eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ochrona sprzętu elektronicznego

Ochrona sprzętu elektronicznego

2011-12-11 00:23

Najnowsze tablety, eleganckie smartfony i laptopy w tym roku urządzenia elektroniczne znajdą się zapewne na niejednej liście wymarzonych prezentów gwiazdkowych. Wielu obdarowanych nimi szczęśliwców zacząć z nich natychmiast korzystać zacznie wprowadzając do swoich nowych gadżetów dane osobowe, kontakty, zdjęcia i pliki multimedialne. Nie tak szybko - ostrzega firma McAfee. Gdy nowe urządzenia są całkowicie pozbawione ochrony, mogą być bardzo podatne na zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem lub techniki inżynierii społecznej, które mogą doprowadzić do kradzieży informacji osobistych.

Przeczytaj także: Trojan dla Androida czyści konta

Cyberprzestępcy rozszerzają zakres swojej działalności na zróżnicowane urządzenia i platformy. Specjaliści z McAfee LabsTM informują, że choć szkodliwe programy atakujące komputery Mac i urządzenia mobilne nie są jeszcze bardzo powszechne, to jednak stają się coraz liczniejsze. Jednocześnie w dalszym ciągu nieprzerwanie rośnie liczba zagrożeń komputerów osobistych.

„Aby chronić informacje osobiste, tożsamości i pieniądze konsumenci muszą pamiętać o zabezpieczeniu nowych urządzeń już na wczesnym etapie ich konfiguracji” - powiedział Gary Davis, dyrektor ds. globalnego marketingu produktów dla użytkowników indywidualnych w firmie McAfee. „Warto zauważyć, że teraz rodziny mogą to zrobić dużo łatwiej i taniej. Wystarczy kupić produkt do ochrony wszystkich posiadanych urządzeń i w prosty sposób zarządzać nim za pomocą jednej konsoli. Powinno to ułatwić użytkownikom zabezpieczenie nowego sprzętu od samego początku”.

Firma McAfee zachęca konsumentów do podjęcia prostych środków ostrożności, aby zapewnić ochronę im samym i ich urządzeniom nie tylko w okresie świątecznym, ale także w całym 2012 r.

1. Chroń swoje dane. W przeprowadzonym niedawno globalnym badaniu użytkownicy, którzy korzystają z Internetu w domu, oszacowali wartość swoich zasobów cyfrowych (takich, jak zdjęcia, informacje kontaktowe i pliki związane z rozrywką) na ok. 37 tys. dolarów. Mieszkańcy Ameryki Północnej wycenili swoje zasoby jeszcze wyżej na niemal 55 tys. dolarów.

Warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem produktu, który oferowałby nie tylko funkcje tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych, ale także zawierałby zaawansowane zabezpieczenia pozwalające zlokalizować utracone urządzenie, a także zdalnie je zablokować i usunąć dane w przypadku zgubienia lub kradzieży.
  • Ankieta magazynu „Good Housekeeping” z sierpnia 2011 r. wykazała, że 30% użytkowników nie tworzy kopii zapasowych plików. Zarazem statystyki dowodzą, że średnio co 3 sekundy ma miejsce awaria dysku twardego.
  • Chroń najważniejsze pliki: prywatne zdjęcia, efekty swojej pracy oraz dane finansowe.
2. Jeśli masz nowy komputer lub urządzenie firmy Apple, w tym również produkt z serii iPad lub iPhone, zastosuj na nim te same sprawdzone metody, co w przypadku komputerów stacjonarnych.
  • Popularność komputerów i urządzeń firmy Apple spowodowała wzrost zagrożeń ukierunkowanych na produkty z systemem Mac OS X. Zgodnie z danymi McAfee Labs pod koniec 2010 r. istniało 5 000 szkodliwych programów na platformę Mac, a ich liczba co miesiąc rośnie o 10%.
W ramach profilaktyki pomyśl o zainstalowaniu oprogramowania zabezpieczającego opracowanego z myślą o urządzeniach Mac, ponieważ zagrożenia ukierunkowane na tę platformę są coraz liczniejsze. Wypróbuj oferowaną przez firmę Apple nową usługę iCloud, która udostępnia narzędzia do synchronizacji, zabezpieczania i tworzenia kopii zapasowych danych. Wykorzystaj wbudowane ustawienia ochrony nowego urządzenia, ustalając hasło chroniące dostęp.

3. Jeśli masz nowy komputer lub netbooka, upewnij się, że urządzenie jest wyposażone w oprogramowanie zapewniające kompleksową ochronę. Nie wystarczy do tego sam program antywirusowy. Pamiętaj też o systematycznym tworzeniu kopii zapasowych.
  • Każdego dnia pojawia się 8 900 nowych niebezpiecznych serwisów internetowych (źródło: raport firmy McAfee o zagrożeniach w II kwartale).
  • W 2010 r. straty spowodowane przez szkodliwe oprogramowanie kosztowały amerykańskich konsumentów 2,3 mld USD (źródło: magazyn „Consumer Reports”).
Funkcje oprogramowania zabezpieczającego powinny obejmować co najmniej ochronę antywirusową działającą w czasie rzeczywistym, dwukierunkową zaporę, mechanizmy ochrony przed oprogramowaniem szpiegującym i phishingiem (wyłudzaniem danych) oraz opcje bezpiecznego wyszukiwania. Dodatkowe funkcje to między innymi ochrona przed spamem, mechanizmy kontroli rodzicielskiej, ochrona sieci bezprzewodowej oraz zabezpieczenie przed kradzieżą (szyfrowanie poufnych dokumentów finansowych).

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: