eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Firmy dbają o bezpieczeństwo informacji

Firmy dbają o bezpieczeństwo informacji

2011-11-03 11:31

Według ogólnoświatowego badania "Globalny stan bezpieczeństwa informacji 2012" ("The 2012 Global State of Information Security Study"), prowadzonego przez magazyny CIO i CSO oraz PwC, prawie 3/4 respondentów na świecie uważa, że działania zapewniające bezpieczeństwo informacji w ich organizacjach są skuteczne. Co ważne, odsetek osób przekonanych o efektywności stosowanych rozwiązań zmniejszył się jednak aż o 12 punktów procentowych od 2006 r. Prawie połowa europejskich respondentów wskazuje, że - przy rosnącym poziomie ryzyka - zapewnienie bezpieczeństwa staje się coraz trudniejsze ze względu na niewystarczające środki finansowe.

Przeczytaj także: Bezpieczne dane firmowe na urządzeniach mobilnych

Badanie zostało przeprowadzone przez PwC we współpracy z magazynami CIO i CSO. W corocznej ankiecie udział wzięło ponad 9600 dyrektorów ds. bezpieczeństwa z 138 krajów, w tym z Polski.

Prawie połowa ankietowanych firm uważa, że spełnia jednocześnie dwa ważne kryteria skuteczności w obszarze bezpieczeństwa, czyli zarówno posiada kompleksową strategię ochrony informacji, jak i aktywnie ją realizuje. Prawie 30% organizacji jest zdania, że lepiej radzi sobie ze stworzeniem strategii niż jej wypełnieniem, podczas gdy 15% wręcz odwrotnie - skoncentrowało się na aktywnym przeciwdziałaniu zagrożeniom, wykazując mniej konsekwencji w pracach nad strategicznym podejściem do bezpieczeństwa. Do biernego reagowania na pojawiające się zagrożenia – rezygnując z podejścia strategicznego – ogranicza się aż 14% respondentów.

Jeżeli jednak zaostrzymy kryteria przyjmując, iż liderem jest przedsiębiorstwo, które posiada jednocześnie:
  • wdrożoną kompleksową strategię bezpieczeństwa informacji,
  • CISO lub jego odpowiednika, który raportuje bezpośrednio do zarządu,
  • wdrożony proces okresowego pomiaru skuteczności i przeglądu polityki bezpieczeństwa,
  • zrozumienie natury naruszeń bezpieczeństwa, z jakimi się zetknęła,

to jedynie 13% respondentów zakwalifikowało się do ścisłej czołówki. „Dzięki znacznie szerszemu stosowaniu dostępnych mechanizmów obrony przed zagrożeniami, rejestrują oni około połowę mniej incydentów niż całość populacji. Nie dziwi więc, że aż 93% z tych firm uważa swoje działania w zakresie bezpieczeństwa za skuteczne” – podkreśla Jeremi Gryka, wicedyrektor w zespole ds. systemów i kontroli wewnętrznej PwC.

Najwięcej liderów odnotowaliśmy w branży nowych technologii (15%), produkcji przemysłowej (13%), usług finansowych (10%), najmniej zaś – w ochronie zdrowia, agendach rządowych, sektorze energetycznym i mediów (po 4%) oraz przemyśle lotniczym i obrony narodowej (2%).

Jak wynika z badania, rośnie świadomość istniejących zagrożeń – w tym roku już ponad 80% respondentów na świecie potrafiło udzielić konkretnych informacji na temat częstotliwości, rodzaju i źródeł naruszeń bezpieczeństwa, jakich doświadczyła ich organizacja.

„Jest to ogromny postęp, gdyż zaledwie kilka lat temu blisko połowa respondentów nie umiała odpowiedzieć na najbardziej podstawowe pytania dotyczące charakteru naruszeń bezpieczeństwa” – podkreśla Jeremi Gryka. Największy wzrost wiedzy nt. naruszeń bezpieczeństwa widoczny jest obecnie w branży lotniczej i obrony narodowej, usług finansowych, technologii, telekomunikacji oraz w sektorze publicznym.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: