eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Finanse gospodarstw domowych w IV kw. 2011

Finanse gospodarstw domowych w IV kw. 2011

2011-11-10 11:50

Finanse gospodarstw domowych w IV kw. 2011

Barometr KPF-IRG © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W IV kwartale 2011 r. wartość Barometru KPF-IRG spadła z 67,0 do 66,0 punktów. Spadek ten wystąpił po jednorazowym odbiciu w poprzednim kwartale. Siła tego spadku świadczy jednak, że kontynuowana jest średnioterminowa tendencja spadkowa wartości barometru. Wynik ten może niestety oznaczać utrzymanie obecnie obserwowanej stagnacji na rynku kredytów - szczególnie w obszarze kredytów konsumpcyjnych - podaje opracowanie "Sytuacja na rynku consumer finance. IV kwartał 2011 roku", przygotowane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

fot. mat. prasowe

Barometr KPF-IRG

Barometr KPF-IRG

Obecny wzrost rynku kredytowego jest konsekwentnie utrzymywany dzięki wzrostom obserwowanym w segmencie kredytów mieszkaniowych (wzrost miesięczny średnio o ok. 0,8% po oczyszczeniu ze zmian kursowych, tj. ok. 11% w ujęciu r/r), a segment kredytów konsumpcyjnych przechodzi załamanie przy obserwowanej tendencji spadkowej. Taka sytuacja jest spowodowana głównie regulacjami ograniczającymi dostęp do kredytu, ale również wynika z relatywnie niskiej dynamiki dochodów gospodarstw domowych, co przekłada się na brak zdolności do finansowania krótkookresowych potrzeb konsumpcyjnych – te zaś głównie finansowane są z kredytu konsumpcyjnego. W danych NBP widoczne jest również, jak bardzo na znaczeniu zyskuje kredyt mieszkaniowy. O ile w 2004 roku kredyty na ten cel stanowiły zaledwie 30% wszystkich kredytów udzielonych gospodarstwom domowym, to obecnie ich udział jest dwukrotnie większy (60%).

Uwzględniając negatywne wskazania Barometru oraz informacje docierające z rynku kredytowego wydaje się więc, że uzyskanie wzrostu w segmencie kredytów konsumenckich w bieżącym roku jest praktycznie niemożliwe, a całkowita dynamika rynku kredytów dla gospodarstw domowych na poziomie ok. 7% (rdr, po oczyszczeniu ze zmian kursowych) może być podtrzymana jedynie dzięki aktywności banków w udzielaniu kredytów mieszkaniowych, jakkolwiek w tym segmencie należy się spodziewać negatywnego oddziaływania „zaostrzonej” rekomendacji „S”.

Obecny spadek wartości Barometru jest w głównej mierze uwarunkowany pogorszeniem klimatu do oszczędzania, co oznacza, że gospodarstwa domowe mniej chętnie dostarczają środki dla banków na prowadzenie akcji kredytowej. W konsekwencji, mniejsza płynność wpływa na podniesienie kosztów sektora bankowego i czyni kredytowanie sektora gospodarstw domowych mniej opłacalnym.

Pogorszenie opinii widoczne jest w obszarze sytuacji finansowej gospodarstwa domowego. Gospodarstwa domowe spodziewają się, że będzie się ona pogarszać, co również znajduje odbicie w zwiększonych obawach dotyczących sytuacji na rynku pracy. Niestety, oprócz klimatu do oszczędzania, pogarszają się także perspektywy dla oszczędności gospodarstw domowych. Zatem, nie tylko gospodarstwa domowe obserwują gorsze warunki lokowania wolnych środków, ale również na skutek bardzo wolno rosnących realnych dochodów nie mają możliwości oszczędzania, co dodatkowo ogranicza wielkość środków na prowadzenie akcji kredytowej. Jedynie w obszarze prognozy zakupu dóbr trwałego użytkowania, gospodarstwa domowe w IV kwartale 2011 r. poprawiły swoje przewidywania. Wzrost jest jednak bardzo niewielki, wskaźnik oczyszczony z wahań krótkookresowych pozostał na zbliżonym poziomie i raczej nie należy spodziewać się wzrostu dynamiki w segmencie zakupów dóbr trwałych (obecnie dynamika zakupów RTV-AGD jest na poziomie poniżej 5% w ujęciu rocznym).

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.