eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Filantropia w Polsce

Filantropia w Polsce

2011-10-21 11:44

Filantropia w Polsce

Motywacja do działań filantropijnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Promowanie postaw filantropijnych wśród młodego pokolenia. Profesjonalne wsparcie darczyńców indywidualnych w działaniach filantropijnych. Wprowadzenie bardziej przyjaznych uregulowań prawno-podatkowych. Takie postulaty wynikają z badania postaw filantropijnych wśród najzamożniejszych Polaków - "Filantropia w Polsce. Jak pomagają najzamożniejsi Polacy?" - przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Homo Homini na zlecenie Fundacji dla Polski.

Przeczytaj także: Filantropia: jesteśmy hojni i tego samego oczekujemy od biznesu

Wśród pobudek powodujących postawy filantropijne badani darczyńcy najczęściej wymieniają: chęć niesienia pomocy, satysfakcję oraz wdzięczność, zaś najbardziej wspieraną grupą są dzieci i młodzież. Pomoc udzielana jest na różne sposoby, np. poprzez prowadzenie własnej fundacji, przekazywanie darowizn dla instytucji pomocowych bądź doraźną pomoc finansową najbardziej potrzebującym, a także poprzez zaangażowanie osobiste. Jednocześnie polscy filantropii niechętnie ujawniają dane finansowe dotyczące przekazywanych środków.

fot. mat. prasowe

Motywacja do działań filantropijnych

Motywacja do działań filantropijnych

Zamożni Polacy, ofiarowując swoją pomoc, oczekują też określonych rezultatów. Uważają, że aby ich pomoc miała sens, powinna powodować znaczące i trwałe efekty, w tym przede wszystkim:
  • uzyskanie samodzielności przez osobę, która otrzymała pomoc; ważne jest, aby beneficjent umiał
    dobrze tę pomoc wykorzystać i stanął na własnych nogach,
  • zmiana percepcji i postaw społecznych.

Darczyńcy za bardzo istotne uważają też potrzebę zmiany nastawienia społeczeństwa do konkretnych problemów społecznych, które starają się rozwiązywać, np. zatrudniania osób niepełnosprawnych intelektualnie.

fot. mat. prasowe

Beneficjenci filantropii

Beneficjenci filantropii


Dodatkowo niektórzy przyznają, iż pośrednio sami mogą skorzystać na tym, iż angażują się w działalność filantropijną. Wierzą bowiem, że gdy będą przechodzić trudne chwile, ktoś również im pomoże.

Mają także nadzieję, że na wypracowanym, dobrym wizerunku skorzystają także ich firmy, co może być szczególnie cenne w czasie dekoniunktury.

Większość darczyńców uważa, że istniejące uregulowania prawno-podatkowe niewystarczająco motywują do przekazywania pieniędzy na cele społeczne. Obecnie darczyńca może pomniejszyć swój roczny dochód przed opodatkowaniem o 100% wartości darowizny, przy czym nie więcej niż do 6% dochodu. Tymczasem w Europie Zachodniej powszechne są zachęty motywujące do dzielenia się środkami. „W Niemczech prywatny darczyńca może odliczyć do 20% rocznego dochodu przed opodatkowaniem, natomiast we Francji istnieją progi: jeśli darowizna nie przekracza 521 euro, można odliczyć 75% jej wartości od rocznego dochodu przed opodatkowaniem, zaś gdy kwota jest wyższa - 66% jej wartości, ale nie więcej niż 20% rocznego dochodu - powiedział Jacek Świeca – ekspert ds. prawa w BCC.

fot. mat. prasowe

Roczna wysokość udzielanej pomocy

Roczna wysokość udzielanej pomocy


W Europie Zachodniej działalność filantropijna spotkała się z zainteresowaniem banków, które w sposób profesjonalny zajmują się doradztwem filantropijnym. „Nie można nie dostrzegać segmentu zamożnych obywateli, którzy często chcą podzielić się swym majątkiem z bardziej potrzebującymi, ale nie wiedzą, jak to zrobić. Filantropia jest więc naturalnym uzupełnieniem działalności banku – powiedziała Diane Wolter, doradca filantropijny z Banque de Luxembourg.

Informacje o badaniu
W badaniu przeprowadzonym metodą wywiadów pogłębionych wzięło udział 14 przedstawicieli grupy najzamożniejszych Polaków (wg list miesięcznika Forbes i tygodnika WPROST). Analiza została zrealizowana w ramach programu Filantropii Indywidualnej współfinansowanego przez Trust for Civil Society for Central and Eastern Europe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: