eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 6/2005 (07-13.02.2005)

Tydzień 6/2005 (07-13.02.2005)

2005-02-14 23:55

Przeczytaj także: Tydzień 5/2005 (31.01-06.02.2005)

  • Chiny i Indie nie ukrywają, że liczą na uczestniczenie w spotkaniach grupy najbogatszych krajów świata tzw. Grupa G7 ( USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Kanada), na podobnej zasadzie jak Rosja.
  • W 2004 roku USA pobiły swój poprzedni rekord w wysokości deficytu handlowego, który wyniósł 617,7mld USD. W 2003 roku wyniósł on 496,5mld USD, a więc nastąpił wzrost o 24,4%.
  • Kraje Grupy G7 wstępnie porozumiały się w sprawie rezygnacji przez MFW i BŚ ze swoich wierzytelności, wobec 37 najbiedniejszych i najbardziej zadłużonych krajów zaliczonych do HIPC (Highly Indebted Poor Countries). Szacowane są one na 70 mld USD. Także zgodzono się na zawieszenie spłat kredytów i odsetek wobec krajów poszkodowanych od grudniowego tsunami. Jest też propozycja dwukrotnego zwiększenia pomocy dla biednych krajów. Jednak na sposób sfinansowania tej inicjatywy sceptycznie zapartują się USA.
  • Po uzyskaniu przez chińską gospodarkę wzrostu 9,5%, prognozy ekspertów mówią, że przez najbliższe 5 lat będzie się ona rozwijała w tempie ponad 8% rocznie.
  • Rzadki przypadek konfliktu gospodarczego pomiędzy Kanadą i USA. Kanada wystąpiła do WTO o obłożenie USA sankcjami karnymi w wysokości 4,1 mld CAD rocznie za cło wyrównawcze i antydumpingowe nałożone przez ten kraj za kanadyjskie drewno budowlane.
  • W styczniu chiński eksport wyniósł 50,8 mld USD (+42%), a import osiągnął poziom 44,3 mld USD (+24%).
  • Arabia Saudyjska zamierza utrzymać wydobycie ropy na poziomie 9 mln bd. Zamierza też w ciągu 4 lat zwiększyć swoje moce wydobywcze z 11 do 12,5, a nawet do 15 mln bd.
  • Biały Dom planuje pokrycie przez pasażerów kosztów dbałości o bezpieczeństwo lotów (chodzi o koszty kontroli na 420 lotniskach). Według tej propozycji na ceny biletów zostanie przeniesionych 1,5 mld USD (ceny biletów mają wzrosnąć o 3-8 USD). Przewoźnicy protestują twierdząc, że spowoduje to utratę ok. 20 tys. miejsc pracy i osłabi sytuację finansową przewoźników.
  • OECD walcząc z praniem pieniędzy posiada specjalną grupę zadaniową (FATF/GAFI). Na jej "czarnej liście" jest obecnie 31 państw.
  • Kolejny spór Unia-USA. Bruksela wydała dyrektywę, by opakowania drewniane nie posiadały kory (skrzynie, palety). Sprawa dotyczy niemal 80% towarów importowanych z USA do Unii. USA protestują i proponują przesunąć wprowadzenie dyrektywy w życie o rok.
  • Największy producent samochodów osobowych w Chinach grupa FAW będzie montowała razem z czeską Skodą model Octavia.
  • Koreański Hyundai w dalszym ciągu ma kłopoty z budową w Słowacji fabryki samochodów. Budowa miała być ukończona we wrześniu 2005 roku, a produkcja miała rozpocząć się w 2006. Budowa ma pochłonąć 1,1 mld USD, a fabryka ma zatrudnić 2800 pracowników i produkować 300 tys. samochodów.
  • USA szacują, że bezprawne kopiowanie ich wyrobów powoduje straty u amerykańskich producentów rzędu 13,4mld USD. Zarzut piractwa stawiany jest 67 krajom. W skali całego świata straty te szacowane są na 25-30 mld USD. USA walcząc o zmniejszenie deficytu handlowego z Chinami zarzucają im, że z tego powodu straciły 2,5 mld USD.
  • Po kolejnej podwyżce przez amerykański Fed (już szóstej podwyżce o 0,25 punktu procentowego) MFW zwrócił się do Europejskiego Banku Centralnego, by on nie podnosił stóp. Uważa on, że bez tej zmiany jest możliwa kontynuacja dotychczasowej polityki.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

INFORMACJE ZE ŚWIATOWEGO RYNKU STALI

Ostatnie dwa lata to okres szybkich zmian na światowym rynku stali. Obserwatorzy globalnej gospodarki zwrócili baczną uwagę na ten rynek, gdy Biały Dom wprowadził zaporowe cła na stal sprowadzaną do USA, mając na uwadze ochronę amerykańskich hut przed konkurencją. Decyzja ta była niefortunna. Nie tylko dlatego, że wywołała spory sprzeciw wielu liczących sie gospodarczo krajów, ale także z tego powodu, że USA musiały się z niej wycofać pod wpływem werdyktu WTO. Organizacja ta stwierdziła, że ta decyzja jest sprzeczna z zasadami wolnego handlu obowiazującymi członków tej organizacji i upoważniła skarżące kraje do zastosowania retorsji w postaci karnych ceł na wybrane towary. Drugim ważnym czynnikiem był szybki wzrost zapotrzebowania na stal na światoowych rynkach ( w tym spore zakupy zagranicznej stali przez Chiny). Spowodowało to szybki wzrost tak cen stali, jak i złomu, rudy oraz innych surowców hutniczych.

W 2004 roku w poszczególnych krajach wyprodukowano następujące ilości stali: Chiny-272,5 mln ton, Japonia-112,7 mln ton, USA-98,5 mln ton, Rosja-64,3 mln ton, Korea Płd.-47,5 mln ton, Niemcy-46,4 mln ton, Ukraina-38,7 mln ton, Brazylia -32,9 mln ton, Indie-32,6 mln ton.

W tej bardzo dynamicznie zmieniającej się sytuacji wysoko należy ocenić koncepcję rozwojową zrealizowaną przez Lakshmi Mittala, hinduskiego właściciela światowej grupy hut Mittal Steel. W 2004 roku przychody grupy wzrosły o 132% do 22,3 mld USD, a zysk z 1,32 mld USD w 2003 roku do 4,7 mld USD w 2004 roku. Grupa zajęła pierwsze miejsce na światowej liście producentów stali.

Mittal Steel nie zatrzymała się w swojej ekspansji. Przejmując kontrolę nad ISG (był to wydatek rzędu 4,5 mld USD) koncern L. Mittala zwiększy w 2005 roku swoją produkcję do 62 mln ton (w 2004 roku była ona na poziomie 42 mln ton). W tym roku ma on w planie przejęcie kontroli nad turecką hutą Eregli Demir Celik.

W Polsce Mittal Steel jest właścicielem Ispat Polska Stal (dawny PHS), która zaopatruje w stal 70% polskiego rynku). Ta grupa także odniosła sukces na rynku (mówi się, że jej zysk wyniósł ok. 1 mld zł). W jej planach jest przejęcie kontroli nad Hutą Częstochowa. Konkurentem Mittala w Polsce są połączone siły polskiegp Złomrexu i ukraińskiego Donbasu (który od dłuższego czasu konkuruje z Mittalem o Hutę Częstochowa. Obie firmy planują doprowadzenie do konsolidacji pozostałych, jeszcze nie sprywatyzowanych polskich hut.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: