eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Internet a ustawa refundacyjna

Internet a ustawa refundacyjna

2012-01-27 13:36

Internet a ustawa refundacyjna

Liczba publikacji © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nowy Rok to dla wielu Polaków najlepszy moment na podejmowanie nowych postanowień oraz wprowadzanie zmian. Wydaje się, że do tej zasady zastosował się również polski rząd wprowadzając kontrowersyjne modyfikacje w ustawie refundacyjnej - podaje raport NewsPoint.

Przeczytaj także: Dystrybucja farmaceutyczna w Polsce 2011

Reformy te spowodowały, że nastroje Polaków nie były tak szampańskie, jakby się można było spodziewać. Już kilka dni przed Sylwestrem do aptek ustawiały się długie kolejki. Kto miał recepty, starał się wykupić je przed 1 stycznia, dniem wejścia w życie nowych przepisów. Wprowadzono między innymi urzędowe ceny, marże dla leków refundowanych, zakaz promocji i reklamy aptek oraz stosowania wszelkiego rodzaju „zachęt” (upominków, prezentów). Nowelizacja ustawy refundacyjnej poruszyła lawinę krytyki, skarg oraz protestów po stronach wszystkich zaangażowanych. Lekarzy, którzy początkowo ponosić mieli kary pieniężne za źle zaznaczony poziom odpłatności leku refundowanego, bądź nieuzasadniony kod uprawniający pacjenta do refundacji leku. Aptekarzy, których najbardziej dotknęły zmiany w ustawie i jej późniejsza nowelizacja. Pacjentów, borykających się ze źle wypisanymi, bądź nieuznanymi w aptece receptami oraz wyższymi cenami leków, nawet w przypadku chorób przewlekłych.

Zawrzało również wśród internautów oraz portali internetowych na bieżąco informujących o braku porozumienia między Ministrem Zdrowia a Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy. Specjaliści NewsPoint ocenili skalę konfliktu.

Od początku stycznia 2012 roku w systemie NewsPoint oraz NewsPoint Social Media na frazę „recepta” we wszystkich odmianach oraz „refundacja recept” we wszystkich odmianach odnotowano 8310 publikacji. Na gwałtowny przyrost liczby publikacji o braku porozumienia ministerstwa zdrowia ze środowiskiem lekarzy nie trzeba było długo czekać - już 2 stycznia internet zalała fala informacji w tej sprawie. Przez kilka najbliższych dni masowo informowano o konflikcie oraz proteście lekarzy wypisujących recepty z pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ”. Kolejna fala publikacji pojawiła się 13 stycznia (683 publikacje), kiedy to sejm przyjął nowelizację ustawy refundacyjnej, w której zniósł kary dla lekarzy za błędne wypisywanie recept, natomiast utrzymał kary dla aptekarzy, co wywołało bunt aptek, a w konsekwencji strajk, zaplanowany na 16 stycznia (stąd zwiększona liczba publikacji w tym dniu - 587). Od poniedziałku 16 stycznia większość aptek była nieczynna w godzinach 13-14.

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji

Gwałtowny przyrost liczby publikacji o braku porozumienia ministerstwa zdrowia ze środowiskiem lekarzy przypadł na 2 stycznia


Tym razem temat recept leków refundowanych dominował na portalach internetowych, które na bieżąco informowały o konflikcie. Analizowane publikacje w 75% (6266 publikacji) pojawiły się na portalach internetowych. Internauci komentowali sytuację głównie na forach (18% ; 1447 publikacji). Popularniejszym od społeczności i zawsze dominującego Facebooka (2% ; 178 publikacji) narzędziem komunikowania się w tej sprawie okazały się blogi (4%, 335 publikacji). Najmniej wzmianek pojawiło się na mikroblogach (1% ; 84 publikacje).

fot. mat. prasowe

Typy portali

Temat recept leków refundowanych dominował na portalach internetowych


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Agencje PR w Polsce

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: