eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie zespołem - szef tyran

Zarządzanie zespołem - szef tyran

2011-12-30 13:08

Przeczytaj także: Model GROW a zarządzanie zespołem


Wróćmy na chwilę do szefa. Pracownikami zajmiemy się później.

Możliwe, że w głębi duszy każdego kiepskiego szefa czai się głos, który nieustannie mu przypomina, że się do tego nie nadaje. Co wtedy robi szef? Stara się to jakoś zrekompensować. Usiłuje przezwyciężyć uczucie niepewności, stając się karykaturą własnej wizji dobrego szefa. Na własny użytek stwarza sobie strategię. Jest arogancki, zaczepny, manipuluje, obraża się, robi miny, jest samolubny, niepewny, trudno go zadowolić i… Jest nieprzewidywalny. Takim szefom często się wydaje, że powinni najgłośniej krzyczeć, najdonośniej trzaskać drzwiami i być postrachem dla swoich pracowników. Tyrani potrzebują walki i ofiar. Ich agresja może przybrać różne formy: od hipokryzji, protekcjonalności, dwulicowości przez obłudę, fałsz, aż po sabotaż. Szef tyran często jest także niezadowolony i krytykuje wszystko i wszystkich dookoła. Czasami posuwa się w krytykowaniu o wiele za daleko – obraża i deprecjonuje pracownika – człowieka, a nie skupia się na jego zachowaniu.
Szef tyran bardzo lubi, kiedy pracownicy pocą się z nerwów. Potwierdza to jego przekonanie, że pracownicy się do niczego nie nadają. Pracownicy przy nim na 100% nie są twórczy, nie czują się bezpiecznie i tak naprawdę nie wiedzą na czym stoją.

Szef staje się tyranem, ponieważ widzi, że takie zachowanie przynosi oczekiwane przez niego rezultaty. Nie dysponuje przy tym żadnymi innymi technikami zarządzania. Temu wszystkiemu towarzyszy brak umiejętności i intuicji, poczucie niepewności, a także własna niekompetencja. Często taki szef jest niesamowicie samotny w swej walce z wiatrakami. Często tak wielu rzeczy się obawia, że traci kontakt z rzeczywistością. Po latach zmagań ląduje w szpitalu albo jest detronizowany przez innego, silniejszego szefa.

Wróćmy na chwilę do Ciebie. Być może masz szefa tyrana. Być może w kontakcie z nim czujesz się niepewnie. Jeśli tak, to zastanów się, dlaczego tak jest. Co konkretnie on robi, co wpływa na Ciebie, że czujesz się niepewnie? Wydaje Ci się, że nie nadajesz się do tej pracy? Wydaje Ci się, że on ma rację?

Pamiętaj, że to, jak odbierają nas inni ludzie, zależy przede wszystkim od nas samych. Jeżeli chcemy być ofiarami – będziemy. Jeśli pozwolimy innym, by nas popychali, będą to robili. Tyrani nie kierują się logiką i trudno przewidzieć ich zachowanie. Swoją bronią uczyń swoje umiejętności, cierpliwość, opanowanie i szacunek do… samego siebie. Więc cokolwiek by się działo: zachowaj spokój. Nie zaszkodzi też trochę humoru.

Jeśli przełożony Twojego szefa też jest tyranem, istnieje duża szansa, że takie zachowanie jest przyjęte w waszej firmie za standard. Co w takim razie możesz zrobić? Poszukać innej pracy. Jesteś za dobry na to, by męczyć się w takim miejscu. Zawsze masz jakiś wybór. I… miej w swej świadomości to, że:

„Kto chce rządzić ludźmi, nie powinien ich gnać przed sobą, lecz sprawić, by podążali za nim”.
CHARLES LOUIS DE SECONDAT MONTESQUIEU


Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie i życie. Refleksje coacha” Olga Rzycka.

fot. mat. prasowe






Celem książki jest zachęcenie Czytelnika do refleksji nad sprawami związanymi z zarządzaniem ludźmi, zarządzaniem zespołami, szeroko pojętym biznesem.

poprzednia  

1 2

oprac. : Difin S.A. Difin S.A.

Przeczytaj także

Powody zmiany nazwy firmy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: