eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Gospodarka światowa balansuje na krawędzi

Gospodarka światowa balansuje na krawędzi

2012-01-13 10:53

Przeczytaj także: Wydarzenia gospodarcze 2012: plusy czy minusy?


Wkład eksportu do polskiego PKB rosnąć będzie więc zapewne w trochę wolniejszym, jednocyfrowym tempie w porównaniu do roku ubiegłego. Bardziej niepokoi jednak: w obszarze budżetowym – utrzymywanie się wysokiego deficytu na rachunku obrotów bieżących, co jest m.in. efektem osłabienia polskiej złotówki, a w odniesieniu do firm – wzrastająca znowu fala upadłości za granicą, która dotknąć może w pierwszej kolejności polskich eksporterów, jak miało to miejsce w 2008 roku.

Ostrożny optymizm w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych ostatnie dodające otuchy wskaźniki gospodarcze dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Przewiduje się, że w 2012 r. PKB wzrośnie o 1,8% (1,9% w 2013 r.), pozostając pod wpływem spowolnienia w konsumpcji gospodarstw domowych. Umacnianie się dolara, który w związku z sytuacją panującą w Europie odzyskał status bezpiecznej przystani, może działać hamująco na eksport. Firmy będą dalej osiągać zyski, ale w tempie bardziej umiarkowanym. Rezerwa Federalna będzie stosować bodźce monetarne w celu ratowania gospodarki, ale istnieją pewne obawy co do polityki fiskalnej USA w związku z listopadowymi wyborami.

Gospodarki krajów BRIC spowalniają, ale nadal rozwijają się prężnie

Chociaż Brazylię dotknęło w trzecim kwartale 2011 r. nagłe spowolnienie, jej sytuacja fundamentalna jest solidna i stanowi dobrą podstawę do walki z trendami panującymi w globalnym środowisku gospodarczym. Należy się spodziewać, że dzięki stabilnemu rynkowi pracy wzrost gospodarczy Brazylii ustabilizuje się w 2012 r. na poziomie 3% (podobnie jak w roku 2011), a w 2013 r. wzrośnie do ponad 3,5%. Głównym ryzykiem, przed którym stoi Brazylia jako eksporter surowców, jest niebezpieczeństwo stagnacji a nawet spadku cen surowców.

Pomimo spowolnienia w strefie euro i wpływu, jakie wywarło ono na popyt na towary rosyjskie, prognozy wskazują, że wzrost gospodarczy Rosji spowolni w 2012 r. bardzo nieznacznie (do 3,7%). Takie przewidywania oparte są między innymi na bodźcach fiskalnych, które zostaną prawdopodobnie zastosowane w związku z marcowymi wyborami. W 2013 r. wzrost powinien znowu przyspieszyć do 4%. To, czy ta prognoza się sprawdzi, zależy jednak od trendów w cenach surowców oraz od wyników sektora rolniczego – obie wartości mają zgodnie z przewidywaniami odnotować umiarkowany spadek.

Gospodarka krajowa jest głównym motorem wzrostu w Indiach, gdzie w 2012 r. można się spodziewać wzrostu na poziomie 7,5%, a w 2013 r. – 8%. Perspektywa wzrostu ograniczona jest jednak trudnościami, na jakie napotyka wdrażanie projektów rządowych oraz brak reformy strukturalnej. Zaostrzenie polityki monetarnej, które trwa od 2010 r., odbiło się negatywnie na produkcji i konsumpcji gospodarstw domowych. Spodziewane złagodzenie polityki monetarnej powinno od 2012 r. napędzać wzrost.

Gospodarska chińska zwolniła w 2011 r. pod wpływem zaostrzonej polityki monetarnej i globalnego spowolnienia. Wzrost PKB, który w 2011 r. wyniósł 9,2%, w roku 2012 powinien obniżyć się do poziomu 8,1%. Spowolnieniu ulegnie import, ale nie tak szybko jak eksport, gdyż popyt krajowy pozostaje na wysokim poziomie. Inwestycje, główny motor wzrostu chińskiej gospodarki, od 2011 r. spadają. – Chronienie gospodarki przed przegrzaniem straciło na znaczeniu względem polityki podtrzymywania wzrostu w obliczu ryzyka nagłego spowolnienia w Chinach, które bez wątpienia nadejdzie w związku z problemami strefy euro – mówi Ludovic Subran. Spadek inflacji powinien jednak umożliwić rządzącym większą koncentrację na wzroście, dając możliwość poluzowania polityki monetarnej. Wzrost PKB w 2013 r. prognozowany jest na 8,5%.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: