eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kupno mieszkania - co jest ważne?

Kupno mieszkania - co jest ważne?

2011-12-19 00:10

Kupno mieszkania - co jest ważne?

Na jakim rynku szuka Pan/Pani mieszkania? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Wybierając mieszkanie kupujący największą wagę przykładają do lokalizacji, ceny za mkw oraz sprawdzenia możliwości finansowania zakupu nieruchomości. Kupującym coraz częściej zależy także na bezpieczeństwie transakcji oraz dostępie do większej ilości ofert - aż 85 proc. respondentów dopuszcza możliwość skorzystania z usług pośrednika nieruchomości - wynika z badania przeprowadzonego przez wyszukiwarkę nieruchomości morizon.pl.
Wyszukiwarka nieruchomości morizon.pl zapytała swoich użytkowników o kwestie, które są dla nich najważniejsze przy wyborze mieszkania. W ankiecie wzięło udział ponad 350 osób aktualnie zainteresowanych zakupem własnego „M”. Wnioski z badania prezentujemy w poniższym raporcie.

Mniej chętnych na mieszkania od dewelopera

Kryzys na rynku nieruchomości sprawił, że coraz mniej z nas decyduje się na kupno mieszkania na rynku pierwotnym. Chęć nabycia nieruchomości wyłącznie od dewelopera zadeklarowało jedynie 8,5 proc. respondentów, z czego blisko 80 proc. to osoby w wielu 36+. Większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania na rynku wtórnym – 30,2 proc. uczestników badania deklaruje zainteresowanie zakupem. Najwięcej, bo aż 61 proc. Polaków, szuka jednocześnie mieszkania na obu rynkach, z czego 60 proc. z nich to osoby w wieku 29-35, dla których najważniejszym czynnikiem jest cena za metr kwadratowy. „Jeszcze do niedawna zauważalny był trend, że potencjalnym młodym nabywcom zależy na zakupie mieszkania bezpośrednio od dewelopera – był to priorytet dwóch na trzy osoby. Do nowych mieszkań najbardziej przekonywały niskie opłaty czynszowe oraz możliwość aranżacji lokum zgodnie ze swoimi potrzebami, a także nadzieja na wzrost wartości nieruchomości. Aktualnie dla młodych kupujących najważniejszym czynnikiem jest cena oraz lokalizacja, dlatego częściej szukają oni mieszkania na rynku wtórnym” – mówi Bolesław Drapella, Prezes Zarządu Morizon S.A.

fot. mat. prasowe

Na jakim rynku szuka Pan/Pani mieszkania?

Na jakim rynku szuka Pan/Pani mieszkania?


Lokalizacja, cena za metr kwadratowy oraz liczba pokoi kluczowymi czynnikami

Dla zainteresowanych zakupem mieszkania najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja - na ten czynnik zwraca uwagę aż 80 proc badanych, poszukujących mieszkania na rynku pierwotnym. Coraz więcej kupujących jest świadomych, że dobra komunikacja z miejscami, w których często bywamy pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Dla osób szukających mieszkania na rynku wtórnym ważne są także sprawdzenie możliwości finansowania zakupu, które pozwoli określić na jaką nieruchomość stać kupującego, cena za metr kwadratowy, liczba pokoi, metraż, standard nieruchomości oraz infrastruktura komunikacyjna i usługowa. W przypadku kupujących zainteresowanych rynkiem pierwotnym, najważniejsze są także lokalizacja oraz cena za mkw, natomiast respondenci zwracają także uwagę na rozkład mieszkania – korzystny i funkcjonalny, który ułatwi urządzenie wnętrza zgodnie z preferencjami nabywcy, metraż oraz standard nieruchomości.

fot. mat. prasowe

Jakie 3 czynniki w najwyższym stopniu determinują Pana/Pani wybór mieszkania?

Jakie 3 czynniki w najwyższym stopniu determinują Pana/Pani wybór mieszkania?


 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.