eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Problemy rynku pracy w UE

Problemy rynku pracy w UE

2011-10-31 09:44

Światowy lider w outsourcingu kadrowo-płacowym, firma ADP, opublikowała tegoroczną edycję raportu "Europe at Work". Publikacja zawiera przegląd i porównanie najważniejszych zagadnień ekonomicznych i społecznych dotyczących krajów europejskich. Najważniejsze kwestie zawarte w raporcie to m.in.: problem bezrobocia, struktura zatrudnienia w europejskich firmach oraz wskaźniki ekonomiczne związane z inwestycjami zagranicznymi. Badania przeprowadzono w 30 krajach europejskich.
W tej edycji w badaniu po raz pierwszy wzięły udział Węgry. Tegoroczny raport ujawnił także kilka zaskakujących faktów, np.:
  • Na Litwie wskaźnik zatrudnienia kobiet jest wyższy niż mężczyzn
  • W Holandii 75% aktywnych zawodowo kobiet pracuje na niepełnym etacie
  • Włochy są krajem z największą liczbą przedsiębiorstw
  • Średni koszt pracy w Bułgarii wynosi 2,42 euro za godzinę
  • W Danii koszt pracy wynosi 34,82 euro za godzinę
  • Europejczycy średnio przepracowują 40,5 h tygodniowo
  • Pracownicy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji stanowią 45% zatrudnienia w Europie
Raport pokazuje także wyraźnie problemy, przed jakimi stają współczesne rynki pracy. Są to z jednej strony zmiany demograficzne (starzejące się społeczeństwa oraz malejący przyrost naturalny), z drugiej rosnące bezrobocie. Od 2008 roku w Europie stale obserwuje się spadek zatrudnienia. Obecnie w obszarze UE 58% populacji powyżej 15 roku życia jest aktywna zawodowo (jako aktywnych zawodowo rozumie się wszystkie osoby pracujące oraz zarejestrowanych bezrobotnych). Średni poziom zatrudnienia w obszarze Unii Europejskiej wynosi 64,6%. To o 3% mniej niż w Stanach Zjednoczonych (67,6%) i aż 5% mniej niż w Japonii (70%). W Polsce średni poziom zatrudnienia nie przekracza 60%. W porównaniu do roku 2008, w 2009 w obszarze UE średni poziom zatrudnienia spadł o 1,3%. Z raportu wynika, że najwyższy poziom aktywności zawodowej w Europie jest w Austrii, Niemczech i Holandii, najniższy zaś w państwach śródziemnomorskich. Co ciekawe, aż 45% wszystkich pracowników w obszarze UE mieszka w trzech krajach: Niemczech, Holandii i Danii.

Spośród wszystkich pracowników Unii, 83% jest zatrudnionych w firmach, a jedynie 17 % to osoby samozatrudniające się lub pracujące w rodzinnych firmach. W Polsce odsetek zatrudnionych przez zewnętrzne podmioty szacuje się na od 70 do 80%.

Autorzy badania przyjrzeli się także strukturze zatrudnienia według płci. Okazało się, że najmniejsze różnice w procentowym zatrudnieniu kobiet i mężczyzn występują w krajach skandynawskich, największe zaś w krajach śródziemnomorskich. Być może ma to związek z utrwalonym kulturowo postrzeganiem tradycyjnych ról damskich i męskich.

Analizując strukturę zatrudnienia, warto zwrócić także uwagę na sektory zatrudnienia. Okazuje się, że 2/3 wszystkich zatrudnionych w UE pracuje w usługach, 14-34% (w zależności od kraju) w sektorze publicznym. W Europie zaledwie 5% wszystkich pracowników zatrudnionych jest w rolnictwie. Jedynie w trzech krajach (Rumunii, Polsce i Grecji) procent zatrudnienia w rolnictwie przekracza 10%. Z czego w Polsce szacuje się je na ok. 13%. Zaś najwyższy odsetek jest w Rumunii tam zatrudnienie w rolnictwie przekracza nawet 20%.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Reklama AGD w 2011 roku

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.