eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rzetelność polskich firm 2011

Rzetelność polskich firm 2011

2011-11-24 10:31

Rzetelność polskich firm 2011

Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej, którymi w pierwszej kolejności powinien zająć się n © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nowy rząd powinien zająć się przede wszystkim kiepskim prawem, wysokimi kosztami pracy i biurokracją, która utrudnia funkcjonowanie firm tak uważają przedsiębiorcy uczestniczący w programie Rzetelna Firma. W badaniu "Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 trendy i bariery" ich ocenie poddana została także rzetelność polskich firm, do której podchodzą z mieszanymi uczuciami.

Przeczytaj także: Rzetelne firmy w dobrej kondycji

W badaniu uczestnicy największego w Polsce zrzeszenia przedsiębiorców, których liczba w listopadzie br. przekroczyła 40 tysięcy, zostali poproszeni o wskazanie barier uniemożliwiających prowadzenie rzetelnej działalności gospodarczej, które jak najszybciej powinien usunąć nowy rząd. W pierwszej kolejności oczekują oni poprawy jakości przepisów prawnych. Obowiązujące przepisy prawa są dla 42% przedsiębiorców, niespójne, niestabilne i do tego nieczytelne. Z kolei dla 28 proc. ankietowanych główną przeszkodę w swobodnym funkcjonowaniu firmy stanowi nadmierna biurokracja. Według przedsiębiorców wiele do życzenia pozostawiają współpraca z urzędami i instytucjami administracji państwowej, obowiązujące procedury i szybkość działania urzędników. Na trzecim miejscu przedstawiciele polskiego biznesu umieścili wysokie koszty pracy. Ponad jedna czwarta przedsiębiorców uważa, że priorytetem rządu powinna być redukcja wydatków, jakie ponoszą zatrudniając pracowników, takie jak płaca minimalna, składki ZUS czy składki zdrowotne.

fot. mat. prasowe

Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej, którymi w pierwszej kolejności powinien zająć się n

Bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej, którymi w pierwszej kolejności powinien zająć się nowy rząd

„W ostatnich latach środowiska przedsiębiorców zgłosiły rządzącym tysiące barier i absurdów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Niestety, stan finansów państwa oraz niekorzystna sytuacja gospodarcza na świecie nie pozwolił na przeprowadzenie niezbędnych reform. Zabrakło też odwagi politycznej rządzący woleli zachować status quo niż wchodzić z jakąś grupą zawodową lub społeczną na wojenną ścieżkę. To badanie pokazuje, że przedsiębiorcy oczekują od nowego rządu zdecydowanych zmian.” – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Przedsiębiorcy, uczestniczący w programie Rzetelna Firma, w badaniu „Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 trendy i bariery” ocenili również polskie firmy. Barierą w działaniu mogą bowiem być także partnerzy biznesowi, których niesolidność przekłada się na działalność i wizerunek firmy. Jak pokazuje badanie, ich stosunek do poziomu rzetelności rodzimych podmiotów gospodarczych jest ambiwalentny. Zdaniem 36 proc. ankietowanych, nie zmienił się on w ciągu ostatniego roku. Niewiele mniej respondentów, bo aż 32 proc., zauważyło pogorszenie się rzetelności polskich firm. Wśród badanych jedynie 15 proc. optymistycznie patrzy na zmiany zachodzące w polskim biznesie, obserwując poprawę solidności i transparentności przedsiębiorstw. Niewielu ankietowanych przedsiębiorców dostrzega zdecydowane pogorszenie lub poprawę rzetelności polskich firm.

fot. mat. prasowe

Poziom rzetelności polskich firm w ciągu ostatniego roku

Poziom rzetelności polskich firm w ciągu ostatniego roku


„Wyniki pokazują, że polscy przedsiębiorcy mają mieszane uczucia co do rzetelności firm, z którymi prowadzą interesy. Prowadzący własne firmy mogą napotykać problemy nie tylko ze strony przepisów czy administracji państwowej, ale także niesolidnych partnerów biznesowych, którzy zalegają z płatnościami czy też nie dostarczają towaru w terminie. Dlatego ważne jest, by przedsiębiorcy wymagali dobrych działań nie tylko od rządzących, ale też od siebie samych. Oparcie biznesu na rzetelnych zasadach służy wszystkim.” – stwierdza Waldemar Sokołowski.

Badanie „Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 - trendy i bariery” pokazuje, że:
  • biurokracja i wysokie koszty pracy to główne bariery w działalności gospodarczej, którymi powinien zająć się nowy rząd;
  • stosunek przedsiębiorców do rzetelności innych firm jest ambiwalentny 36 proc. uważa, że poziom rzetelności się nie zmienił, 32 proc. uznaje, że się pogorszył.

Informacja o badaniu
Badanie „Rzetelność polskich przedsiębiorstw 2011 - trendy i bariery” zostało przeprowadzone w listopadzie 2011 na grupie 1009 przedsiębiorstw, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: