eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zarządzanie firmą: efektywność kosztowa to podstawa

Zarządzanie firmą: efektywność kosztowa to podstawa

2012-03-11 00:05

Zarządzanie firmą: efektywność kosztowa to podstawa

Priorytety wśród polskich liderów biznesu © fot. mat. prasowe

Jak wynika z najnowszego badania KPMG, przeprowadzonego wśród 3 tysięcy liderów biznesu z 31 krajów, kluczowymi priorytetami biznesowymi dla najwyższej rangą kadry menedżerskiej polskich i globalnych firm, pozostają w dalszym ciągu zmiana działalności operacyjnej w celu poprawy efektywności kosztowej oraz usprawnienie zarządzania gotówką i kapitałem obrotowym.

Przeczytaj także: Procesy biznesowe ograniczają procesy decyzyjne

Polscy przedsiębiorcy dostrzegają rolę zarządzania płynnymi aktywami

Według raportu KPMG, polscy i światowi przedsiębiorcy są jednomyślni pod względem najważniejszych priorytetów biznesowych, wymagających wdrożenia dla usprawnienia działalności ich firm. 40% polskich i 43% globalnych liderów biznesu za kluczową uważa zmianę działalności operacyjnej w celu poprawy efektywności kosztowej. Jest to wynikiem dużej presji na marże w większości sektorów, w związku z czym przedsiębiorcy muszą na każdym etapie swojej działalności szukać przedsięwzięć, prowadzących do optymalizacji kosztów. Tak samo ważnym priorytetem dla polskich przedsiębiorców (40%), choć już drugim z kolei dla przedstawicieli firm globalnych (32%), jest usprawnienie zarządzania gotówką i kapitałem obrotowym. Wyniki raportu KPMG świadczą o tym, że polscy i globalni biznesmeni postrzegają przyszłość w bardzo podobny sposób.

Informacja w niepewnych czasach

Badanie wykazało, że polscy przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do światowych, bardzo dużą wagę przywiązują w niepewnych czasach gospodarczych do potrzeby analizowania informacji oraz danych ekonomicznych. Ponad 1/3 polskich respondentów wskazała tę kwestię jako priorytetową dla ich działalności. Tymczasem, biorąc pod uwagę wszystkich uczestników badania, jedynie co siódmy przedsiębiorca dostrzegł znaczenie tego obszaru.

- Otoczenie gospodarcze zmienia się bardzo szybko. W niepewnych czasach przedsiębiorcy muszą być gotowi na zmiany. Dlatego bycie elastycznym umożliwia przetrwanie potencjalnych kryzysów. Do tego potrzebne są jednak informacje rynkowe oraz umiejętność prognozowania. Być może tak wysoki odsetek polskich liderów biznesu, wskazujących istotność tego zagadnienia, jest wyjaśnieniem, dlaczego Polskę ostatni kryzys gospodarczy dotknął w mniejszym stopniu niż pozostałe kraje europejskie – zauważa Wojciech Stopka, Partner w KPMG.

fot. mat. prasowe

Priorytety wśród polskich liderów biznesu

Efektywność kosztowa to podstawa

Polska na równi z rynkami wschodzącymi

W porównaniu z menedżerami najwyższego szczebla firm globalnych, polscy liderzy biznesu nie zwracają tak dużej uwagi na możliwości rozwoju, które tkwią na rynkach wschodzących. Priorytetowo ten obszar traktuje jedynie 7% polskich respondentów, zaś w skali całego badania, możliwość rozwoju została wskazana jako priorytet przez co piątego respondenta.

- Przyczyną może być postrzeganie przez polskich liderów biznesu rodzimego rynku w kategoriach dynamicznie rozwijającego się. Polscy przedsiębiorcy w pierwszej kolejności chcą wykorzystać szanse, jakie stwarza krajowa gospodarka, a inne rynki wschodzące mogą wydawać się dość odległą alternatywą – dodaje Mirosław Grabarek, Partner w KPMG.

Informacje o badaniu
Trzecia edycja globalnego badania KPMG „Succeeding in a Changing World” została przeprowadzona na reprezentatywnej próbie blisko 3 tysięcy światowych liderów biznesu z 31 krajów. Dane były zbierane w okresie styczeń – luty 2012 r. Ponad 700 respondentów (26% ogółu) stanowili przedstawiciele firm rodzinnych. W Polsce w badaniu, które zostało przeprowadzone metodą CAWI, wzięło udział ponad 100 polskich przedsiębiorców, co uplasowało Polskę na piątym miejscu spośród wszystkich krajów biorących udział w badaniu.

Przeczytaj także

Kobiety w Polsce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: