eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Innowacyjne firmy a rozwój organiczny

Innowacyjne firmy a rozwój organiczny

2011-10-25 11:12

Szefowie firm technologicznie innowacyjnych z Europy Środkowej patrzą w przyszłość z optymizmem - niemal 60% z nich przewiduje, że w najbliższym roku wzrosną przychody ich przedsiębiorstw. Trzy czwarte z nich zakłada rozwój organiczny, tylko niewielki odsetek planuje fuzje i przejęcia. Jednym z priorytetów na najbliższą przyszłość będzie pozyskanie i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wśród CEO firm zgłoszonych do rankingu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

Przeczytaj także: Innowacje podnoszą konkurencyjność Polski

Z tegorocznej ankiety przeprowadzonej wśród prezesów najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw technologicznie innowacyjnych z Europy Środkowej, wynika, że aż 58% z nich w najbliższym roku spodziewa się rozwoju swoich firm. To wzrost optymizmu o 4 punkty procentowe w porównaniu do ankiety przeprowadzonej rok wcześniej. Rośnie liczba prezesów, którzy są pewni, że nadchodzące 12 m-cy przyniesie ich firmie dobre wyniki, a liczba pesymistów wciąż pozostaje na bardzo niskim poziomie (3%). Mimo optymistycznych nastrojów, można przewidywać, że wzrastająca niepewność na światowych rynkach i oczekiwane spowolnienie gospodarcze, położą się cieniem również na przyszłości branży technologicznej w naszym regionie.

„Historia pokazuje, że niezależnie od koniunktury przedsiębiorstwa innowacyjne radzą sobie lepiej na rynku, niż te tradycyjne i mniej odważne. Można pokusić się nawet o wniosek, że kryzys to wręcz najlepszy okres dla innowacji, bo wtedy ujawniają się ich atuty. Nie dziwi mnie więc optymizm przedsiębiorców – uczestników programu Fast 50” – mówi Dariusz Nachyła, Partner odpowiedzialny za sektor Technologii Mediów i Telekomunikacji w Europie Środkowej, Deloitte.

Z badania przeprowadzonego przez Deloitte wynika, iż trzy czwarte CEO przewiduje, że poprawa wyników w ich firmach będzie wynikała przede wszystkim ze wzrostu organicznego. Niemal jedna piąta badanych oczekuje, że wzrost przewyższy poziom 51%, co pokazuje wyraźne zwiększenie optymistycznych nastrojów w porównaniu z poprzednim badaniem. Natomiast w zestawieniu z rokiem ubiegłym, mniejszy odsetek prezesów deklaruje chęć rozwoju poprzez fuzje i przejęcia – jest to odpowiednio 7% i 5%.

„Transakcje M&A są często narzędziem do przyśpieszenia tempa wzrostu firmy. Pozwalają po trwającym zwykle tylko kilka miesięcy intensywnym procesie transakcyjnym pozyskać nowe rozwiązania, pogłębić bazę klientów lub wejść na nowe rynki. Firmy, które dowiodły, że mogą bardzo szybko rozwijać się z powodzeniem w sposób organiczny, mogą nie odczuwać aż tak dużej potrzeby ekspansji poprzez akwizycje.” – mówi Bartosz Łuczak, Menedżer w zespole Fuzji i Przejęć, Doradztwo Podatkowe, Deloitte.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: