eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wizerunek medialny specjalisty PR

Wizerunek medialny specjalisty PR

2011-10-10 12:32

Wizerunek medialny specjalisty PR

Liczba publikacji dotyczących pracy w branży PR w podziale na poszczególne tematy oraz wydźwięk © fot. mat. prasowe

Powszechna opinia na temat zawodu piarowca nie znajduje odzwierciedlenia w mediach. Z badania agencji informacyjnej PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Public Relations wynika, że analizowana profesja opisywana jest w większości neutralnie (58 proc.), a w aż 36 proc. przekazu pozytywnie.

Przeczytaj także: Najbogatsi Polacy w mediach VII 2011

Z mediów wyłania się wizerunek piarowca jako osoby kreatywnej, błyskotliwej i ambitnej. Najwięcej materiałów dotyczy pracy w zawodzie, jego zalet i wad oraz perspektyw rozwoju (blisko 60 proc. przekazu). Co ważne, aż 43,1 proc. z nich ma korzystny wydźwięk. Istotną kwestią, często poruszaną w przypadku tej grupy zawodowej, jest wykształcenie. Tematyka rynku PR w Polsce zajmuje ponad 20 proc. Dziennikarze dużo piszą na temat etyki w PR – odnotowano 7,2 proc. informacji na ten temat.

fot. mat. prasowe

Liczba publikacji dotyczących pracy w branży PR w podziale na poszczególne tematy oraz wydźwięk

Liczba publikacji dotyczących pracy w branży PR w podziale na poszczególne tematy oraz wydźwięk


Wśród największych potrzeb przedstawicieli tej grupy zawodowej wymieniane są ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, aktualizacja wiedzy oraz przystosowywanie się do zmian na rynku.

- Z naszych doświadczeń i dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że zawód piarowca ma zdecydowanie lepszy wizerunek medialny niż branża public relations. Praca w tym zawodzie postrzegana jest pozytywnie. W analizowanych publikacjach podkreślano, że duże znaczenie ma praktyka w dobrej agencji PR, która jest szansą na znalezienie dobrej pracy w przyszłości i lepsze perspektywy rozwoju. Różnorodność projektów, przy jakich pracuje się w agencjach, to idealna szkoła dla przyszłych PR menedżerów i rzeczników prasowych – komentuje Sebastian Bykowski, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Materiały medialne stricte dotyczące zawodu piarowca miały najczęściej formę artykułu (56,9 proc.). Omawiały przede wszystkim cechy, jakie powinien posiadać dobry piarowiec oraz błędy najczęściej popełniane przez osoby aplikujące do pracy w PR.

Dyskusje na temat pracy piarowców toczą się przede wszystkim w Internecie. Ponad 70 proc. materiałów z sieci stanowiły obszerne teksty. W prasie na analizowany temat najczęściej wzmiankowano (63,6 proc.).

Najaktywniejszym portalem był bankier.pl, który opublikował 6,2 proc. poddanych analizie materiałów, w większości o wydźwięku pozytywnym. W całości przekazu dominowały media ogólnopolskie (89 proc.). We wszystkich rodzajach mediów przeważały materiały o wydźwięku neutralnym.

„Trzeba doceniać teksty neutralne, bo tak naprawdę to one, działając ilościowo, wprowadzają również zmiany jakościowe w postrzeganiu – co w konsekwencji - ma wpływ na długotrwały proces, jakim jest budowanie wizerunku. Jeżeli 57,7 % całości przekazu stanowią publikacje neutralne, to, moim zdaniem, możemy się cieszyć” – podsumowuje raport Małgorzata Dysarz-Lewińska, Kierowniczka Pracowni Public Relations i Marketingu Instytutu Nauk Społecznych WSG w Bydgoszczy.

Przekaz na temat pracy w branży PR najbardziej widoczny był w mediach ogólnopolskich. Ukazało się w nich 89% wszystkich materiałów. Media regionalne wykazały się znacznie mniejszą aktywnością – publikacje zamieszczone na łamach prasy regionalnej i lokalnych portali internetowych stanowiły 11 proc. wszystkich materiałów na temat pracy w branży PR. Spośród poszczególnych mediów o zasięgu regionalnym wyróżniły się te z województwa śląskiego.

- Optymizmem napawa mnie informacja o największej ilości publikacji na temat PR na portalu bankier.pl oraz w mediach śląskich. Na Śląsku działa bowiem jeden z najaktywniejszych oddziałów Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Prowadzi on ścisłą współpracę z mediami, w których publikuje swoje analizy i artykuły eksperckie – przykładem jest właśnie współpraca z portalem bankier.pl. Ponadto Oddział Śląski prowadzi liczne inicjatywy związane z edukacją w obszarze PR – np. regularne spotkania z przedstawicielami branży. O akcjach tych informowane są na bieżąco media lokalne i regionalne, co buduje pozytywny wizerunek i stanowi przyczynek do publikacji – komentuje Krystian Dudek Członek Zarządu PSPR Oddział Śląsk Dyrektor ds. Komunikacji i Strategii Medialnych w Grupie PR.

Informacje o badaniu
Analizie poddano publikacje z prasy i Internetu, które ukazały się od września 2010 do sierpnia 2011. Spośród 23 tysięcy materiałów na temat public relations wyłoniono 97 merytorycznych informacji dotyczących stricte zawodu piarowca. Wyniki raportu „Wizerunek medialny zawodu piarowca” zaprezentowano 29 września 2011 podczas konferencji „Wyzwania dla public relations A.D. 2011”.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

  • Studia PR

    Witam, Jestem niedoświadczoną, świeżo upieczoną maturzystką. Obecnie staję przed wyborem swojej drogi życiowej. Przyznaję, że branża ...

  • PIT - ulga za internet

    witam, Faktura z UPC wystawiana na internet i telewizję. Wystawiana na moją osobę. Rozliczam się z Żoną - wspólne gospodarstwo, wspólnota ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: