eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jaka przyszłość czeka rynek szkoleń w Polsce?

Jaka przyszłość czeka rynek szkoleń w Polsce?

2012-03-19 00:05

Jaka przyszłość czeka rynek szkoleń w Polsce?

Działania podejmowane w związku z nadchodzącymi zmianami © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

"Czy w 2012 roku nastąpi załamanie rynku szkoleń ze względu na brak środków unijnych i jakie ma to znaczenie dla polskich firm i organizacji?" - na to pytanie odpowiedzieli przedstawiciele firmy HRP, Krajowej Izby Gospodarczej i Polskiej Izby Firm Szkoleniowych podczas konferencji poświęconej raportowi HRP "EFS - End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce."

Przeczytaj także: Co czeka firmy szkoleniowe?

Głównym celem badania „EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce” zrealizowanego przez firmę HRP było zdiagnozowanie obecnej i prognozowanej sytuacji na rynku szkoleń w Polsce, w kontekście wyczerpania środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a także kolejnej fali kryzysu gospodarczego. Otrzymane dane pozwoliły odpowiedzieć na pytania o nastroje panujące na rynku szkoleniowym oraz planowane i realizowane strategie dostosowawcze firm działających w tej branży. Ponadto określono przewidywania dotyczące kondycji polskich firm szkoleniowych po 2011 roku. Szczególną uwagę zwrócono również na prognozy dotyczące środków przeznaczonych na projekty związane z rozwojem pracowników w nowym programowaniu 2014-2020 oraz przewidywanego popytu na szkolenia wśród przedsiębiorców w perspektywie najbliższych kilku lat.

Wyniki badania pokazują, że istnieje wyraźne powiązanie między rozwojem rynku szkoleń w Polsce, a pojawieniem się dofinansowania na projekty szkoleniowe ze środków PO KL. Doskonałym przykładem ilustrującym tę relację jest przyrost liczby firm szkoleniowych, który nasilał się wraz z uruchomianiem kolejnych transz środków unijnych na projekty związane z rozwojem kadr. W roku 2006 powstało 41% firm funkcjonujących obecnie w branży szkoleniowej. Pojawienie się w 2007 roku kolejnego okresu programowania jeszcze ten przyrost zwiększyło.

fot. mat. prasowe

Działania podejmowane w związku z nadchodzącymi zmianami

Firmy skupiają się na pozyskiwaniu nowych klientów

Możliwość współfinansowania szkoleń ze środków Unii Europejskiej wzbudziła zainteresowanie rozwojem pracowników wśród przedsiębiorców oraz zatrudnianych przez nich osób. Zdecydowana większość przedstawicieli przedsiębiorstw (82%) deklarowała, że w ciągu ostatnich trzech lat wysyłała swoich pracowników na szkolenia i kursy doszkalające. Dofinansowanie miało szczególne znaczenie dla mikro i małych firm, które w największym zakresie opierały swoje budżety szkoleniowe na funduszach unijnych. Również średnie i duże firmy chętnie wykorzystywały możliwości, jakie stwarzał EFS na rozwój i kształcenie pracowników. Przedsiębiorcy nie byli jednak jedyną grupą, która skorzystała na unijnym wsparciu. Stało się ono także bodźcem dla firm szkoleniowych, skłaniając je do inwestowania we własną działalność, rozwijania oferty czy wdrażania nowych form szkoleniowych.

W opinii zdecydowanej większości reprezentantów branży szkoleniowej (78%) zmiany, jakie nastąpią na rynku w związku z wyczerpaniem dofinansowania w ramach PO KL oraz kolejną falą spowolnienia gospodarczego, mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie firm szkoleniowych. Uczestnicy badania (60%) prognozują spadek popytu na szkolenia, którego główną przyczyną będą ograniczone, z uwagi na brak funduszy unijnych, budżety szkoleniowe przedsiębiorstw.

fot. mat. prasowe

Które firmy będą miały trudności z utrzymaniem się na rynku?

Firmy bez doświadczenia znajdują się w trudniejszej sytuacji

Pracodawcy przyzwyczajeni do niskich cen szkoleń będą w mniejszym stopniu wysyłali swoich pracowników na szkolenia. Co więcej, przedstawiciele firm szkoleniowych przewidywali (40%), że w ramach nowego programowania, 2014-2020, środki przeznaczone na projekty szkoleniowe dla kadr będą mniejsze od dotychczasowych. Obawy te podzielali także przedstawiciele środowisk przedsiębiorców (43%) oraz trenerów niezwiązanych na stałe z instytucjami szkoleniowymi (44%). Dodatkowo prognozuje się, że wraz z kryzysem gospodarczym środki przeznaczane do tej pory na podnoszenie kompetencji pracowników będą w pierwszej kolejności poddawane redukcji. Stracą na tym firmy szkoleniowe, którym trudniej będzie pozyskać klienta.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Co jest najgorsze?

    Henryk1986 / 2014-02-11 15:57:09

    Moim zdaniem, obserwując i biorąc udział w szkoleniach na przestrzeni kilkunastu lat, najgorsze jest to, że firm szkoleniowych powstających w garażu jest na pęczki. A jak jakieś są już porządne to drogie jak diabli. Ja od kilku miesięcy korzystam z usług firmy Russell Bedford i sobie chwalę (www.russellbedford.pl), bez obaw mogę ją polecić. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: