eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2011

Przetargi - raport IX 2011

2011-10-28 13:27

Przeczytaj także: Przetargi - raport VIII 2011


Brak reform, spadek inwestycji. Nadciąga kryzys?

Według danych GUS produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu 2011r. była o 7,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2010 roku i o 13 proc. wyższa niż w sierpniu. Za dobre wyniki odpowiada przede wszystkim przemysł i budownictwo.

Najlepsze wyniki odnotowano w działach przetwórstwa przemysłowego, gdzie sprzedaż wzrosła o 8,7 proc. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy wzrost produkcji odnotowano w produkcji mebli – o 20,5 proc., oraz metali – o 18,9 proc., a także wyrobów z metali – o 16,7proc. Spadek odnotowano zaś w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 18,2 proc.

Dobre wyniki sprzedaży odnotowały we wrześniu także przedsiębiorstwa budowlane. Była ona wyższa o 18,1 proc. niż przed rokiem i o 18,3 proc. wyższa niż w sierpniu br. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż produkcji budowlano-montażowej we wrześniu była wyższa o 17,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 18,3 proc. niższa niż przed miesiącem.

Wzrost zarówno w ujęciu rocznym oraz miesięcznym miał miejsce we wszystkich działach budownictwa, co wskazuje iż ożywienie w tym sektorze ma charakter trwały. W pierwszych trzech kwartałach br. produkcja budowlano-montażowa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, była wyższa o 18,2 proc.

Według analityków, w październiku 2011 tempo wzrostu produkcji przemysłowej będzie nieco niższe od notowanego we wrześniu i powinno być zbliżone do 7 proc. Nadal dobre wyniki, przekraczające 8 proc., powinno zanotować przetwórstwo przemysłowe. Na wysokie tempo wzrostu możemy też liczyć w zakresie produkcji budowlano-montażowej.

W trzecim kwartale wzrost PKB nie będzie niższy niż w pierwszym półroczu, a w całym 2011 roku wyniesie nie mniej niż 4 proc.

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu spadło o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 2,8 proc. Wrzesień był drugim miesiącem z rzędu, w którym zatrudnienie malało. Pracodawcy bardzo ostrożnie przyjmują nowych pracowników. Dlatego w kolejnych miesiącach sytuacja może się powtórzyć.

W opinii organizacji pracodawców, przedsiębiorców niepokoi sytuacja gospodarcza w wielu krajach europejskich. Obawiają się o przyszłą koniunkturę i niechętnie tworzą nowe miejsca pracy. Raczej wykorzystują dotychczasowy potencjał. Ograniczenie w tym roku wydatków Funduszu Pracy spowodowało, że urzędy pracy mają mniej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych. Jeszcze w 2010 roku dzięki stażom, szkoleniom, pracom interwencyjnym i innym formom aktywizacji skierowały one na rynek ok. 700 tys. bezrobotnych i o tyle zmniejszyła się ich liczba w skali roku.

We wrześniu 2011 r. w porównaniu do sierpnia br. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, natomiast stopa bezrobocia pozostała na poziomie sprzed miesiąca – stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 11,8 proc. W stosunku do analogicznego okresu ub. roku nastąpił wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia. Większa niż przed miesiącem, ale mniejsza niż przed rokiem, była liczba bezrobotnych nowo zarejestrowanych.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: