eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polska gospodarka wodna - problemy

Polska gospodarka wodna - problemy

2012-03-05 10:42

Przeczytaj także: Gospodarka wodna: nowe wyzwania na horyzoncie


W trakcie debaty nad wynikami badań, eksperci wskazywali dodatkowo na niedostateczny poziom edukacji ekologicznej społeczeństwa, niewykorzystany potencjał żeglugowy, turystyczny i hydroenergetyczny polskich rzek oraz konieczność zwiększenia poziomu retencji. Apelowali o zmiany w polskim prawie wodnym.

"Wyniki badań zaskoczyły nas jedynie częściowo – skomentował wyniki Janusz Wiśniewski, p.o. Prezesa KZGW. – Problemy związane z polską gospodarką wodną są społeczeństwu dobrze znane. Naszą uwagę zwrócił fakt, że mimo powodzi w 2010 r., bardziej zauważalne i odczuwalne według ekspertów są skutki suszy, a przecież w Polsce w odróżnieniu od innych krajów nie zdarzają się ograniczenia poborów wody.

Wyniki badań pokazały również, że pomimo świadomości problemów, społeczeństwo nie chce uczestniczyć w kosztach ich rozwiązywania. Tymczasem aktualne wyzwania są skutkiem braku inwestycji od lat 50-tych i 60-tych i te zaległości musimy w ciągu najbliższych lat nadrobić" – dodał J. Wiśniewski.

Eksperci zaopiniowali również dotychczasowy przebieg konsultacji społecznych oraz planowane działania związane z wdrożeniem Dyrektywy 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2000 r., zwanej Ramową Dyrektywą Wodną (RDW). Głównym zadaniem Polski, związanym z wdrożeniem dyrektywy, jest osiągnięcie do 2015 r. dobrego stanu wód powierzchniowych, oraz podziemnych. Aby osiągnąć ten cel, dyrektywa nakłada na Polskę obowiązek określenia w procesie szerokich konsultacji społecznych istotnych problemów gospodarki wodnej, a następnie przygotowania planów działań naprawczych. W realizację dyrektywy włączone są szerokie kręgi społeczne oraz wszystkie sektory gospodarki, w tym przemysł, transport, rolnictwo oraz gospodarka komunalna.

"Staramy się szukać takich rozwiązań, które w zgodzie z ochroną środowiska pozwalają na to, aby wodę w Polsce wykorzystywać  w sposób najlepszy do tych celów, które towarzyszą  rozwojowi człowieka, czyli zarówno gospodarczych, przemysłowych jak i rozwoju rolnictwa czy żeglugi śródlądowej z poszanowaniem wszystkich aspektów przyrodniczych" - powiedział Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Badania zostały sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad V Krajowym Forum Wodnym objął Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: