eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biogazownia rolnicza w Rzeczycach

Biogazownia rolnicza w Rzeczycach

2011-12-01 13:22

Biogazownia rolnicza w Rzeczycach

Budowa biogazowni w Rzeczycach © fot. mat. prasowe

W ostatnich dniach firma Wolf System rozpoczęła budowę kolejnej biogazownii rolniczej na Śląsku. Inwestycja realizowana jest w Rzeczycach w gminie Rudziniec. Budowa potrwa około 12 miesięcy. Infrastrukturę biogazowni w Rzeczycach przygotuje śląska firma Wolf System, która brała również udział w budowie instalacji w Kostkowicach.

Przeczytaj także: Biogazownia w Borzęciczkach

Nowo powstająca biogazownia rolnicza w Rzeczycach to druga, po zakładzie w Kostkowicach, realizacja tego typu w województwie śląskim. Inwestorem instalacji jest spółka Polskie Biogazownie „Energy Rzeczyce”. Budowa rozpoczęła się pod koniec listopada 2011, jej zakończenie zaplanowane jest na wrzesień przyszłego roku. Jednak, jak przekonuje inwestor, termin ten może ulec przesunięciu ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe. Zakład w Rzeczycach docelowo osiągnie moc na poziomie 1 lub 2 MW. W skład instalacji wejdzie 5 zbiorników żelbetowych do przechowywania substratu i przeznaczonych do fermentacji, które wybuduje śląska firma Wolf System.

„W tym roku to już 4 budowa biogazowni rolniczej realizowana przez Wolf System i kolejna tego typu instalacja na Śląsku. Sieć biogazowni w naszym kraju nie jest mocno rozbudowana, dlatego też cieszy mnie kolejny tego typu zakład powstający tym razem w rejonie śląskim” – mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System.

Infrastruktura biogazowni w Rzeczycach będzie składać się z dwóch agregatów kogeneracyjnych, pozwalających na spalanie biogazu i produkcję energii elektrycznej oraz cieplnej. Głównym substratem stanowiącym wkład do komór fermentacyjnych będzie kiszonka zielona z kukurydzy, a także roślinne oleje odpadowe, młóto browarniane oraz gnojowica dostarczaną z sąsiadującej z instalacją fermy. Z kolei uzyskany w procesie fermentacji nawóz będzie wywożony na pola uprawne.

fot. mat. prasowe

Budowa biogazowni w Rzeczycach

Budowa biogazowni w Rzeczycach


Kolejne biogazownie na mapie Polski przyczyniają się do produkcji zielonej energii bez szkodliwych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, powstających w elektrociepłowniach opalanych węglem. Dlatego tak ważne jest, aby zakłady podobne jak ten powstający w Rzeczycach, w efekcie zbudowały stabilną sieć wytwarzającą ekologiczny prąd oraz energię cieplną. Warto zaznaczyć, że w Polsce ilość biomasy nadającej się do produkcji biogazu jest porównywana z tą w krajach zachodnich, jednak jej wykorzystanie jest wciąż mało efektywne.

Przeczytaj także: Biogazownia w Kostkowicach Biogazownia w Kostkowicach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: