eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakie kursy językowe i szkoleniowe wybierają Polacy?

Jakie kursy językowe i szkoleniowe wybierają Polacy?

2011-11-21 09:37

Jakie kursy językowe i szkoleniowe wybierają Polacy?

Jakich języków obcych uczyli się Polacy w latach 2001-2011? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Angielski, niemiecki, hiszpański, francuski - takich języków uczyli się Polacy dekadę temu. A dziś te standardy są wypierane m.in. przez języki skandynawskie -podaje ESKK. Rewolucja nie ominęła również innych preferencji edukacyjnych - na przełomie wieków królowały kursy z zakresu księgowości, kadr czy psychologii. Dziś Polacy wybierają szkolenia z projektowania ogrodów i wnętrz oraz obsługi Office'a. Co jeszcze zmieniło się w ciągu ostatniej dekady?

Przeczytaj także: Polacy najchętniej wybierają kursy językowe

fot. mat. prasowe

Jakich języków obcych uczyli się Polacy w latach 2001-2011?

Jakich języków obcych uczyli się Polacy w latach 2001-2011?

Jeszcze 10 lat temu w Polsce królowały standardowe języki obce. Na tym podium do dzisiaj trwają niezmiennie angielski wybierany przez co piątego Polaka oraz niemiecki, w którym kształci się co dziesiąty rodak. Ciekawe zmiany dokonały się jednak w obrębie kolejnych najpopularniejszych języków obcych: - Obecnie na trzecim miejscu znajduje się język norweski, którego w ogóle nie było w pierwszej dziesiątce w 2001 roku. 10 lat temu dość popularna była na przykład nauka amerykańskiego angielskiego. Dzisiaj „amerykański sen” już nie nęci Polaków jak kiedyś, dlatego język amerykański spadł na dość odległe miejsce – wyjaśnia Magdalena Szajbe z ESKK, szkoły z kursami na odległość.

Według danych zbieranych przez ESKK w latach 2001-2011 moda na naukę języków skandynawskich trwa w najlepsze. Obecnie w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kursów językowych mocne miejsce, obok norweskiego, zajmują również duński i szwedzki. Co ciekawe, ten ostatni jest nawet bardziej popularny niż rosyjski. Język wschodniego sąsiada od 10 lat niezmiennie cieszy się takim samym zainteresowaniem Polaków znajdując się na dość odległej, ale bezpiecznej pozycji. Jednak w ostatnich miesiącach zauważa się wzrost zainteresowania biznesowym rosyjskim.

A co z chińskim, który przez wielu jest prognozowany jako język mogący zawładnąć niebawem światową gospodarką? – Na razie wciąż bardziej popularna jest nauka angielskiego wykorzystywanego w biznesie, choć odnotowujemy większe zainteresowanie chińskim z elementami biznesu. Kilka lat temu w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kursów językowych wybieranych przez Polaków znajdował się nawet japoński, dziś ta moda nieco przygasa, również ze względu na sytuację ekonomiczną w Japonii – zdradza Magdalena Szajbe z ESKK. Takie chwilowe mody na naukę oryginalnego języka obcego są dość częste, na przykład w poprzednich latach bardziej popularne były arabski i czeski, które przeżywały wówczas swoje złote czasy.

fot. mat. prasowe

Z czego dokształcali się Polacy w latach 2001-2011?

Z czego dokształcali się Polacy w latach 2001-2011?

Polacy pokochali norweski

Skąd zatem taka popularność języka norweskiego, który zaledwie w ciągu dziesięciu lat awansował z dwunastego miejsca najczęściej wybieranych języków obcych na miejsce trzecie? Z pewnością duże zainteresowanie tym językiem wynika z coraz większej liczby Polaków podejmujących pracę stałą lub dorywczą w krajach skandynawskich.

Według raportu „Polonia w Oslo 2010” wykonanym przez norweski instytut Fafo Oestforum, Polacy najczęściej pracują tam w przemyśle budowlanym oraz handlowym. Obecnie w polskich serwisach pracy znajduje się nawet niemal 300 aktualnych ofert łączonych ze znajomością norweskiego. Poszukuje się zarówno Polaków do pracy w Norwegii, np. cieśli budowlanych, mechaników samochodowych czy kucharzy, jak również do pracy w Polsce, na takie stanowiska jak specjalista ds. obsługi klienta, księgowy, specjalista od reklamy, lekarz. Zainteresowanie wyjazdem do pracy do Norwegii wynika też z kondycji tamtejszej gospodarki – Norwegia od lat niezmiennie zajmuje czołowe miejsca w rankingu ONZ na najlepsze miejsca do życia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: