eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Usługi finansowo-księgowe rosną w siłę

Usługi finansowo-księgowe rosną w siłę

2012-03-18 00:10

Usługi finansowo-księgowe rosną w siłę

Oferty pracy dla księgowych z 13.03.2012 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na usługi finansowo-księgowe dla firm. Z roku na rok przybywa ofert pracy, rośnie liczba certyfikatów uprawniających do prowadzenia usług księgowych. Stale rosnącą popularnością cieszą się także kierunki studiów kształcące specjalistów ds. finansów i rachunkowości. Powiększa się rynek księgowości internetowej, a konkurencja skłania biura do podnoszenia standardów obsługi i wykorzystywania innowacji technologicznych. Gdzie trafiają świeżo upieczeni absolwenci i księgowi specjaliści, stają się wirtualni, a może klienci wciąż wolą realną księgowość.

Przeczytaj także: Jest praca w księgowości i audycie

Polskie zastępy księgowych

Do 13 stycznia 2012 r. 54 400 osób w Polsce posiadało uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynika z opublikowanego przez Ministerstwo Finansów wykazu osób posiadających certyfikat księgowy. Na mocy art. 76a ust. 4 ustawy o rachunkowości do świadczenia takich usług uprawnione są także osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów i listę doradców podatkowych. Nie można także zapomnieć o posiadaczach świadectw kwalifikowanych, których się już nie wydaje, ale posiada je 34 786 osób. Z art. 3. ust. 1. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. zmieniającej ustawę o rachunkowości wynika, że certyfikat księgowy oraz świadectwo kwalifikacyjne są dokumentami równoważnymi. Uprawnienia do prowadzenia księgowości posiada więc w Polsce około 90 000 osób, a tylko w 2011 r. do wykazu posiadaczy certyfikatu księgowego wpisano 5 953 nazwiska. Czy nowi specjaliści mają szansę na znalezienie pracy?

fot. mat. prasowe

Oferty pracy dla księgowych z 13.03.2012 r.

Najwięcej ofert pochodzi z Mazowsza

Kariera w rachunkowości

Z informacji podanej przez infoPraca.pl wynika, że w porównaniu do okresu sprzed dwóch lat liczba ofert w księgowości i audycie, pojawiających się w pierwszych miesiącach roku, zwiększyła się od 2010 r. niemal dwukrotnie, z 240 do 460. Najwięcej z nich pochodzi z województw: mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, a oferty skupiają się w dużych miastach, jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice. Podobną sytuację można zaobserwować także na innych popularnych portalach pracy.

- Wzrost ofert pracy w okresie rocznych rozliczeń podatkowych jest rzeczą dość powszechną i taki proces obserwujemy już od wielu lat. Warto jednak zwrócić na inną rzecz, mianowicie gdzie trafiają osoby rekrutowane? Pojawiające się ogłoszenia dotyczą zazwyczaj pracy w samodzielnych biurach rachunkowych, znacznie rzadziej w przedsiębiorstwach, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Firmy coraz częściej rezygnują z zatrudniania personelu księgowego. Większość z nich korzysta z outsourcingu usług rachunkowych, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo i jakość, dla wielu czynnikiem decydującym jest cena. Propozycje pracy w tym okresie są więc raczej odzwierciedleniem pewnych trendów i zmian zachodzących na rynku, ale również sygnałem dla biur, że w obliczu rosnącej liczby klientów należy pomyśleć o zwiększeniu zatrudnienia, nie tylko w okresie wzmożonej pracy – wyjaśnia Małgorzata Latuszek, Prezes Zarządu sieci biur rachunkowych Taxxo.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kierunki studiów 2007-2011

Popularność kierunku "Finanse i księgowość" wzrosła o 85%

Księgowy narybek

Na rynku najczęściej poszukiwani są pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem, ale nie brakuje także ofert praktyk i staży dla absolwentów kierunków związanych z rachunkowością. Już za kilka lat biura szukające pracowników będą zasypywane aplikacjami świeżo upieczonych specjalistów. Jak wynika z podsumowania rekrutacji 2011/2012 wydanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunek Finanse i rachunkowość wpłynęło 19 998 zgłoszeń od kandydatów, którzy ubiegali się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. To 7. miejsce wśród wszystkich kierunków studiów w zeszłorocznej rekrutacji, na pierwszych miejscach znalazły się odpowiednio: Budownictwo, Zarządzanie i Informatyka. Jak dużym zainteresowaniem cieszą się Finanse i rachunkowość pokazuje inne zestawienie, obrazujące listę kierunków najczęściej wybieranych przez kandydatów w porównaniu z rokiem akademickim 2007/2008. Przez ostatnie 5 lat popularność tego kierunku wzrosła o 85%.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: