eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów

Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów

2012-02-17 12:23

Polskie firmy stawiają na wzrost przychodów

Priorytety CFO na najbliższe 12 miesięcy; źródło Deloitte © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ponad 1/3 dyrektorów finansowych w Polsce ocenia, że bieżący rok będzie dobrym czasem na inwestycje. Sytuacja finansowa polskich firm jest korzystna, dlatego przedsiębiorcy zamierzają koncentrować się głównie na wzroście przychodów - tylko dla jednej czwartej priorytetem będzie restrukturyzacja. Największym zagrożeniem dla prowadzenia działalności będzie ryzyko kursowe. Takie m.in. wnioski płyną z drugiej edycji międzynarodowego badania dyrektorów finansowych (CFO) przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród przedstawicieli dużych firm w Polsce i Europie Środkowej.

Przeczytaj także: Polskie firmy planują ostrożne inwestycje

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Deloitte wśród dyrektorów finansowych wskazują, że nastroje osób odpowiedzialnych za finanse przedsiębiorstw w naszym kraju są bardziej optymistyczne niż w innych krajach regionu. Na tle sąsiadów wyróżniamy się pozytywnym nastawieniem dotyczącym spodziewanego wzrostu gospodarczego. Trzy czwarte CFO w Polsce oczekuje, umiarkowanego zwiększenia PKB w 2012 r. nawet do poziomu 3%. W pozostałych krajach dyrektorzy przewidują stagnację, czyli wzrost nie przekraczający 1,5 %. Najmniej optymistyczne oczekiwania są na Węgrzech, gdzie niemal 40% CFO przewiduje recesję.

CFO są stosunkowo optymistyczni w ocenie wzrostu gospodarczego mimo, że zdecydowana większość jest zdania, że nadal żyjemy w czasach niepewności gospodarczej i dużej zmienności rynku. Tak twierdzi aż 90% dyrektorów w Polsce i pogląd ten podzielają dyrektorzy finansowi z innych krajów Europy Środkowej. Jednocześnie 31% CFO z Polski oczekuje pogorszenia wyników ich spółek. W pozostałych krajach wskaźnik ten waha się od około 20% w Czechach do ponad 40% na Słowacji.

„Dyrektorzy finansowi, jako osoby zarządzające strategicznie sytuacją finansową swoich firm, są kluczowym partnerem i recenzentem dyskusji na temat długofalowej perspektywy rozwoju przedsiębiorstwa. Dodatkowo mają wyjątkowo dobrą ocenę perspektyw ekonomicznych dla kraju. Pół roku temu, w poprzedniej edycji naszego badania, trafnie przewidzieli, że sytuacja ich firm i całej gospodarki pozostanie dobra, niezależnie od spodziewanego kryzysu globalnego. Ich prognozy sprawdziły się. Obecne pozytywne oczekiwania, co do rozwoju sytuacji wydają się być więc dosyć wiarygodne. Patrząc na wyniki badania, dla wielu firm polskich nadszedł moment na strategiczne dyskusje o najbliższej przyszłości.” – mówi Krzysztof Pniewski, Partner w Dziale Konsultingu Deloitte.

W bieżącym roku głównym celem dla 80% polskich CFO będzie wzrost przychodów na obecnych rynkach. Najniższy priorytet przypisują poprawie płynności. Można powiedzieć, że polskie firmy, dzięki dobrym wynikom w ostatnich latach zgromadziły gotówkę i dlatego nie odczuwają nacisku na poprawę płynności. CFO innych krajów Europy Środkowej za priorytet również najczęściej uważają wzrost przychodów, ale dużo większą wagę niż Polacy przywiązują do redukcji kosztów i poprawy płynności w nadchodzących 12 miesiącach.

fot. mat. prasowe

Priorytety CFO na najbliższe 12 miesięcy; źródło Deloitte

Najważniejszym priorytetem firm na rok 2012 jest wzrost przychodów na obecnych rynkach


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: