanie na nowoczesne latające maszyny w granicach od 26,900 do 33,500 sztuk na najbliższe 20 lat. Dodatkowo do 2035 r. dla światowego transportu lotniczego ma zostać opracowany innowacyjny satelitarny system nawigacji. Pozwoli on znacząco usprawnić zarządzanie stale rosnącym ruchem samolotowym. Według szacunków nowy program umożliwi zaoszczędzenie rocznie około 11,3 mld litrów paliwa, wyeliminowanie opóźnień w lotach o 4 mln godzin, a także ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 29 mln ton. Będzie to możliwe dzięki m.in. zwiększeniu ilości korytarzy powietrznych oraz bardziej precyzyjnemu badaniu warunków pogodowych, co pozwoli na skrócenie czasu, który maszyny spędzają w powietrzu.

„Potwierdzeniem tych trendów na rynku polskim jest długo oczekiwana dostawa Dreamlinerów dla PLL LOT, które za ich pomocą mają zamiar podbijać między innymi rynek azjatycki. Nowe maszyny to nie tylko oszczędności w zużyciu paliwa dla przewoźnika, ale również mniejszy poziom hałasu dla mieszkańców.” – komentuje Adam Dziemba, starszy menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte Polska.

Światowe wydatki na zbrojenia w 2010 r. wyniosły ponad 1,6 biliona dolarów. Najwięcej na obronę wydały USA bo ponad 698 mld dolarów, następnie Chiny – 119 mld dolarów, a także Wielka Brytania i Francja – około 59 mld dolarów każde z nich. W bieżącym roku producenci z sektora obronnego zmierzą się ze spadkiem marż, co według ekspertów Deloitte zmusi ich m.in. do optymalizacji struktury kosztów, czy pozbycia się aktywów niezwiązanych z działalnością podstawową.

„Prawdopodobnie będziemy świadkami agresywnej walki w sektorze obronnym. Przede wszystkim będzie to związane z eskalacją programów obronnych oraz wzrostem sprzedaży do Indii, Brazylii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Królestwa Arabii Saudyjskiej, Japonii i Korei Południowej. Są to bogacące się kraje, które mają dużą potrzebę rozwoju swojego potencjału w zakresie obrony.” –ocenia Tom Captain, lider Globalnego Zespołu ds. Sektora Lotniczego i Obronnego, Deloitte USA.

Trend związany z rozwojem systemu obronnego w powyższych krajach potwierdzają dane liczbowe, obrazujące wydatki wojskowe w przełożeniu na PKB danego kraju. Liderem jest Królestwo Arabii Saudyjskiej, które na ten cel przeznaczyło w 2010 roku 10,1% swojego PKB. Na kolejnych miejscach znajduje się Izrael – 6,4% PKB i nadal USA – 4,8% PKB (już dziś jednak wiadomo, że w ciągu najbliższych 10 lat USA zamierza zaoszczędzić na wydatkach wojskowych łącznie 487 mld dolarów).

Z raportu Deloitte wynika, że w 2012 r. przemysł lotniczy i zbrojeniowy będzie nadal inwestował w rozwój nowatorskich technologii, przede wszystkim w takich dziedzinach, jak: ochrona cyberprzestrzeni, broń wiązkowa, broń wykorzystująca mikrofale o dużej mocy, pociski ponaddźwiękowe, bezzałogowe samoloty dalekiego zasięgu operujące na dużych wysokościach oraz programy komputerowe potrafiące śledzić transakcje finansowe prowadzone przez znanych terrorystów.

fot. mat. prasowe

20 największych firmy z sektora lotniczego i obronnego na świecie

Wśród 20 największych firm jest m.in. Boeing i Northrop Grumman


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: