eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kupno mieszkania raczej z drugiej ręki

Kupno mieszkania raczej z drugiej ręki

2011-12-30 11:56

Przeczytaj także: Kupno mieszkania - co jest ważne?


„Rynek wtórny jest bardziej uzależniony od zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, niż rynek pierwotny. Deweloperzy z reguły mają przygotowane strategie, które implementują w razie pojawiającego się załamania gospodarczego. Natomiast sprzedający mieszkania na rynku wtórnym, chcąc szybko zrealizować transakcję, godzą się na większe obniżki cen. Stąd atrakcyjniejsze ceny nieruchomości z „tzw. drugiej ręki” mogą przyciągać większą ilość klientów. Jednakże ta relacja między rynkiem pierwotnym a wtórnym może w przyszłości zmienić się na korzyść rynku pierwotnego. Wskaźniki programu „Rodzina na swoim” spowodowały, że nie kwalifikują się do niego nieruchomości z rynku wtórnego. Może się więc zmniejszyć tutaj ilość transakcji” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Domu Kredytowego NOTUS.

PREFERENCJE NA RYNKU WTÓRNYM I PIERWOTNYM

Analiza danych z rynku wtórnego wskazuje, że zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania. Spośród kupujących nieruchomość z tzw. „drugiej ręki”, aż 81% nabywa mieszkania, natomiast tylko niecałe 19% domy.

W przypadku nieruchomości nabywanych bezpośrednio od dewelopera, dane Domu Kredytowego NOTUS wskazują na nieco inne tendencje zakupowe swoich klientów. Tutaj, spośród nabywców decydujących się na nieruchomość na rynku pierwotnym, prawie 70% wybiera mieszkania, natomiast 30% domy.

fot. mat. prasowe

Relacja wyboru rodzaju nieruchomości (dom czy mieszkanie) w stosunku do rynku pierwotnego i wtórnego

Relacja wyboru rodzaju nieruchomości (dom czy mieszkanie) w stosunku do rynku pierwotnego i wtórnego, dla całej grupy analizowanych klientów DK Notus


JAKĄ POWIERZCHNIĘ MIESZKANIA NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAMY?

Wśród mieszkań najchętniej kupowanych bezpośrednio od dewelopera znalazły się te o powierzchni od 40 do 70 m2. Nieco ponad 33% klientów deklarowało kupno lokalu mieszkalnego o powierzchni 40-50 m2, natomiast prawie 23% decydowało się na zakup mieszkania z metrażem 50-60 m2. Nieco odmienne relacje występują przy transakcjach na rynku wtórnym. Tutaj prawie 41% nabywców zdecydowało się nabyć mieszkanie o powierzchni 40-50 m2, a niecałe 21% podjęło decyzję o zakupie lokalu mieszkalnego o powierzchni 50-60 m2. Z analizy danych wynika również, iż większe mieszkania wybieramy na rynku pierwotnym (średnia powierzchnia to 57 m2), niż na wtórnym (51 m2).

NA JAKI DOM NAJCZĘŚCIEJ DECYDUJĄ SIĘ POLACY?

Odmienna sytuacja przedstawia się przy decyzjach zakupowych związanych z domem. Średnia powierzchnia tej nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, była bardzo zbliżona (odpowiednio 140 i 139 m2). Przy czym większość domów nabywanych bezpośrednio od dewelopera wybierają małżeństwa (90%) i tylko 10% osób żyjących samotnie. Na rynku wtórnym dom nabywa mniej, bo 75% małżeństw i już 25% osób, które nie założyły rodziny.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: