eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najważniejsze wydarzenia 2011

Najważniejsze wydarzenia 2011

2011-12-22 11:28

Zmiany w zasadach udzielania kredytów hipotecznych, szalejący frank szwajcarski, wzrost cen, kryzys strefy euro... Rok 2011 obfitował w istotne zdarzenia ekonomiczne i gospodarcze. Eksperci Domu Kredytowego Notus razem z magazynem Cash podsumowują najważniejsze wydarzenia mijającego roku.

Przeczytaj także: Światowy wzrost gospodarczy przyspiesza, ale są zagrożenia

Agencja ratingowa

Marek Nienałtowski, Główny Ekonomista, Dom Kredytowy Notus: Tegoroczne decyzje głównych agencji ratingowych o obniżeniu ocen wiarygodności wielu państw, a będące pokłosiem kryzysu zadłużenia, mocno przyłożyły się do znacznego pogorszenia nastrojów na światowych rynkach. Jako że przy okazji ostatniego kryzysu finansowego agencje zostały oskarżone o to, że zbyt późno zdecydowały się na skorygowanie swoich ratingów, tym razem postanowiły zadziałać zapobiegawczo. Zdaniem wielu – zbyt zapobiegawczo.

Banki

Krzysztof Bontal, doradca finansowy, Dom Kredytowy Notus: Banki notują jedne z najlepszych wyników w historii. Ich zysk może wynieść w tym roku nawet 15 mld zł. W gorszej sytuacji jest natomiast kilka zagranicznych instytucji finansowych, które działają na terytorium Polski. Niewykluczone więc, że niedługo staniemy się świadkami przejęć ich spółek-córek przez polski kapitał.

Ceny

Marek Badowski, doradca finansowy, Dom Kredytowy Notus: Rok 2011 obfitował zarówno w spadki, jak i wzrosty, wśród tej pierwszej grupy znalazła się cena m2 w Polsce. Właściwie w całym kraju nastąpiły nieznaczne, maksymalnie kilkuprocentowe spadki średniej ceny mieszkania, wzrósł natomiast VAT na materiały budowalne z 22% na 23%.

Dług publiczny

Krzysztof Bontal, doradca finansowy, Dom Kredytowy Notus: Deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść na koniec roku zgodnie z prognozami resortu finansów 5,6% PKB. Stanowi to wynik niższy od zeszłorocznego, kiedy to osiągnął poziom 7,9% PKB. W roku 2012 ma wynieść 2,9% PKB, co spowoduje spadek wysokości długu publicznego do poziomu 50%. Próg ostrożności wynosi dziś 55%.

Euro

Marek Nienałtowski, Główny Ekonomista, Dom Kredytowy Notus: Na spiętrzającej się fali europejskiego kryzysu zadłużenia przyszłość wspólnej waluty stanęła pod dużym znakiem zapytania. Jej istnienie jest bowiem pochodną przyszłości strefy euro. Czy Euroland przetrwa? A jeśli tak, to w jakiej formie i składzie oraz w jak dużym stopniu zmieni się jego funkcjonowanie? To najważniejsze pytania tego roku.

Frank

Marek Nienałtowski, Główny Ekonomista, Dom Kredytowy Notus: Na początku sierpnia br. Notowania szwajcarskiego franka znalazły się na najwyższym poziomie w historii, zarówno w stosunku do euro, jak i do złotego. Inwestorzy w panice kupowali walutę Helwetów, uważając ją za najbezpieczniejsze schronienie w trudnych czasach. Mega aprecjację franka zdołał jednak skutecznie powstrzymać Bank Szwajcarii.

Giełda

Marek Nienałtowski, Główny Ekonomista, Dom Kredytowy Notus: Bieżący rok nie był udany dla warszawskiego parkietu, podobnie zresztą, jak dla całego światowego rynku akcyjnego. Ceny walorów spółek poszły w dół, a głównym czynnikiem negatywnie wpływającym na nastroje inwestorów były kwestie europejskiego kryzysu zadłużenia i obaw o to, że na jego fali spowolnienie światowej gospodarki może ulec dodatkowemu pogłębieniu.

Hipoteka

Michał Krajkowski, Główny Analityk, Dom Kredytowy Notus: Sprzedaż kredytów hipotecznych w roku 2011 osiągnęła stabilny poziom i prawdopodobnie przekroczy poziom z roku 2010. Mimo wprowadzenia w 2009 roku Rekomendacji T i zawirowań na światowych rynkach, zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi nie słabło.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: