eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagraniczne inwestycje w Chinach

Zagraniczne inwestycje w Chinach

2012-03-02 00:05

Zagraniczne inwestycje w Chinach

Wzrost PKB Chin (2006-2015) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

KPMG wydało pierwszą na rynku polskojęzyczną publikację, poruszającą najważniejsze zagadnienia dotyczące inwestowania w Chinach - drugiej po Stanach Zjednoczonych najatrakcyjniejszej lokalizacji dla inwestycji zagranicznych. "Inwestowanie w Chinach" kompleksowo przedstawia sytuację makroekonomiczną Państwa Środka, możliwe formy inwestycji, kwestie opodatkowania działalności gospodarczej podmiotów zagranicznych, przepisy w zakresie rachunkowości czy wyodrębnione strefy rozwoju, a więc wszystko, co potrzebne do starannej analizy szans polskich przedsiębiorców, wchodzących na chiński rynek.

Przeczytaj także: Inwestycje w Chinach: wiele barier do pokonania

Wyzwanie dla biznesu

Wzrost gospodarczy w Chinach jest przykładem sukcesu, jakie Państwo Środka odniosło w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci. Gospodarka Chin przeobraziła się w tym czasie z planowanej centralnie i w znacznej mierze zamkniętej na handel międzynarodowy, na gospodarkę zbliżoną do modeli wolnorynkowych z intensywnie rozwijającym się sektorem prywatnym. W 2010 roku Chiny zostały oficjalnie uznane za drugą największą gospodarkę na świecie, wyprzedzając Japonię, a obecnie Chińska Republika Ludowa jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla inwestycji. Wynika to m.in. z polityki gospodarczej Rządu Chin, zachęt inwestycyjnych oraz korzystnych zmian regulacyjnych i rynkowych, ułatwiających prowadzenie działalności inwestorom zagranicznym.

fot. mat. prasowe

Wzrost PKB Chin (2006-2015)

Chiński PKB w następnych latach ma sięgać 8%

- Nie ma już chyba biznesu na świecie, który może pozostać obojętny na wpływ chińskiej gospodarki czy chińskiego rynku i kapitału. Menedżerowie nie stoją przed dylematem „czy”, lecz „jak” dostosować się do nowych realiów i w jaki sposób najlepiej wykorzystać nowe szanse. Odniesienie sukcesu inwestycji w Państwie Środka nie jest gwarantowane, jednakże firmy stosujące odpowiednią strategię i wykazujące się zaangażowaniem na rynku, mogą spodziewać się stosownych wyników – uważa Andrzej Kaczmarek, Dyrektor i Szef grupy KPMG China Practice w Polsce.

fot. mat. prasowe

Napływające bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI)

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne sięgnęły w 2010 roku 105,7 miliardów USD

Chiny nadal pozostają krajem stawiającym wiele barier, między innymi prawnych i kulturowych. Dla polskich firm, planujących rozpocząć współpracę lub już współpracujących gospodarczo z Chinami, kluczowym elementem pozostaje profesjonalne przygotowanie do bilateralnych kontaktów biznesowych oraz procedur administracyjnych w Chinach.

Redefinicja chińskiej gospodarki

W 2011 roku władze Chin opublikowały dwunasty z kolei Plan Pięcioletni – strategiczny dokument wskazujący kierunek rozwoju Chin i zawierający wytyczne dla całego kraju. Zgodnie z najważniejszymi punktami Planu, zwiększą się możliwości prowadzenia działalności w kluczowych sektorach. Plan wskazuje siedem priorytetowych programów gospodarczych: ochronę środowiska i zmniejszanie zużycia energii, nowe technologie IT, biotechnologię, pojazdy zasilane energią ze źródeł odnawialnych, nowe źródła energii oraz nowe materiały. Oznacza to nastawienie Chin na zwiększenie innowacyjności i przyciągnięcie produkcji o wysokiej wartości dodanej. Szacuje się, że wartość dodana w przemyśle z wymienionych sektorów wyniesie odpowiednio 8% PKB do 2015 roku oraz 15% do 2020 roku (z 2% w 2010 roku). Według raportu KPMG, polscy przedsiębiorcy powinni poszukiwać szans biznesowych w Chinach w oparciu o kluczowe sektory określone w Planie Pięcioletnim.

fot. mat. prasowe

Rozkład zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Chinach, porównanie lat 2005 i 2010

W 2005 roku produkcja przemysłowa stanowiła większość wszystkich inwestycji zagranicznych

Zmiany w regulacjach dotyczących zagranicznych inwestycji w Chinach

Od 2001 roku średnioroczny wzrost inwestycji zagranicznych w Chinach kształtuje się na poziomie 9,45%. W ubiegłym roku inwestycje zagraniczne wyniosły tam 105,7 mld USD. Prognozy długofalowe wskazują, że w kolejnych latach Państwo Środka zachowa pozycję jednego z najbardziej atrakcyjnych krajów do lokowania inwestycji zagranicznych. Nowe przepisy przedstawione w Planie Pięcioletnim wpłyną jednak na sposób prowadzenia działalności przez firmy. Zmiany będą miały miejsce niemal w każdej dziedzinie, łącznie z przepisami podatkowymi, przepisami w zakresie ochrony środowiska oraz z ulgami sprzyjającymi inwestycjom.

 

1 2

następna

Euro 2012 a ceny noclegów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: