eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kupno mieszkania raczej z drugiej ręki

Kupno mieszkania raczej z drugiej ręki

2011-12-30 11:56

Kupno mieszkania raczej z drugiej ręki

Odsetek osób kupujących mieszkania i domy, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, spośród całej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

44% klientów, zaciągających kredyt hipoteczny za pośrednictwem Domu Kredytowego NOTUS, decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, natomiast 32% na rynku pierwotnym. Pozostałe 24% preferuje nabycie domu "z pierwszej lub drugiej ręki". Takie wnioski nasuwają się po analizie danych dotyczących przeznaczenia kredytów hipotecznych zaciąganych przez losowo wybraną grupę ponad 1300 klientów Domu Kredytowego NOTUS. Statystki te pokrywają się z aktualnym trendem na rynku mieszkaniowym.
MIESZKANIE CZY DOM?

Biorąc pod uwagę tylko rodzaj nieruchomości, analiza danych Domu Kredytowego NOTUS wskazuje, iż trzy razy częściej nabywamy mieszkania. Niezależnie od tego czy jest to nieruchomość z „pierwszej” czy „drugiej ręki”, aż 76% klientów spośród całej analizowanej grupy kupiło mieszkanie, i tylko 24% wybrało dom.

fot. mat. prasowe

Odsetek osób kupujących mieszkania i domy, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, spośród całej

Odsetek osób kupujących mieszkania i domy, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, spośród całej grupy analizowanych klientów DK Notus


„Z przeprowadzonej przez nas analizy można wysunąć ciekawe wnioski, na przykład dotyczące popytu na domy. Obecnie ceny są coraz bardziej przystępne, a w kolejnych paru latach należy oczekiwać stabilizacji. Mimo zawirowań w gospodarce, społeczeństwo bogaci się. Coraz więcej Polaków będzie stać na zakup domu, dodatkowo wiele osób chce posiadać własny grunt i sporą powierzchnię mieszkalną. Tak więc wydaje nam się, że ilość klientów preferujących zakup domu na pierwotnym czy wtórnym rynku będzie się powiększała” – mówi Robert Pepłoński, Prezes Zarządu Domu Kredytowego NOTUS.

NOWE CZY UŻYWANE?

Prawie 55% wybiera zakup nieruchomości na rynku wtórnym (zarówno domu, jak i mieszkania), natomiast nieco ponad 45% na rynku pierwotnym. Mimo, iż częściej wybieramy lokale mieszkalne z tzw. „drugiej ręki”, to i tak mamy duży ich niedobór. W Polsce wciąż brakuje ok. 1,8 miliona mieszkań. W 2010 oddano do użytku 135 835 mieszkań, z czego mieszkańcy Warszawy mieli do dyspozycji 12,5 tysiąca mieszkań, Krakowa 4,7 tysięcy, a Wrocławia 4,6 tysięcy. Aktualne dane (raport AMRON-SARFiN za III kwartał 2011 r.) wskazują, iż od stycznia do września br. liczba mieszkań oddanych do użytkowania wynosiła 87 274 lokali i była mniejsza o ponad 10% niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

fot. mat. prasowe

Relacja między pierwotnym rynkiem pierwotnym, a wtórnym w transakcjach zakupu nieruchomości (domy +

Relacja między pierwotnym rynkiem pierwotnym, a wtórnym w transakcjach zakupu nieruchomości (domy + mieszkania)


Mieszkanie lub dom, nowe czy używane? Na decyzję o zakupie może wpływać wiele czynników. Przede wszystkim: cena za nieruchomość. Mieszkanie kupowane z tzw. „drugiej ręki” może być tańsze oraz dostępne „od zaraz”, niż to nabywane bezpośrednio od dewelopera. Średnia cena transakcyjna w III kwartale br. np. w Krakowie na rynku wtórnym to 6516 zł za m2, na pierwotnym natomiast 6759 zł za m2 (dane: raport AMRON-SARFiN za III kwartał 2011 r.). Ale już w Warszawie sytuacja jest odwrotna. Tutaj mieszkanie kupowane z tzw. „drugiej ręki” może być droższe, bo średnia cena transakcyjna wynosi 7848 zł za m2 i jest wyższa o 152 zł od średniej ceny na rynku pierwotnym. Kolejnym istotnym czynnikiem, którym mogą kierować się potencjalni nabywcy nieruchomości na rynku wtórnym, to uniknięcie ryzyka nieukończenia budowy oraz możliwość zobaczenia mieszkania przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie. Ważna jest również dogodna lokalizacja, rozwinięta infrastruktura oraz lepszy dostęp do komunikacji miejskiej. Jednakże w przypadku transakcji na rynku wtórnym należy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z 2% podatkiem od czynności cywilno-prawnych.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: